REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Oprogramowanie

29 nowości w iOS, iPadOS i macOS, którymi Apple się nie pochwalił

Jak zwykle Apple podczas prezentacji otwierającej WWDC pochwalił się tylko najważniejszymi nowościami w systemach iOS, iPadOS, watchOS, tvOS i macOS. Sprawdziliśmy, czego jeszcze możemy się spodziewać po nowych wersjach oprogramowania na iPhone’y, iPady, Apple Watche, Apple TV i komputery Mac.

09.06.2021
6:01
wwdc 2021 iOS 15 iPadOS 15 macOS 12 watchOS 8 tvOS 15 zmiany changelog
REKLAMA

WWDC, czyli Worldwide Developers Conference, to coroczne święto programistów zajmujących się tworzeniem aplikacji na sprzęty Apple’a. Drugi rok z rzędu z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie odbyło się całkowicie online, a rozpoczął je przygotowany wcześniej keynote, który przypomniał nam, że firma z Cupertino nie traktuje nas poważnie.

REKLAMA

Podczas prezentacji otwierającej WWDC 2021 dowiedzieliśmy się wiele o iOS 15iPadOS 15macOS 12tvOS 15watchOS 8Face Time i AirPodsach, ale wieloma rzeczami firma nie zdążyła się pochwalić podczas streamu. Na szczęście deweloperzy, którzy pobrali już poglądowe wersje nowych systemów, wygrzebują teraz prawdziwe perełki.

1. Kod QR i paszport Covidowy w iOS 15

W ramach aplikacji Wallet będziemy mogli przechowywać teraz zdjęcia prawa jazdy oraz dowodu osobistego, ale to nie koniec nowości. Do tego iPhone zeskanuje i zapisze na później indywidualne kody QR poświadczające, iż użytkownik zaszczepił się na koronawirusa i otrzymał tzw. paszport Covidowy (aczkolwiek czas pokaże, czy zadziała to w Europie, w tym Polsce, czy np. tylko w Stanach Zjednoczonych).

2. Apple nie będzie zmuszał do aktualizacji iOS 14 do iOS 15.

Do tej pory Apple dbał o to, by jego rezerwat nie był tak pofragmentowany jak Android i niejako wymuszał na użytkownikach aktualizacje oprogramowania — ale teraz to się zmieni. Klienci, którzy uznają, że wolą zostać przy iOS 14, będą nadal dostawali aktualizacje bezpieczeństwa, a firma z Cupertino nie będzie ich już spamowała powiadomieniami o dostępności iOS 15.

3. Menedżer haseł znika z Safari w macOS 12 Monterey.

Wzorem systemów mobilnych menedżera haseł na komputerach Mac nie znajdziemy już w ustawieniach Safari. Podobnie jak w przypadku iPhone’ów i iPadów znajdziemy go w ustawieniach. Pojawią się tam też opcje importu i eksportu haseł, nowy generator kodów do uwierzytelniania dwuskładnikowego i opcja zarządzania hasłami w ramach nadchodzącej aplikacji iCloud Passwords na Windows.

4. Tryb oszczędzania energii w macOS 12 i iPadOS 15.

Do tej pory jedynie w iPhone’ach można było znaleźć tryb oszczędzania energii, który wyłączał część animacji, odświeżanie aplikacji w tle, powiadomienia typu push i kilka innych funkcji w celu oszczędzania energii. Teraz podobne rozwiązanie trafi również na iPady oraz komputery Mac.

5. macOS 12 z opcją przywracania ustawień fabrycznych.

Inną nowością w ustawieniach systemowych w systemie macOS 12 jest opcja usuwania wszystkich danych użytkownika, czyli aplikacji, plików itp. bez potrzeby wchodzenia do menu odzyskiwania danych. Po jej użyciu komputer nie będzie przy tym przywracany do ustawień fabrycznych per se i nadal zarządzać nim będzie najnowsza wersja macOS-a (a nie ta, z którą wyjechał z fabryki).

6. Photos.app w wersji mobilnej z edycją danych EXIF.

Do tej pory, aby edytować szczegóły zdjęcia takie jak lokalizacja albo data utworzenia w ramach biblioteki iCloud, trzeba było odpalać desktopową wersję Photos.app. Wraz z nową wersją systemów mobilnych Apple’a to się zmienia, a z poziomu aplikacji Zdjęcia można podejrzeć i w razie potrzeby zmodyfikować dane EXIF dla wybranej fotografii.

7. Kopiowanie kodu wprost ze zdjęcia.

Wiele osób z Polski jest rozczarowanych brakiem obsługi naszego języka w ramach funkcji OCR, która automatycznie rozpoznaje znaki tekstowe i liczby na zdjęciach. Jest jednak dobra wiadomość dla programistów — w ich przypadku da się od razu skopiować cyfrowy kod z fotografii slajdu wykonanej podczas oglądania prezentacji na konferencji, obrazka znalezionego w sieci itp.

8. Lupka do zaznaczenia tekstu wraca.

W nowej wersji oprogramowania od Apple’a powróci jedna z funkcji, której niezwykle mi brakowało, czyli lupka powiększająca litery podczas zaznaczania tekstu. Dzięki niej znowu będziemy mogli dokładniej celować kursorem podczas umieszczania go w środku tekstu.

9. Nowe gesty w Safari

Nowy pasek adresu w mobilnej wersji Safari zapowiada się na świetny dodatek, który ułatwi obsługę tej aplikacji za pomocą kciuka. Okazuje się w dodatku, że po tym znajdującym się na dole pasku można przejechać palcem w lewo lub w prawo, aby przeskakiwać pomiędzy różnymi „oknami” przeglądarki. Działa to na podobnej zasadzie jak zmienianie jednej aplikacji na inną na iPhonie.

10. Siri działa offline

W ramach najnowszych aktualizacji poprawiony został asystent głosowy Apple’a, który nauczył się rozpoznawania głosu po stronie urządzenia. Dzięki temu odpowiedzi na wybrane zapytania będą mogły być udzielane nawet wtedy, gdy nie mamy dostępu do internetu. Niestety język polski do dla Siri nadal rocket-science.

11. Udostępnianie przy pomocy Siri.

Niedostępny w Polsce asystent głosowy Apple’a nauczył się nowej sztuczki. Można poprosić go o udostępnienie innym tego, na co aktualnie patrzymy — zdjęcia, strony www, linka do newsa itp. W przypadku, gdy Siri nie załapie, o co konkretnie nam chodzi, zrobi zrzut ekranu i zaproponuje udostępnienie obrazka.

12. FaceTime ostrzeże, że gadamy do wyłączonego mikrofonu.

Chyba podczas każdej wideokonferencji jeden z uczestników zaczyna mówić, a my widzimy tylko jego uzębienie, gdyż zapomniał aktywować ponownie mikrofonu. W nowych systemach Apple’a odświeżony komunikator FaceTime, jeśli tylko wykryje, że zaczęliśmy gadać, wyświetli monit, który pozwoli wyłączyć funkcję mute.

13. Dostęp do wyszukiwarki Spotlight z dowolnego miejsca.

Do tej pory jedynie po podłączeniu klawiatury można było uruchomić systemową wyszukiwarkę na urządzeniach mobilnych w dowolnym momencie bez opuszczania aktualnie otwartego programu. Teraz wystarczy przejść do menu powiadomień lub ekranu blokady i pociągnąć palcem do dołu, aby odpalić Spotlight.

14. Spotlight pozwala pobierać i usuwać aplikacje oraz wyciągnąć je prosto na pulpit.

Do tej pory nie dało się ani instalować, ani usuwać, ani złapać aplikacji z wyników wyszukiwania Spotlight, by dodać do nich skrót na pulpicie metodą drag and drop. Nowe oprogramowanie Apple’a pozwala wykonywać wszystkie te trzy akcje.

15. Obsługa trybu drag-and-drop na iPhone’ach.

Użytkownicy smartfonów Apple’a będą mogli złapać plik, dokument, obrazek, link lub dowolny inny obiekt jednym palcem, a drugim przejść do innej aplikacji w celu przeniesienia tego elementu metodą znaną z komputerów. Wcześniej trzeba było w tym celu wykorzystywać schowek.

16. iCloud+ w Safari napędzany przez Cloudflare

Chmura od Apple’a zyska lada moment turbodoładowanie, a użytkownicy będą mogli skorzystać z czegoś na kształt VPN-a, który będzie bezpłatny dla wszystkich użytkowników Safari. Nasz ruch sieciowy będzie anonimizowany, najpewniej przy wsparciu usługi Cloudflare. Co ciekawe, dotyczy to tylko Safari, a pozostałe aplikacje, w tym inne przeglądarki, z iCloud Relay nie skorzystają.

17. Nie obejdziemy geoblokady dzięki iCloud Relay tak jak przy użyciu VPN-a

Chociaż działanie funkcji iCloud Relay można przyrównać do usług typu VPN, ale jest tak naprawdę ich uzupełnieniem, a do tego nie będziemy mogli wybrać serwera pośredniczącego w innych kraju, żeby np. oglądać niedostępne u nas treści w serwisach VOD. W dodatku w niektórych regionach, takich jak Chiny, Arabia Saudyjska, Egipt czy Białoruś, ta nowość nie będzie dostępna w ogóle.

18. Powiadomienia z Lokalizatora.

Na konferencji otwierającej WWDC 2021 dowiedzieliśmy się, że będziemy mogli namierzać słuchawki z rodziny AirPods. Apple nie wspomniał jednak, że będziemy dostawali powiadomienia za każdym razem, jak zapomnimy zabrać ze sobą gadżet zgodny z usługą Find My z domu, wypadnie on nam z kieszeni lub ktoś nam go podwędzi.

19. Aplikacje z iPhone’a w widoku poziomym na iPadach

Do tej pory aplikacje bez interfejsu dostosowanego do tabletów wyświetlane były wyłącznie w widoku pionowym, co oznacza, że po podłączeniu do Magic Keyboard użytkownik musiał przechylać głowę o 90 stopni, żeby korzystać z Instagrama i spółki. Niestety tego typu programy nadal nie wspierają trybu Slide Over, który byłby dla nich idealny. Ciekawe też, co z programami, które mają interfejs tabletowy, ale wyłącznie w pionowym wydaniu i nie wspierają dzielenia ekranu…

20. Nowy sposób wyświetlania otwartych okien dla danej aplikacji w iPadOS 15.

Do tej pory mogliśmy zobaczyć wszystkie otwarte w pamięci instancji danego programu poprzez przytrzymanie ikony w docku. Teraz miniatury okien będą się wyświetlały na dole ekranu za każdym razem, gdy otworzymy daną aplikację — zarówno tych pełnoekranowych, jak i w podzielonym widoku.

21. W trybie multitaskingu na iPadach wreszcie widać, która aplikacja jest aktywna.

Wcześniej po aktywacji widoku podzielonego ekranu musieliśmy zgadywać, która aplikacja zareaguje na nasze polecenia wydawane z poziomu klawiatury. W ramach iPadOS 15 wystarczy rzut oka na górną krawędź ekranu, by się tego dowiedzieć — w tym aktywnym programie dookoła tych nowych trzech kropek pozwalających na wywoływanie funkcji multitaskingu pojawi się obwódka.

22. Find My z opcją odnajdowania wyłączonych oraz wyczyszczonych urządzeń.

Złodzieje, którzy połaszą się na nasze sprzęty mobilne, nie będą mieli lekkiego życia. Lokalizator pozwoli namierzyć nie tylko aktywne urządzenia, ale również takie, które wyłączono oraz przywrócono do ustawień fabrycznych. Na ekranie blokady urządzenia przywróconego do ustawień fabrycznych pojawi się w dodatku informacja o tym, że należy ono do kogoś innego.

23. Tymczasowy backup w iCloud.

Apple dodał kilka nowych funkcji w ramach chmury iCloud i nie zmienił ich cenników, co oznacza, że nadal w bezpłatnej wersji mamy tylko 5 GB dostępnej przestrzeni. Na szczęście osoby, które przesiadają się na nowe urządzenie firmy, będą mogły zrobić tymczasową kopię zapasową bez opłacania abonamentu, która zniknie z serwerów po trzech tygodniach od utworzenia.

24. iOS i iPadOS z obsługą przycisku Share na kontrolerach do gier

Bezprzewodowe kontrolery od konsol PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S mają przyciski Share, które pozwalają na przechwycenie zrzutu ekranu lub krótkiego klipu wideo. W przypadku iOS 15 i iPadOS 15 będzie można ich użyć do nagrania wideo z obrazem z ekranu z ostatnich 15 sekund.

25. Files.app pozwala zobaczyć postępy podczas kopiowania plików.

Menedżer plików na urządzenia mobile Apple’a do tej pory nie miał tak prozaicznej funkcji, jak podglądu postępów podczas przenoszenia albo kopiowania plików. W przypadku jednego zdjęcia lub dokumentu nie było to nigdy problemem, ale jeśli korzystamy z wolnej pamięci zewnętrznej lub mamy do przemielenia gigabajty materiałów foto, audio lub wideo, to było to problemem. Na szczęście Apple wreszcie dodał stosowną funkcję.

26. Zmiana interfejsu podczas skanowania kodów QR.

Do tej pory iPhone i iPad wyświetlały powiadomienie z łączem, gdy tylko rozszyfrowały kod QR umieszczony przed obiektywem. Teraz będzie działało to inaczej — na obraz w aplikacji Aparat nakładana będzie ramka pokazująca, ze telefon wykrył wspomniany kod wraz z żółtym odnośnikiem pozwalającym na otwarcie linka lub aplikacji.

27. Shortcuts na macOS 12 synchronizuje się z odpowiednikiem na iOS/iPadOS.

Nowa aplikacji do automatyzacji na komputery może wykorzystać te same skróty, które użytkownicy stworzyli z myślą o urządzeniach mobilnych. W niektórych przypadkach mogą pojawić się jednak problemy z działaniem, gdyż część funkcji będzie unikalna dla platformy mobilnej, a część dla platformy desktopowej.

28. Uniwersalna mysz i klawiatura zadziała na Makach z procesorami Intela.

Po prezentacji obawiałem się, że możliwość połączenia akcesoriów w postaci Magic Mouse, Magic Trackpad i Magic Keyboard z wieloma urządzeniami Apple’a jednocześnie i przesuwania kursora między nimi będzie ograniczona wyłącznie do sprzętów z chipami ARM. Okazuje się, że nie — komputery z procesorami marki Intel również skorzystają z funkcji o nazwie Universal Control. Pełna lista sprzętów, które to obsługują, wygląda następująco:

 • MacBook 2016 lub nowszy;
 • MacBook Air 2018 lub nowszy;
 • MacBook Pro 2016 lub nowszy;
 • iMac Pro, 5K oraz late-2015 lub nowszy;
 • Mac mini 2018 lub nowszy;
 • iPad Pro dowolnej generacji;
 • iPad Air 3. generacji lub nowszy;
 • iPad 6. generacji lub nowszy;
 • iPad mini 5. generacji lub nowszy.
REKLAMA

29. Na jakich urządzeniach można zainstalować iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8, tvOS 15 i macOS 12 Monterey?

Do sieci zdążyła również trafić informacja na temat urządzeń, na których będzie można zainstalować nowe systemy. W przypadku iOS-a i pochodnych (iPadOS, watchOS, tvOS) nowy software trafi na wszystkie telefony, tablety, zegarki i przystawki do telewizora, na których dostępne były poprzednie wersje. Jedynie w przypadku komputerów Mac kilka leciwych modeli sprzed wielu, wielu lat nie dostanie aktualizacji do macOS 12 Monterey.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA