Dajesz reakcję na iPhonie, użytkownik Androida ją zobaczy. Pod warunkiem, że używa Wiadomości Google
Długo wyczekiwana i zapowiadana funkcja Google Messages została po cichu udostępniona dla części użytkowników. Od dzisiaj użytkownicy aplikacji w wersji beta będą mogli cieszyć się w pełni funkcjonalnymi reakcjami od rozmówców z urządzeniami Apple. Jednak opcja "tłumaczenia" emoji nie jest aż tak precyzyjna, jakby się mogło wydawać.
Jak donosi serwis Droidlife, Google po cichu wprowadził opcję wyświetlania reakcji z iMessage w Google Wiadomości. Nowa funkcja aplikacji pozwala na konwersję reakcji iMessage - wcześniej wyświetlanych jako wiadomość tekstowa - na Androidowe odpowiedniki.
iMessage, domyślna aplikacja iPhone’ów do wysyłania SMS-ów, posiada funkcję reakcji na wysyłane wiadomości za pomocą emoji. Z wyglądu funkcja ta nie różni się niczym od reakcji na wiadomości na Facebookowym Messengerze. Jednak jeżeli jedna ze stron posługuje się urządzeniem z systemem innym niż ten od Apple, reakcje konwertowane są na wiadomości tekstowe. Np. reakcja sercem spowoduje wyświetlenie się drugiej stronie wiadomości “Dodano „serce” do „[treść wiadomości]”.
Problem nie jest nowy i oba koncerny mają jego świadomość już od wielu lat. W listopadzie zeszłego roku serwis 9to5Google odkrył, że Google pracuje nad systemem, który konwertuje wiadomości o reakcjach iMessage na ich Androidowe odpowiedniki.
Jednakże wersja live tej funkcji, która obecnie jest dostępna na małej liczbie urządzeń nie "tłumaczy" dosłownie reakcji iMessage. Zareagowanie sercem wyświetli emoji z sercami zamiast oczu, a reakcja wykrzyknikami wyświetli emoji ze zdziwionym wyrazem twarzy.
Funkcja "tłumaczenia" reakcji iMessage dotyczy jedynie autorskiej aplikacji do SMSów Google’a, Google Wiadomości. Użytkownicy innych aplikacji SMS nadal będą otrzymywać reakcje w formie tekstowej. Obecnie funkcja ta jest również ograniczona jedynie do użytkowników wersji beta Google Messages. Dołączenie do programu testów Google Messages możliwym jest przez stronę aplikacji w Google Play.
Brak wzajemnego wsparcia dla reakcji pomiędzy iMessage a aplikacjami na Androida spowodowany jest przez brak wsparcia ze strony Apple dla standardu komunikacji RCS (Rich Communication Suite). Było to wielokrotnie przedmiotem dyskusji i oskarżeń, według których Apple dąży do uzależnienia od siebie użytkowników.