REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Uwierzysz w tego SMS-a i stracisz pieniądze. Trwa gruby przekręt na Polakach

Oszuści próbują wyłudzić pieniądze od internautów poprzez SMS-y i fałszywe strony banków. Podają się za "komornika", który działa w imieniu PGE i wzywają do spłaty niewielkiej należności. Nie dajcie się nabrać - to oszustwo, które może skończyć się wyczyszczeniem całego konta.

20.06.2022
20:04
sms komornik pge oszustwo
REKLAMA

Internetowi oszuści szukają najróżniejszych sposobów na to, by wyłudzić pieniądze od Bogu ducha winnych ludzi. W marcu informowaliśmy o tym, że podszywają się bezpośrednio pod PGE. Teraz eksperci z CERT Polska ostrzegają, że cyberprzestępcy rozpoczęli wysyłkę SMS-ów, w których podszywają się pod… “komornika” działającego rzekomo w imieniu Polskiej Grupy Energetycznej.

REKLAMA

Czytaj też:

Komornik i PGE. Uwaga na fałszywe SMS-y

Informacja o zagrożeniu pojawiła się na profilu CERT Polska. Badacze ostrzegają w nim o SMS-ach, które informują o “wszczęciu egzekucji komorniczej z tytułu zadłużenia w PGE”. W wiadomości pada przy tym niewielka kwota rzędu kilku złotych - zapewne po to, by roztargniony internauta uznał, że lepiej to zapłacić od razu i mieć problem z głowy.

A na co właściwie liczą oszuści? Kilka złotych to dla nich żaden łup, ale to nie o podaną kwotę toczy się tu gra. Celem cyberprzestępców jest skłonienie odbiorcy fałszywego SMS-a do kliknięcia w link kierujący do strony internetowej, która przypomina witrynę banku. Podanie na niej danych logowania może doprowadzić do całkowitego wyczyszczenia konta.

W jaki sposób zabezpieczać się przed atakami z użyciem SMS-ów?

REKLAMA

Przede wszystkim nie powinno się wierzyć w treść każdego SMS-a, który do nas trafi. Informacje przekazane w ten sposób należy weryfikować - czy to w firmie, która upomina się o należności, czy to w banku. Nie należy też klikać w żaden link przesłany do nas w wiadomości tego typu ani dzwonić na numer, z którego przyszła wiadomość (ani na taki, który został w niej podany).

Badacze z CERT Polska, którzy poinformowali o próbach wyłudzenia, podają przy tym, że na bieżąco umieszczają złośliwe domeny na swojej liście. Zachęcają też do kontaktu w sprawie podejrzanych SMS-ów pod numerem telefonu 799–448–084 oraz do zgłaszania innych potencjalnych zagrożeń, na które internauci trafiają w sieci, na stronie internetowej incydent.cert.pl.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA