REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

iPadOS 15 jest dużo ciekawszy od iOS-a 15. Tablety dostają zupełnie nowy interfejs

Oprócz systemu iOS 15 na WWDC 2021 pojawił się iPadOS 15. Oprogramowanie na tablety Apple’a wygląda ciekawiej niż to na iPhone’y.

07.06.2021
20:19
apple-wwdc-6
REKLAMA

Sprawdź wszystkie nowości: Konferencja Apple. WWDC 2021 - relacja, najważniejsze nowości

W ramach iPadOS 15 pojawi się większość, jeśli nie wszystkie nowości zawarte w iOS 15 i ogłoszone podczas WWDC 2021. Możemy spodziewać się m.in. tych samych funkcji w komunikatorze wideo FaceTime oraz aplikacji do chatowania, czyli iMessage. Spodziewamy się też nowego ekranu powiadomień na tabletach oraz synchronizacji trybu Focus pomiędzy telefonami, tabletami, zegarkami i komputerami Mac.

REKLAMA
apple-wwdc-1 class="wp-image-1739535"
Nowy pulpit w iPadOS 15 pozwoli dodawać widżety

Do tego dochodzą nowości w iPadOS 15, których nie zobaczymy na iPhone’ach.

Tak jak można było się spodziewać, widżety wjeżdżają na ekran główny iPada pomiędzy ikony — w tym takie zupełnie nowe, dopasowane do ekranu. Dzięki temu można podzielić tematycznie ekrany główne na pracę, wideo, gry itp. iPadOS 15 wprowadza też App Library, czyli bibliotekę aplikacji dostępną z poziomu Docka. Pozwoli to wreszcie ukryć ikony nieużywanych aplikacji.

apple-wwdc-6 class="wp-image-1739556"
iPadOS 15 wprowadza tzw. szufladkę na aplikacje, która jest dostępna z poziomu docka

Kolejna nowość to odświeżony tryb multitaskingu. Na górze ekranu pojawi się nowy pasek, który pozwoli schować aplikację w trybie Slide Over (podobnie jak okienko Picture in Picture) i podejrzeć ekran główny. Do tego aplikacje możemy wysłać na lewą lub prawą stronę, by wyświetlać aplikacje w dwóch oknach, a w razie potrzeby — otworzyć kolejne okienko np. z wiadomością e-mail.

apple-wwdc-9 class="wp-image-1739568"
Nowy tryb multitaskingu w iPadOS 15 pozwala otworzyć dodatkowe okno nad podzielonym ekranem

Co ciekawe, tryb multitaskingu w iPadOS można obsługiwać nowymi skrótami klawiszowymi.

iPady będą też od dzisiaj notatnikami ogólnego przeznaczenia — w każdej chwili można stworzyć nową notatkę Apple Pencilem i to bez zamykania ani nawet minimalizowania otwartej aplikacji. Te szybkie notatki będą dostępne na wszystkich urządzeniach wraz z synchronizacją w czasie rzeczywistym.

REKLAMA
apple-wwdc-10 class="wp-image-1739574"
Na górze ekranu pojawią się nowe guziki, które pozwolą użyć aplikacji w trybie multastkingu

Oprócz tego usprawniona zostanie aplikacja do tłumaczenia na poziomie całych systemów operacyjnych (iOS 15, iPadOS 15, macOS 12), ale niestety jak na razie nie wspiera ona języka polskiego. Oby to się zmieniło wraz premierą nowych wersji oprogramowania…

Sprawdź wszystkie nowości: Konferencja Apple. WWDC 2021 - relacja, najważniejsze nowości

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA