REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Play startuje z ulepszonym 5G. Internet mobilny stał się znacznie szybszy w tych miastach

Wreszcie jest. Kolejny operator z wielkiej czwórki, czyli Play, wystartował z internetem 5G w paśmie C. W pierwszych miastach w Polsce internet mobilny stał się znacznie szybszy.

26.01.2024
16:59
Play 5G
REKLAMA

Dokładnie tydzień temu, w ubiegły piątek, pierwsza dwójka operatorów – Orange i T-Mobile oficjalnie wystartowała z superszybkim internetem 5G w paśmie C. Dzięki wykorzystaniu takiej technologii klienci kolejnych operatorów mogą liczyć na internet mobilny szybki jak światłowód o maksymalnej prędkości 1 Gb/s.

REKLAMA

Play wystartował z 5G w paśmie C. W pierwszych miastach internet w telefonie jest szybki jak światłowód

Play oficjalnie poinformował, że klienci korzystający z jego usług wreszcie mogą korzystać z sieci 5G na nowych częstotliwościach w zakresie 3500 – 3600 MHz. To wszystko dzięki temu, że operator wreszcie otrzymał pierwsze pozwolenia radiowe na wykorzystanie pasma C od Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). Wykorzystanie technologii ma wpłynąć pozytywnie nie tylko na samą prędkość, ale także na pojemność.

Na start firma uruchomiła 5G w paśmie C za sprawą pierwszych 215 stacji bazowych umiejscowionych zarówno w dużych miastach, m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Lublinie, Warszawie i Łodzi, jak i mniejszych miejscowościach, takich jak Władysławowo oraz Ryki. Oczywiście to dopiero początek: mówimy o pierwszym dniu działania 5G na nowej częstotliwości.

Fioletowy operator już zapowiedział, że wraz z uzyskiwaniem kolejnych pozwoleń od UKE będzie coraz bardziej rozszerzał zasięg dostępności sieci piątej generacji w paśmie C. Wygląda na to, że Play jest już gotowy do uruchomienia superszybkiego internetu mobilnego – w pierwszym kwartale 2024 r. ok. 25 proc. populacji naszego kraju ma znaleźć się w zasięgu usług 5G w częstotliwości 3500 – 3600 MHz.

Prędkość 5G w paśmie C tak jak w przypadku innych operatorów ma wynosić maksymalnie 1 Gb/s pobierania, co robi wrażenie – mowa tu o internecie szybkim jak światłowód. Dodatkowo nowe pasmo powinno pozytywnie wpłynąć na ping, zmniejszając opóźnienia w grach oraz na pojemność, umożliwiając wielu osobom jednocześnie korzystać z szybkiego połączenia. Poza tym, odciążone zostaną pasma 4G, co również powinno wpłynąć na prędkości sieci poprzedniej generacji.

Z szybszego internetu skorzystają obecni klienci indywidualni i biznesowi. Jeśli mieszkają tylko w mieście objętym zasięgiem, to już dzisiaj mogą sprawdzić możliwości nowo wprowadzonego rozwiązania. W następnych tygodniach zasięg powinien zostać mocno rozbudowany – tak jak to zrobił T-Mobile oraz Orange.

W całej Polsce Play ma tysiące stacji bazowych

Play w całej Polsce ma aż ok. 11,5 tys. stacji bazowych, gdzie tylko w samym 2023 r. uruchomiono ich aż 1050. Potencjał na superszybkie 5G w paśmie C fioletowego operatora jest ogromny - nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na rozwój sieci piątej generacji w naszym kraju.

REKLAMA

Więcej o sieci 5G w Polsce przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA