REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Koniec ze spamem i oszustami SMS. No, może niekoniecznie dla wszystkich

Apple usprawnia swój komunikator, co pomoże w walce z SMS-ami i MMS-ami z nieznanych źródeł. iOS 16 wdroży do iMessage funkcję zgłaszania spamu bezpośrednio u operatora telefonii komórkowej.

24.06.2022
15:17
Spam w iMessage przestanie być problemem dzięki iOS 16
REKLAMA

Google chciałby, aby Apple porzucił swój komunikator na rzecz przygotowanego we współpracy z operatorami standardu RCS. Firma z Cupertino nie przejmuje się jednak przytykami konkurenta, który przed czynieniem podobnych uwag powinien wpierw posprzątać bałagan u siebie. Zamiast tego Tim Cook i spółka wprowadzają do iMessage kolejne nowości w ramach iOS 16, w tym nowe opcje walki ze spamem SMS i MMS. Natrętów będzie można zgłaszać bezpośrednio do operatora prosto z iPhone'a.

REKLAMA

Czytaj też:

Spam w iMessageiOS 16 beta 2 pozwala zgłosić SMS-y i MMS-y

iOS 16 beta 1 został udostępniony chwilę po konferencji WWDC2022. Nowością, która rzuca się w oczy najbardziej, jest odświeżony ekran blokady, ale to nie koniec zmian. Do czasu oficjalnej premiery systemu, której spodziewamy się we wrześniu, zostało jeszcze wiele tygodni, a kolejne wersje rozwojowe tego oprogramowania wprowadzają niezapowiadane wcześniej dodatkowe funkcje. W tym np. możliwość pobierania aktualizacji przez sieć LTE oraz zaawansowane mechanizmy walki ze spamem SMS/MMS.

W szczególności ta ostatnia nowość zwróciła moją uwagę. iOS 16 beta 2 pozwala klientom Apple'a oznaczyć każdą wiadomość jako spam - zarówno taką wysłaną jako iMessage (niebieski dymek), jak i te dostarczone jako SMS/MMS (zielony dymek). W tym drugim przypadku informacja o numerze nadawcy oraz treści wiadomości trafi w dodatku od razu do operatora telefonii komórkowej, przy czym na start takie zgłoszenia będą przyjmowały wybrane telekomy w Stanach Zjednoczonych.

Mam nadzieję, że tę nowość z iOS 16 beta 2 wdrożą do oficjalnej premiery tego systemu również polskie sieci, bo namolnych SMS-ów i MMS-ów rozsyłanych przez sieć komórkową, w tym takich stosujących phishing, trudniej się pozbyć, niż spamerskich e-maili. Opcja zgłoszenia wiadomości jako spam pojawi się zaraz po odebraniu komunikatu od nieznanego numeru. Trzymam kciuki, żeby operatorzy traktowali te zgłoszenia poważnie i szybko pacyfikowali spamerów.

Inne nowości w iMessage, które wprowadzi iOS 16 na iPhonne'y

Dodatkowo w ramach iOS 16 aplikacja Wiadomości zacznie analizować przychodzące do nas SMS-y i MMS-y spoza listy kontaktów, co pozwoli przypisać je do 12 różnych podkategorii takich jak Transakcje i Promocje. Warto przy tym dodać, że zgłaszanie spamu w iMessage oraz dzielenie wiadomości na grupy to nie koniec nowości.

REKLAMA

Apple zapowiedział na WWDC2022, że po premierze iOS 16 posiadacze telefonów marki iPhone będą mogli edytować wiadomości już po ich wysłaniu, co pozwoli szybko poprawić literówkę. Oprócz tego dojdzie opcja zdalnego kasowania wysłanej wiadomości, jeśli tylko jej autor się rozmyśli. Na oba działania dostaniemy kwadrans.

Zdjęcie główne: Mr.Mikla

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA