REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Wreszcie nie będziesz musiał udowadniać, że nie jesteś robotem. iPhone zrobi to za ciebie

Dobra wiadomość dla osób, które mają już dość kodów CAPTCHA i pytań "czy jesteś robotem?". iPhone z iOS 16 wyeliminuje konieczność przepisywania znaków i zgadywania, co widać na obrazku.

21.06.2022
19:56
czy jestes robotem captcha iphone ios 16-min
REKLAMA

CAPTCHA to nazwa mechanizmu, który ma za zadanie odróżnić człowieka od maszyny w internecie. Twórcy stron internetowych implementują go, aby w ramach formularzy z np. danymi logowania odsiać ruch generowany przez boty, a do tego nieco utrudnić życie cyberprzestępcom. Niestety wiąże się to z niedogodnościami dla zwykłych ludzi. Apple, który wypowiedział wojnę hasłom, chce coś w tym wreszcie zrobić.

REKLAMA

Czytaj też:

iPhone z iOS 16 i koniec CAPTCHA

Apple najwyraźniej zdaje sobie sprawę, że mechanizm CAPTCHA nas irytuje. Udowodnianie, że nie jesteśmy robotem, wydłuża czas potrzebny na zalogowanie się do usług online. Możliwe jednak, że iOS 16 wyeliminuje konieczność przepisywania niewyraźnych znaczków oraz zaznaczania grafik z obiektami takimi jak auta, światła drogowe, góry albo fińskich snajperów.

W w telefonach zaktualizowanych do iOS 16 w wersji beta przeznaczonej dla deweloperów w ustawieniach sekcji Apple ID | Hasło i ochrona znalazła się nowa funkcja o nazwie Automatyczna Weryfikacja. Ma ona w naszym imieniu potwierdzać, że faktycznie jesteśmy ludźmi, przez co witryna internetowa lub aplikacja ma omijać stosowanie CAPTCHA w naszym przypadku.

Podobny mechanizm może trafić do komputerów Apple'a z systemem macOS 12.4 Ventura.

Za weryfikację użytkownika na stronach oraz w aplikacjach ma odpowiadać w obu przypadkach usługa iCloud, a Apple współpracuje w tym zakresie z takimi firmami jak Cloudflare czy Fastly, co ma pomóc w adopcji nowego rozwiązania. Czy to się powiedzie, czy nie, czas pokaże, ale nie ma jednak wątpliwości, że Apple'owi zależy na tym, by CAPTCHA zniknęła z internetu - podobnie jak hasła.

Apple nie jest przy tym jedyną firmą, która chciałaby zobaczyć koniec mechanizmów CAPTCHA, będących dzisiaj złem koniecznym (i wykluczającym przy tym osoby niepełnosprawne). Przykładem innej jest Google, który już kilka lat temu wprowadził u siebie mechanizm reCAPTCHA, który nieco ułatwia logowanie się do usług online zabezpieczonych w ten sposób.

REKLAMA

Warto przy tym dodać, że Apple zdecydował się zbudować swoje rozwiązanie z użyciem PAT (Private Access Tokens), czyli multiplatformową technologię rozwijaną przez różne firmy, w tym Google'a. Jak na razie jednak użytkownicy smartfonów z Androidem z tego mechanizmu omijania zabezpieczeń CAPTCHA skorzystać jeszcze nie mogą, ale może się to zmienić w przyszłości.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA