REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

iOS 15 już oficjalnie — co się zmieni w iPhone’ach?

Apple odsłonił właśnie swoje karty. Już wiemy, jakie zmiany na iPhone’ach przyniesie system iOS 15.

07.06.2021
19:09
apple iOS 15 iPadOS 15 iphone ipad wwdc 2021
REKLAMA

Sprawdź wszystkie nowości: Konferencja Apple. WWDC 2021 - relacja, najważniejsze nowości

Co roku Apple organizuje konferencję WWDC (Worldwide Developers Conference) przeznaczoną dla programistów, podczas której prowadzi warsztaty dla twórców oprogramowania i pokazuje deweloperom wczesne wersje swoich nowych systemów operacyjnych. Najważniejszym z nich jest iOS, który napędza iPhone’y.

REKLAMA
apple-wwdc-2 class="wp-image-1739172"
Tim Cook prezentuje iOS 15

iOS 15 — co nowego na WWDC 2021?

Pierwsza zmiana dotyczy połączeń FaceTime, które będą w iOS 15 obsługiwały Spatial Audio, czyli dźwięk przestrzenny podczas wideorozmów. Do tego dochodzi tryb portretowy, który rozmywa tło podczas wideorozmów.

apple-wwdc-5 class="wp-image-1739184"
FaceTime w iOS 15 na sterydach

Dla rozmów wideo będzie można generować linki, dzięki czemu do rozmowy FaceTime będą mogli dołączyć inni użytkownicy z poziomu przeglądarki internetowej — w tym na Androidzie oraz na Windowsie! Ciekawe, czy pojawią się aplikacje klienckie do inicjowania rozmów z innych systemów…

apple-wwdc-2 class="wp-image-1739208"
Wspólne oglądanie filmów i słuchanie muzyki w iOS 15

FaceTime będzie konkurencją dla Zooma, Microsoft Teams oraz innych komunikatorów wideo.

W ramach funkcji SharePlay z poziomu FaceTime można wspólnie oglądać filmy i słuchać muzyki, a także udostępniać widok ekranu. Co ciekawe, filmy z różnych źródeł, w tym np. HBO Max, mogą być synchronizowane pomiędzy różnymi użytkownikami, aby każdy oglądał to samo. Obraz z filmu w dodatku można wysłać na tvOS, a na telefonie zostawić tylko rozmowę audio.

apple-wwdc-4 class="wp-image-1739256"

Oprócz tego Apple rozbudowuje iMessage. Treści, które udostępnili nam znajomi poprzez komunikator, będziemy mogli znaleźć np. w Apple News, Apple Music oraz... Apple Photos. Do tego dochodzą aplikacje takie jak Safari, Podcasty i Apple TV. Przypięte w wiadomościach treści pojawią się w dodatku na szczycie listy polecanych z poziomu wybranego programu.

apple-wwdc-6 class="wp-image-1739271"
Przypinanie ciekawych treści w iMessage

Apple odświeża również powiadomienia w iOS 15.

W ramach ekranu powiadomień pojawi się nowy widok, który będzie sam oceniał, które z komunikatów są ważne, a które mniej. Będziemy mogli się też dzielić z innymi trybem Nie przeszkadzać, ale nasi bliscy w razie potrzeby będą mogli się przez niego przebić (podobnie działa to np. na Slacku).

apple-wwdc-10 class="wp-image-1739289"
Podsumowanie powiadomień w iOS 15

iOS 15 wprowadzi również tryb Skupienie (Focus). Po jego aktywacji jedynie wybrane osoby oraz aplikacje będą mogły wysyłać do nas powiadomienia. Co istotne, nowy tryb będzie synchronizowany pomiędzy różnymi urządzeniami — wystarczy włączyć go raz, a będzie aktywny wszędzie.

apple-wwdc-13 class="wp-image-1739301"
Focus — nowy tryb Nie przeszkadzać w iOS 15

Notatki w iOS 15 będą rozpoznawać tekst pisany odręcznie w aplikacji Aparat oraz na zrobionych zdjęciach.

Do tego aparat w iPhonie zacznie rozpoznawać obiekty na zdjęciach. Pojawi się też integracja z wyszukiwarką Spotlight, dzięki czemu z systemowej wyszukiwarki można znaleźć np. wszystkie zdjęcia psa lub odręcznie tekst widoczny na jakimś zdjęciu z naszej biblioteki sprzed lat.

apple-wwdc-1 class="wp-image-1739343"
Zmiany w Photos.app na iPhone’y

Inną nowością w aplikacji Zdjęcia jest integracja z Apple Music. Dzięki temu możemy ze swoich statycznych wspomnień robić automatyczne teledyski z treścią dopasowaną do ścieżki dźwiękowej. Wcześniej podobna funkcja była dostępna, ale wyłącznie dla kilku predefiniowanych utworów.

Wallet, Pogoda i Mapy w iOS 15

W cyfrowym portfelu możemy nosić już nie tylko karty płatnicze, ale również klucze (do domu i do samochodu), a także firmowe oraz hotelowe wejściówki. Ciekaw jestem, czy kiedyś doczekamy się tych rozwiązań w Polsce… Oprócz tego do Apple Wallet będzie można dodać swoje prawo jazdy oraz dowód osobisty w formie skanu (czyli pozwoli to na mniej niż nasz mObywatel). W przypadku Pogody pojawią się nowe informacje, w tym pełnoekranowe mapy, a do tego dochodzą odświeżone animacje.

apple-wwdc-13 class="wp-image-1739388"
Dowody osobiste w Wallet? Dziękuję, mam mObywatela

Apple Maps z kolei się rozwinie pod względem dokładności odwzorowania świata, ale producent iPhone’ów skupia się na krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania. Z nowości takich jak np. nakładanie wskazówek nawigacyjnych na obraz z kamery skorzystamy, ale tylko podczas podróży zagranicznych. Oprócz tego Apple usprawni przeglądarkę Safari i doda Emoji — a i to pewnie nie wszystko.

REKLAMA
apple-wwdc-14 class="wp-image-1739478"
AirPods w aplikacji Lokalizator

Pojawią się też usprawnienia dla słuchawek AirPods, które będą mogły pomóc osobom z problemami ze słuchem w prowadzeniu rozmów. Siri nauczy się z kolei odczytywać powiadomienia. Do tego dochodzi opcja odszukiwania AirPodsów w ramach sieci Find My wraz z powiadomieniami, gdy iPhone przestanie je wykrywać w okolicy. Jeśli zaś przy słuchawkach już jesteśmy, to AirPodsy będą obsługiwały przestrzenne audio również w systemach tvOS i macOS.

Oprócz iOS 15 na konferencji Apple’a pojawił się iPadOS 15, który opisujemy w osobnym materiale.

Sprawdź wszystkie nowości: Konferencja Apple. WWDC 2021 - relacja, najważniejsze nowości

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA