REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Gry /
  5. Rankingi

Najlepsze gry RPG na PC. Sprawdź subiektywny ranking gier fabularnych - TOP 11

Czy są fajne gry fabularne na PC? Ba! Tak naprawdę wiele z najlepszych gier RPG w historii wyszło wyłącznie na komputery stacjonarne i laptopy. A w które produkcje z tego gatunku warto zagrać i jakie najlepsze gry fabularne można znaleźć w sklepach Steam, Epic Games Store i GOG? Zapraszam do subiektywnego rankingu 11 topowych gier cRPG na pecety.

31.05.2022
19:30
Najlepsze gry RPG na PC. Subiektywny ranking gier fabularnych
REKLAMA

Gry z gatunku RPG, czyli role-playing games (dosłownie: gry w odgrywanie ról), fascynują graczy od dekad - najpierw w wersji "analogowej", przy których Mistrz Gry snuł historię i rzucało się kostkami, a potem również w cyfrowej. Możliwość całkowitego przeniesienia się w świat wyobraźni to największa zaleta tych najlepszych gier fabularnych z gatunku cRPG, czyli erpegów na komputery. Tylko które gry RPG na PC warto dziś kupić?

REKLAMA

Czytaj też:

Najlepsze gry RPG na PC. Subiektywny ranking gier fabularnych

W sklepach z grami na PC co roku pojawiają się setki nowych tytułów, a spora część z nich to produkcje cRPG. Mamy dostęp do całego morza klasyków, które nawet lata po premiery sprawiają masę frajdy. W tym gąszczu można się pogubić, dlatego przygotowałem subiektywny najlepszych produkcji z gatunku cRPG, które są do kupienia na platformach takich jak Steam, Epic Games Store i GOG.

Disco Elysium - najlepsza gra RPG na peceta

Król może być tylko jeden i jest nim haaardcoore! Produkcja od studia ZA/UM to najlepsza gra RPG na PC. Jest też jedną ze świeższych gier RPG na PC w tym zestawieniu, ale nie bez powodu trafiła na sam początek. Disco Elysium, bo o nim mowa, to niebanalny erpeg z klasyczną kamerą w rzucie izometrycznym. Tytuł można określić mianem interaktywnej książki, która czyta gracza w równym stopniu, co gracz ją.

Twórcy zabrali nas na wyprawę do retrofuturystycznej krainy i raz po raz burzą wyobrażenie gracza na temat świata przedstawionego oraz jego bohatera. Liczne zwroty akcji i przewrotne fabularne fikołki, wraz z grafiką stylizowaną na obraz olejny i unikatowym systemem rozwoju postaci (samą Charyzmę rozbito na siedem parametrów) sprawiają, że w Disco Elysium po prostu trzeba zagrać.

Jedna z najlepszych gier RPG na PC - Star Wars: KOTOR

Na przestrzeni dekad powstało kilka tuzinów gier z uniwersum Star Wars, ale dwie produkcje się wśród nich wyróżniają: są nimi RPG-i, czyli Star Wars: Knights of the Old Republic oraz Star Wars: Knights of the Old Republic II - The Sith Lords (w skrócie KOTOR i KOTOR2). Nie są to świeże gry, bo wydano je w odpowiednio 2003 r. i 2004 r., ale ich fabuła i mechanika bronią się do do dziś.

W dodatku gracze, którzy zdecydują się dzisiaj zagrać w KOTOR-y, mają do dyspozycji szereg modów z dodatkową zawartością - czy to stworzoną od zera przez fanów, czy to na bazie porzuconych plików w kodzie gry. Warto przy tym dodać, że powstaje obecnie remake pierwszej części cyklu KOTOR, który trafi na konsolową wyłączność na PS5. Wersja na pecety również powinna się pojawić.

Fallout

W żadnym zestawieniu najlepszych gier RPG na PC nie może zabraknąć Fallouta, a konkretnie Fallouta 2. Jest on matką współczesnych RPG-ów, a chociaż jego unikatowy system SPECIAL został w kolejnych odsłonach serii nieco wypaczony, to do dzisiaj pozostaje dla wielu graczy niedoścignionym wzorem rozwoju postaci. Jeśli zaś szukacie czegoś nowocześniejszego w 3D, to rzućcie okiem na Fallout: New Vegas lub Fallouta 76.

Jeśli chodzi o cyberpunkowy klimat, to nie ma lepszej gry RPG niż Deus Ex. Gracz wcielający się w JC Dantona podróżuje po świecie opanowanym przez korporacje, używa cybernetycznych wszczepów i idzie jak po nitce do kłębka odkrywając kolejne warstwy konspiracji. Już w pierwszej odsłonie cyklu gracz miał pełną dowolność wyboru w przechodzeniu misji (skradanie się vs walka w zwarciu).

Tak jak trylogia Gwiezdnych wojen to najpopularniejsza space opera w świecie kina, tak gry wideo dały nam aż trzy części Mass Effecta opowiadającego o świecie przyszłości, w którym ludzkość sięgnęła gwiazd. Od lat nie było w dodatku lepszej chwili, by ruszyć na przygodę w skórze komandor(a) Shepard(a) - niedawno wydano trylogię w postaci Mass Effect: Legendary Edition.

Planescape: Torment

Ta gra RPG od Black Isle Studios wydana w 1999 r. do dzisiaj ma zagorzałych fanów. Bohaterem gry jest Bezimienny, czyli nieśmiertelny człowiek, który stracił pamięć. Gracz powoli zbiera strzępki informacji na temat swojej tożsamości i nietypowego świata przedstawionego. Na PC można zagrać teraz w remastera w postaci Planescape: Torment: Enhanced Edition z 2017 r.

Chociaż od premiery The Elder Scrolls V minęła już dekada, to Skyrim nadal jest jednym z najlepszych RPG w historii, który pozwala graczom rozwijać postać tak, jak sobie tylko wymarzą. Obecnie jest w dodatku świetny moment na to, by powrócić do krainy smoków za sprawą wydanego pod koniec ubiegłego roku The Elder Scrolls V: Skyrim - Anniversary Edition.

Wśród takich klasycznych erpegów z kamerą w rzucie izometrycznym nie można zapomnieć o serii Divinity: Original Sin, a konkretnie o jej drugiej części. Produkcja od Laran Studios z 2017 r. pozwala na rozgrywkę solo lub w drużynie i zachwyca pod względem złożoności i interaktywności świata przedstawionego. Miejscem akcji jest kraina Rivellon.

Gothic to seria, która ma ogromną rzeszę bardzo oddanych fanów w Polsce. Ta produkcja musiała znaleść się w zestawieniu najlepszych gier RPG na PC. Pierwsza część cyklu od studia Piranha Bytes debiutowała już 20 lat temu, a jej miejscem akcji jest kraina fantasy będąca areną wojny pomiędzy królestwem Myrtany, a orkami. Bohaterem jest tutaj bezimienny więzień, który trafia do kolonii karnej, gdzie zaczyna mozolnie pracować na swoją reputację.

Tak jak w cRPG-ach możemy tworzyć swoją postać i ją odgrywać, tak czasem dostajemy predefiniowanego bohatera, a gry polskiego CD Projekt RED z serii Wiedźmin należą do tej drugiej kategorii. W dodatku chociaż od premiery Wiedźmin 3: Dziki Gon minęło już 7 lat, to nadal pozostaje ona niedoścignionym wzorem zachodnich studiów tworzących gry wideo z gatunku cRPG.

Obecność gry MMO na liście gier RPG w pierwszym odruchu może dziwić, ale nie powinna. World of Warcraft grindem stoi, ale gracze sami chętnie organizują się na serwerach zorientowanych na odgrywanie ról. Chcesz być zbieraczem ziół? A może pacyfistą-odkrywcą nowych krain? Pora wsiąknąć w ogromny świat WoW-a!

REKLAMA

Warto przy tym dodać, że takie oddolne odgrywanie ról przewija się w wielu różnych grach, od Fallouta 76 (w którym gracze tworzą sami areny walk, domy strachów i biura informacji turystycznej), aż po role-playowe serwery GTA RP. W przypadku tych ostatnich gracze brali nawet udział w... akcji szczepień.

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 29 maja 2022 roku

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA