REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

5G w Polsce - aktualna mapa zasięgu sieci Plus, Orange Play i T-Mobile. Gdzie już działa szybki internet?

Od dwóch lat wszystkie cztery polskie telekomy infrastrukturalne uczestniczą w wyścigu o pokrycie Polski siecią 5. generacji. Abonenci mogą w dodatku łatwo sprawdzić, gdzie dociera 5G od takich operatorów jak Plus, Orange, Play i T-Mobile na ich mapach zasięgu. Porównaliśmy je.

04.10.2022
7:58
Mapa zasięgu 5G w Polsce - sieci Plus, Orange, Play i T-Mobile
REKLAMA
  • Już od 2020 r. działa 5G w Polsce, ale cały czas czekamy na aukcję częstotliwości
  • Pierwszym operatorem z 5G w naszym kraju był Plus. Jaki ma zasięg?
  • Mapa zasięgu 5G od Orange obejmuje wiele polskich miast
  • 5G sieci Play również jest dostępne w wielu lokalizacjach
  • Nie inaczej wygląda to w przypadku 5G od T-Mobile'a
  • Czekamy teraz na aukcję 5G w Polsce i nowe pasma częstotliwości
REKLAMA

5G w Polsce ruszyło już w 2020 r. Pierwszym operatorem, który uruchomił sieć 5. generacji w naszym kraju, był Plus, ale później dołączyły do niego takie telekomy jak Orange, Play i T-Mobile. Z miesiąca na miesiąc rośnie też liczba urządzeń w ich ofercie z modemami, które pozwalają się z połączyć z nowoczesnymi stacjami bazowymi.

W sieci można znaleźć wiele map zasięgu, w tym takie, które przygotowane są na bazie wydanych przez UKE zezwoleń na budowę stacji bazowych. Oprócz tego swoje mapy udostępniają operatorzy. Zaznaczają na nich, gdzie klienci powinni mieć dostęp 5G oraz w jakich lokalizacjach można korzystać z połączenia LTE (4G), 3G i 2G.

plus 5G mapa zasiegu polska class="wp-image-2462652"
5G od Plusa zaznaczone jest na mapie zasięgu na czerwono

Zaledwie po roku od wdrożenia Plus rozszerzył pokrycie swojego 5G na 15 mln ludzi. W ostatnim komunikacie na ten temat z marca 2022 r. podaje, że zielona sieć 5. generacji dociera do 19 mln osób w Polsce dzięki 3000 stacjom bazowym (nadajnikom). Zapewnia to zasięg w 800 miejscowościach na terenie kraju.

orange-5G-mapa-zasiegu-polska class="wp-image-2461161"
Orange dociera ze swoim 5G do wielu dużych miast w Polsce

Pomarańczowa sieć 5. generacji dociera już do największych miast w naszym kraju. Operator obejmuje swoim zasięgiem aż 7,2 mln ludzi. 5G trafia też do kolejnych ofert, w tym do coraz tańszych pakietów Orange Flex oraz do wybranych taryf nju mobile. Operator ma też w swoim katalogu mnóstwo sprzętów z odpowiednimi modemami.

play-5G-mapa-zasiegu-polska class="wp-image-2463432"
Play zaznacza na mapie zasięgu, gdzie można skorzystać z jego 5G

Mapa zasięgu 5G od Play ma dwa kolory. Ciemny fiolet oznacza miejsca, gdzie powinniśmy mieć dobry zasięg sieci 5. generacji wewnątrz budynków oraz na zewnątrz. Jaśniejszy kolor wskazuje z kolei te lokalizacje, gdzie 5G powinno dobrze działać na świeżym powietrzu.

t-mobile-5G-mapa-zasiegu-polska class="wp-image-2463465"
T-Mobile dociera ze swoim 5G do miast i miejscowości w całej Polsce

T-Mobile również ma swoją własną sieć 5. generacji. Dociera ona zarówno do tych największych aglomeracji, jak Warszawa wraz z okolicami, Zagłębie Śląskie i Trójmiasto, jak i do bardzo małych miejscowości. Warto sprawdzić na mapie, czy jesteśmy w zasięgu, przed podpisaniem umowy!

Co dalej z siecią 5. generacji w Polsce? Czekamy na aukcję 5G

Polscy operatorzy telefonii komórkowej uruchomili 5G już w 2020 r. Niestety zostali zmuszeni do tego, by użyć w tym celu częstotliwości, które wykorzystywali uprzednio na potrzeby LTE (4G), w tym 2100 MHz i 2600 MHz TDD (w przypadku Plusa). Na szczęście w przyszłości sieć 5. generacji się rozwinie, gdy tylko zostanie zorganizowana aukcja 5G.

REKLAMA

W ramach aukcji 5G operatorzy tacy jak Plus, Orange, Play i T-Mobile będą mogli zdobyć zupełnie nowe pasma częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz, które do tej pory nie były zagospodarowane. Dzięki temu poprawi się nie tylko zasięgi sieci 5. generacji, ale również jej przepustowość i pojemność. Trzymamy kciuki, aby stało się to jak najszybciej.

Zrzuty ekranu z mapami zasięgu sieci Plus, Orange, Play i T-Mobile zostały wykonane 23 września 2022 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA