REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Siri w termostacie i klucz w telefonie. Taki jest nowy smart home według Apple’a

Spodziewaliśmy się, że dzisiaj pojawi się homeOS, czyli nowy system operacyjny do obsługi inteligentnego domu. Mimo to nie możemy narzekać na brak nowości w segmencie Smart Home.

07.06.2021
21:12
apple smart home homeOS homepod tvOS apple tv
REKLAMA

Apple już od lat pozwala za pomocą swoich urządzeń kontrolować sprzęty z kategorii Smart Home. W ramach standardu HomeKit, który użytkownicy sami rozszerzają chałupniczo poprzez nieoficjalnego HomeBridge’a, wspierane są inteligentne żarówki, termostaty, zamki, kamerki itp. Od miesięcy chodziły jednak plotki, że Apple stworzy nowy system operacyjny do zarządzania inteligentnym domem o nazwie HomeOS, ale tak się nie stało.

REKLAMA

Do tej pory za centralki inteligentnego domu mogły robić takie urządzenia jak tablety z iOS-em (a poźniej iPadOS-em), przystawki do telewizora Apple TV z tvOS oraz inteligentne głośniki Homepod ze swoim własnym systemem bazującym najpierw na iOS-ie, a potem na tvOS-ie i to się nie zmienia. Mimo to dostaliśmy kilka nowych funkcji, z których będziemy mogli niedługo skorzystać.

apple-wwdc-2021-3 class="wp-image-1739835"
Smart Home i Apple na WWDC 2021

Nowości od Apple’a w Smart Home na WWDC 2021

Nowe funkcje związane bezpośrednio lub pośrednio ze Smart Home rozsiane są między różne urządzenia i systemy operacyjne — w końcu to, co świadczy o sile inteligentnego domu, to synergia, w tym wypadku pomiędzy iOS-em, iPadOS-em, watchOS-em i tvOS-em. Pierwszą z nowości jest możliwość… wspólnego oglądania filmów. Nowa funkcja nosi nazwę SharePlay.

Użytkownicy, którzy odpalą wideorozmowę z poziomu nowego FaceTime’a na iPadzie lub iPhonie, mogą rozpocząć odtwarzanie materiału wideo w aplikacji Apple TV i przenieść obraz na telewizor. Można dzięki temu na gorąco komentować film lub serial w gronie przyjaciół tak, jakby wszyscy siedzieli w tym samym pomieszczeniu. Jest też niespodzianka — tvOS 15 wspiera przestrzenne audio.

apple-wwdc-2021-5 class="wp-image-1739853"
Z poziomu tvOS-a możemy podejrzeć obraz z kamery w ogródku i otworzyć zdalnie drzwi

HomePod mini, czyli inteligentny głośnik Apple’a, już jesienią będzie mógł być domyślnym wyjściem audio dla Apple TV i będzie obsługiwał bezstratne audio w ramach Apple Music — tak jak duży HomePod, który nie jest już sprzedawany. Samo urządzenie niestety nadal nie trafi oficjalnie do Polski, aczkolwiek jego dystrybucja rozszerzona została na kilka kolejnych krajów.

Twórcy urządzeń zgodnych z HomeKit będą mogli integrować je z Siri, a pierwsze sprzęty tego typu pojawią się w sprzedaży jeszcze w tym roku.

Oznacza to, że asystent głosowy Apple’a będzie mógł być wbudowany bezpośrednio w np. termostat Ecobee zgodny z HomeKit i do jego obsługi głosem nie trzeba będzie wyciągać telefonu ani gadać do zegarka w pomieszczeniu, gdzie nie ma HomePoda. Rozpoznawanie mowy będzie realizowane na centralce w czasie rzeczywistym.

REKLAMA
apple-wwdc-2021-4 class="wp-image-1739838"
Apple Watch połączy się z domofonem

Do tego w ramach aplikacji Dom pojawi się wsparcie wirtualnych kluczy z aplikacji Wallet. Dzięki temu będziemy mogli zdalnie otwierać i zamykać drzwi do domu lub mieszkania. Zmian doczekała się również aplikacja Home na Apple Watcha — jedną z nowości będzie możliwość rozmawiania przez zegarki z osobami, które stoją przed naszym domofonem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA