REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Konferencja Apple. WWDC 2021 - relacja, najważniejsze nowości

Dzisiaj startuje konferencja WWDC 2021. Otwiera ją keynote, który w związku z pandemią nie ma formuły konferencji z żywą publicznością. Zamiast tego Apple przygotował specjalny materiał wideo, który łączy show z konferencją dla klientów oraz dla programistów tworzących oprogramowanie na urządzenia Apple'a.

07.06.2021
19:17
Konferencja Apple. WWDC 2021 - relacja, najważniejsze nowości
REKLAMA

Tim Cook pojawił się na scenie, a przed nim... siedziało morze awatarów z Memoji. Chwilę później zaczęło się pokazywanie nowości.

REKLAMA

Prezentacja nowości zaczęła się od przedstawienia zmian w FaceTime. Apple poprawił zarówno audio jak i wideo. Mikrofon ma teraz lepiej wyłapywać głos rozmówców i odcinać hałasy z tła, które przeszkadzają w rozmowach, dodano również funkcję rozmywania tła za rozmówcą oraz umożliwiono kontakt przez FaceTime ze znajomymi, którzy nie posiadają iPhone'ów - będzie można im podesłać link do rozmowy, który otworzą w przeglądarce.

Czytaj dalej: FaceTime ucieka z rezerwatu Apple na PC i Androida! Zoom ma poważnego rywala

apple-wwdc-5 class="wp-image-1739184"

Przeprojektowano również powiadomienia w iOS. Apple wie, że niektórzy dostają ich naprawdę sporo, dlatego system będzie je sprytnie grupował i nadawał priorytety.

Rozwinięto również tryb nie przeszkadzać o funkcję Focus. Dzięki niej będziemy mogli skupić się na pracy i pozostać w kontakcie ze współpracownikami - system przepuści powiadomienia o wiadomościach od kolegów z pracy.

System nauczył się nowej sztuczki - potrafi teraz rozpoznawać tekst na zdjęciach oraz identyfikować, co jest na zdjęciu. Wystarczy fotka sklepu, przybliżenie na jego nazwę lub numer telefonu, aby kliknąć go i od razu zadzwonić. Ta opcja na początku nie będzie działała w języku polskim.

Rozbudowano funkcję dodawania kluczy i kart wstępu do aplikacji Wallet, przeprojektowano aplikacje Pogoda oraz Mapy. Mapy Apple będą teraz bardziej szczegółowe oraz zaoferują precyzyjną nawigację dzięki wykorzystaniu rozszerzonej rzeczywistości.

Więcej info o nowościach w iOS znajdziesz w innym naszym tekście: iOS 15 oraz iPadOS 15 już oficjalnie — co się zmieni w iPhone’ach i iPadach?

Nowości w AirPods

Pierwsza nowość z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy mają problemy ze słyszeniem. Już dziś AirPodsy całkiem nieźle spisują się w roli prowizorycznego aparatu słuchowego. Nowa funkcja Conversation Boost wynosi ich możliwości na nowy poziom.

 class="wp-image-1739487"

Conversation Boost łączy inteligentne przetwarzanie audio z mikrofonami tworzącymi wiązki, które są wbudowane w słuchawki, żeby wyizolować głos rozmówców. Funkcja łączy się także z ANC, więc można wyregulować nie tylko głośność rozmowy, ale także wyciszyć otoczenie. Osobiście znam co najmniej jednego człowieka, z którym będzie o niebo łatwiej rozmawiać na żywo po wprowadzeniu tej nowości.

Czytaj o wszystkich nowościach w AirPods: Apple AirPods staną się prowizorycznym aparatem słuchowym. A to dopiero początek nowości

Nowości w iPadOS

Dużą nowością w iPadOS są widgety na ekranie głównym. Będą one działały podobnie jak w iOS do tej pory. Dodano również Bibliotekę Aplikacji, która pozwoli na usunięcie z ekranu głównego niepotrzebnych aplikacji i pulpitów.

 class="wp-image-1739559"

Usprawniono również wielozadaniowość. Ustawianie dwóch aplikacji na ekranie będzie łatwiejsze dzięki dodanym nowym skrótom. Dodano również możliwość otwierania wybranych elementów aplikacji ponad dwoma innymi aplikacjami - działa to jak wyskakujące okienko.

 class="wp-image-1739568"

Aplikacja Notatki pozwala na katalogowanie notatek za pomocą hasztagów. Szybkie notatki Apple Pencilem będzie można wykonywać za pomocą gestu na ekranie, a notatki będą mogły być wzbogacane o linki i strony otwarte aktualnie w Safari. Usprawniono również działanie Tłumacza.

Czytaj dalej: iPadOS 15 jest dużo ciekawszy od iOS-a 15. Tablety dostają zupełnie nowy interfejs

Prywatność

Nowe centrum prywatności poinformuje użytkownika o tym, jakie aplikacje i jak często miały dostęp do kluczowych danych prywatnych. Łatwiej będzie podjąć decyzję, której aplikacji należy odebrać dane uprawnienia.

iCloud+

Jedną z zapowiedzianych na WWDC 2021 nowości jest usługa iCloud+. Ta będzie dostępna dla wszystkich użytkowników iClouda bez konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty. Na dziś na ową usługę składają się trzy nowości: Private Relay, Hide My Email oraz HomeKit Secure Video.

Power Relay można porównać z usługą typu VPN. Za jej sprawą cały ruch sieciowy pochodzący z urządzenia użytkownika jest szyfrowany i rutowany przez dwóch pośredników. Apple twierdzi, że w efekcie nawet on sam nie jest w stanie podsłuchać tego ruchu i powiązać go z danym użytkownikiem.

 class="wp-image-1739733"

Hide My Email pozwala na generowanie tymczasowego adresu mailowego, który będzie połączony z tym głównym. To prosty, ale też bardzo dobry sposób na ochronę przed spamem reklamowym. W momencie gdy dany usługodawca zacznie wykorzystywać wygenerowany przez Hide My Email adres do zbyt częstego wysyłania reklam, można ów adres wykasować bez usuwania całej skrzynki pocztowej.

Ostatnia z nowości to zdjęcie limitu z liczby możliwych do podłączenia pod HomeKit kamer bezpieczeństwa. Na dziś można ich podłączyć nie więcej niż pięć. Wraz z iCloud+ ten limit znika.

Nowości w macOS 12 Monterey

 class="wp-image-1739862"

Największą nowością jest oczywiście nazwa - nowy system operacyjny macOS 12 nosi nazwę Monterey i wizualnie nie różni się od macOS 11 BigSur, przynajmniej na pierwszy rzut oka.

Do największych nowości należy bezsprzecznie Universal Control. Jedna myszka Magic Mouse może jeździć między Makiem i iPadem, jak w sprzętach Logitecha. Funkcja nie wymaga dodatkowej konfiguracji, Magic Mouse automatycznie rozpozna, że urządzenia są koło siebie. Funkcja działa z myszką i Magic Trackpad oraz klawiaturą w MacBookach. Można przenosić też pliki między urządzeniami - jak w sprzętach Logi z funkcją Logitech Flow.

 class="wp-image-1739883"

Pojawiła się też funkcja AirPlay to Mac, umożliwiająca błyskawiczne przenoszenie treści z iPhone’a lub iPada na komputery Mac.

Część zmian to nowości w FaceTime i iMessage, jak w iOS 15. Bardzo łatwo będzie udostępniać zrzuty ekranu, linki i pliki znajomym oraz członkom rodziny.

Pojawi się także funkcja Focus, jak w iOS 15 i watchOS, która oczywiście będzie zintegrowana z pozostałymi urządzeniami, by ograniczyć „rozpraszacze” podczas pracy, wideorozmów czy spotkań. Na macOS 12 trafi także funkcja Shortcuts, znana z iPhone’a, umożliwiająca tworzenie własnych automatyzacji.

Safari w macOS 12 Monterey class="wp-image-1739964"

Największe zmiany zaszły w przeglądarce Safari. Zmieniła się ona wizualnie i funkcjonalnie. Pojawiła się możliwość grupowania kart, która działa w obrębie wszystkich urządzeń Apple’a - Maców, iPhone’ów i iPadów.

Bardzo ciekawą nowością jest też pojawienie się rozszerzeń do przeglądarki w Safari na iPhone’a oraz iPada. To coś, czego wcześniej nie widzieliśmy.

Czytaj dalej: macOS 12 dla komputerów Apple’a już oficjalnie — zarówno tych z Intelem, jak i z Apple M1

Nowości w Apple Watch

Znacznego ulepszenia doczeka się aplikacja odpowiedzialna za oddychanie oraz spokój i wyciszenie. Program Mindfulness zastąpi wcześniejszy Breath i skoncentruje się nie tylko na miarowym oddechu, ale także ma pozwolić na odzyskanie spokoju - między innymi przy pomocy nowych teł wyświetlanych na ekranie zegarka. Aplikacja ma nas inspirować do myślenia o czymś przyjemnym, stanowiąc wstęp do relaksacji.

 class="wp-image-1739811"

Wraz z aktualizacją watchOS 8 Apple Watch zyska możliwość mierzenia częstotliwości oddychania podczas snu, przenosząc uzyskane dane do aplikacji Zdrowie. Oczywiście podczas nocnego pomiaru musimy mieć założony zegarek. Dla wielu użytkowników może to być zasadniczy problem, biorąc pod uwagę czas działania Watcha na jednym ładowaniu, wynoszący niewiele ponad jeden dzień.

Czytaj dalej: Apple Watch będzie jeszcze lepszym towarzyszem. watchOS 8 stawia na zdrowie i sport

Smart dom Apple'a

Nowe funkcje związane bezpośrednio lub pośrednio ze Smart Home rozsiane są między różne urządzenia i systemy operacyjne — w końcu to, co świadczy o sile inteligentnego domu, to synergia, w tym wypadku pomiędzy iOS-em, iPadOS-em, watchOS-em i tvOS-em. Pierwszą z nowości jest możliwość… wspólnego oglądania filmów. Nowa funkcja nosi nazwę SharePlay.

REKLAMA
apple-wwdc-2021-5 class="wp-image-1739853"

Użytkownicy, którzy odpalą wideorozmowę z poziomu nowego FaceTime’a na iPadzie lub iPhonie, mogą rozpocząć odtwarzanie materiału wideo w aplikacji Apple TV i przenieść obraz na telewizor. Można dzięki temu na gorąco komentować film lub serial w gronie przyjaciół tak, jakby wszyscy siedzieli w tym samym pomieszczeniu. Jest też niespodzianka — tvOS 15 wspiera przestrzenne audio.

Czytaj dalej: Siri w termostacie i klucz w telefonie. Taki jest nowy smart home według Apple’a

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA