REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Gry /
  5. Rankingi

Gry z najlepszą fabułą - na PC i konsole. W jaką grę zagrać?

W co warto zagrać, jeśli to nie grafika czy gameplay są najważniejsze, a ciekawa interaktywna historia? Oto subiektywna lista TOP 9 gier z najlepszą fabułą na PC i konsole.

30.04.2022
19:21
Gry z najlepszą fabułą
REKLAMA

Ta lista powstawała przez wiele dni. Wrzucona przeze mnie pierwsza propozycja listy najlepszych gier z fabułą na PC i konsole (i nie wymagające sprzętu retro czy nieoficjalnych emulatorów) na nasze wewnętrzne redakcyjne forum) szybko doczekała się kilkudziesięciu propozycji od kolegów i koleżanek, bo przecież no nie, ale tej gry nie można pominąć, to byłby skandal!

REKLAMA

Czytaj też:

Kilkadziesiąt godzin, kilka złamanych dusz, dwie rozbite przyjaźnie i jeden cichy czwartek później w końcu doszliśmy do porozumienia. Wybraliśmy dla was TOP 9 gier, które zdaniem zespołu odpowiedzialnego za Spider’s Web są grami z najlepszą fabułą. A przy okazji świetnymi grami w większości innych kategorii. Kolejność listy jest alfabetyczna. Gdybyśmy mieli jeszcze debatować o pozycji w rankingu, niniejszy tekst zostałby opublikowany za kilka miesięcy. Najwcześniej.

Gry z najlepszą fabułą. Lista TOP 9 według Spider’s Web.

Disco Elysium - RPG z detektywem w roli głównej.

Disco Elysium właściwie to całkowicie stawia na fabułę - i to nie byle jaką. Mechanika gry przypomina gatunek RPG z rzutem izometrycznym. Gracz wciela się w niej w rolę upadłego policjanta, który dostał nową sprawę do rozwikłania. To w jaki sposób sobie z nią poradzi zdecydować może o jego przyszłości i karierze.

Gra utrzymana jest w klimacie noir i skupia się na opowieści, wartkiej akcji jest w niej bardzo niewiele. Scenariusz często porusza trudne i niebanalne tematy, ale i sama gra nie jest pozbawiona innowacyjnych pomysłów. Na przykład konieczności dbania o zdrowie i samopoczucie, zbyt duża liczba wrażeń bez medykamentów na uspokojenie może skończyć się zawałem. Zdaniem wielu to jedna z najlepszych gier wideo ostatnich lat i wysokiej jakości intelektualna rozrywka, nie tylko w kategorii rozpatrywanego medium.

Dostępność: App Store (Mac), PlayStation (PS4, PS5), Stadia, Steam (Windows 7, Steam Deck), Epic Games Store (Windows 7, Mac), GOG.COM (Windows 7, Mac), Nintendo Switch, Xbox (Xbox One, Xbox Series)

Doki Doki Literature Club! - psychologiczny horror w cukierkowej oprawie.

W tej przedziwnej, psychodelicznej i genialnej grze gracz wciela się w rolę samotnego kawalera, który dołącza do klubów miłośników książki by być może tam poznać swoją przyszłą partnerkę. Każdy nowy wiersz, każda nowa decyzja przybliżyć ma gracza do jego sympatii i... ujawnić przed nim grozę związaną z tym romansem.

To gra z minimalną ilością akcji, jest bowiem serwowana graczowi w formie interaktywnego komiksu, gdzie dalszy bieg opowieści zależy od podjętych przez gracza decyzji. Fabuła szokuje, jest bardzo mocna i wbrew temu co sugeruje piękna japońska i świadomie infantylna prawa graficzna, przeznaczona wyłącznie dla dorosłych graczy.

Dostępność: Nintendo Switch, Steam (Windows 7), Epic Games Store (Windows 7, Mac), PlayStation (PS4, PS5), Xbox (Xbox One, Xbox Series).

Final Fantasy VII - jedna z najlepszych gier w historii PlayStation, nie tylko RPG.

Pod koniec ubiegłego stulecia Final Fantasy VII było wystarczającym powodem i nie trzeba było kolejnych, by kupić konsolę PlayStation pierwszej generacji. To gra z gatunku jRPG, w której gracz wciela się w Clouda Strife’a - najemnika, który dołączył do ekoterorrystycznej grupy celem powstrzymania megakorporacji przed wykorzystywaniem esencji życia planety jako źródło energii. FF7 zabiera gracza w niepowtarzalną przygodę, podczas której nawiąże wiele nowych znajomości i zawiąże głębokie przyjaźnie z członkami swojej drużyny. Atutem gry jest też jej niebywały walor artystyczny w warstwie wizualnej - gra swego czasu była najdroższą produkcją w historii gier wideo. W Final Fantasy VII gracz może zwiedzać arcyciekawy świat, odkrywać nowe lokacje czy prowadzić walki.

W oryginalne Final Fantasy VII nadal można zagrać na PC. Gra doczekała się jednak atrakcyjnego remake’u, umiejętnie przenoszącego ją do współczesnych realiów, z piękną oprawą audiowizualną i mechanikami bardziej atrakcyjnymi dla gracza z XXI wieku. Choć puryści zauważą, że edycja Remake istotnie różni się treścią od pierwowzoru - warto rozważyć podejście do klasycznej wersji, jeżeli remake na PS4 i jego dopalona wersja na PS5 i PC zachwycą. A jestem przekonany, że to zrobią.

Dostępność:

  • Final Fantasy VII: Steam (Windows XP)
  • Final Fantasy VII Remake: PlayStation (PS4)
  • Final Fantasy VII Remake Integrade: PlayStation (PS5), Epic Games Store (Windows 10)

Mass Effect: Edycja legendarna. Lepszej space opery w świecie gier wideo nie było nigdy.

Kultowa trylogia o losach kapitana Sheparda i jego walki ze Żniwiarzami doczekała się wznowionego wydania, łączącego prawie wszystkie gry z serii oraz ich dodatki fabularne. Jako całość, Mass Effect to jedna z najlepszych space oper w historii tego gatunku, niezależnie od rozpatrywanego medium. Jest to nie lada osiągnięcie, biorąc pod uwagę fakt, że Mass Effect jest też stawiany za wzór dla gier, które szanują decyzję gracza i których fabuła może potoczyć się w diametralnie inny sposób, w zależności od podjętych decyzji.

Mass Effect to hybryda strzelanki i gry RPG. Akcji więc nie brakuje, gracze nastawieni wyłącznie na fabułę będą zapewne chcieli obniżyć poziom trudności. Zdecydowanie warto, byle dać szanse tej grze. W niej działa absolutnie wszystko: uniwersum, postacie, estetyka, narracja, poruszane wątki, muzyka, kadry. Mass Effect w kręgach fanów science-fiction jest już kultowy, nie bez przyczyny. Zwłaszcza że rolą gracza będzie zmierzenie się z tajemniczą, nieznaną siłą, która zagraża istnieniu nie tylko ludzkości, a wszystkich organicznych bytów w galaktyce.

Dostępność: EA Play (Windows 10), PlayStation (PS4, zgodne z PS5), Xbox (Xbox One, Xbox Series), Steam (Windows 10).

Max Payne - opus magnum strzelanek z fabułą.

Jeżeli dałoby się wskazać jedną grę, która miałaby być fundementem i wzorem, jaki naśladuje większość nowoczesnych strzelanek z fabułą, prawdopodobnie byłby to Max Payne. Gdy pod koniec ubiegłego stulecia gra trafiła na półki sklepowe, nikt wcześniej nie zdawał sobie sprawy, że to medium może budować aż tak skomplikowaną, porywającą narrację. Zwłaszcza w tym konkretnym gatunku.

Max Payne to utrzymana w klimacie noir strzelanka z trzeciej osoby, która swego czasu zachwycała rozwiązaniami technicznymi - grafiką, udźwiękowieniem i mechaniką samego strzelania. Gracz wciela się w rolę nowojorskiego gliny na tropie narkotykowego gangu. Payne jest przy tym zdeterminowany i nie ma nic do stracenia: przestępcy w odwecie brutalnie zamordowali jego ukochaną żonę i nowonarodzone dziecko. Opowieść jest serwowana zarówno w toku samej gry, jak i przerywników w formie czytanego przez aktora komiksu. I broni się dojrzałością i gęstym klimatem nawet dziś. Grafika gry niestety zestarzała się z mniejszą gracją, ale Max Payne nadal jest grą, obok której nawet w 2022 r. trudno przejść obojętnie.

Dostępność: PlayStation (PS2, PS4, zgodne z PS5), Windows 95, Windows 2000, App Store (iPhone, iPad), Sklep Play (Android), Xbox (konsola Xbox pierwszej generacji, zgodne z Xbox One i Xbox Series), Nintendo Game Boy Advance

Portal 2 - gra logiczna, przy której można pęknąć ze śmiechu.

Gry logiczne to zazwyczaj wyborna rozrywka dla intelektu. Rzadko kiedy łączy się ona z innymi doznaniami rozrywkowymi czy intelektualnymi. Portal i jego znacznie lepsza druga część udowadniają, że taki mariaż jest możliwy. Wystarczy ubrać zagadki w odpowiedni scenariusz i scenografię, a całość uzupełnić o będące nieco z boku, ale za to wybitnie napisane postacie. Portal 2 to seria ciekawych wyzwań dla szarych komórek. Ale to również porcja doskonałego humoru i całkiem intrygującej opowieści science-fiction, jak zdają się sugerować twórcy, rozgrywającej się w tym samym uniwersum, co fabuła kultowych gier Half-Life.

W przeciwieństwie do Half-Life’a rolą gracza nie będzie przetrwać w świecie napadniętym przez potwory z innego wymiaru używając do tego głównie broni palnej. Zamiast tego wciela się on rolę w uwięzioną w jakimś tajnym laboratorium postać, której zadaniem jest przetestowanie działa portalowego. Całość eksperymentu nadzoruje socjopatyczna sztuczna inteligencja. Gra wymaga zręczności, a nie tylko inteligencji, co może odstraszyć część chętnych - ale warto spróbować. Świetne pomysły na zagadki z portalami i prawami fizyki i dialogi, przy których trudno nie roześmiać się na głos.

Dostępność: Steam (Windows XP, Mac, Ubuntu 12.04, Steam Deck), PlayStation (PS3), Xbox (Xbox 360, zgodne z Xbox One, Xbox Series), Nintendo Switch (premiera zapowiedziana na rok 2022).

Star Wars: Knights of the Old Republic. Na pewno lepsze od filmów Disneya, choć to akurat nisko postawiona poprzeczka.

W tę grę powinien zagrać każdy fan Gwiezdnych wojen, który lubi też grać na komputerze lub urządzeniu mobilnym w gry fabularne. Star Wars: Knights of the Old Republic (w skrócie KOTOR) to nie tylko jedna z najlepszych gier z gwiezdowojennego uniwersum, ale też niezwykle udana i bardzo ważna dla gatunku RPG produkcja. Oprawa graficzna może dziś nieco odstraszać, podobnie jak niektóre mechaniki z klasycznych gier fabularnych - sama opowieść wraz ze wszystkimi jej wątkami pobocznymi jest jednak tego warta.

Akcja gry toczy się cztery tysiące lat przed powstaniem złowrogiego Galaktycznego Imperium. Gracz wciela się w rolę postaci, która jest ostatnią nadzieją Zakonu Jedi w wielkiej wojnie z Sithami. To od gracza zależeć będzie przyszłość całej galaktyki, a także jego samego - czy stanie się bohaterem Republiki? A może ulegnie pokusie Ciemnej Stronie Mocy? KOTOR zapewni zajmującą przygodę na dziesiątki wspaniałych godzin. Powstaje remake tej gry na sprzęt bieżącej generacji, pojawi się jednak najwcześniej w 2023 r.

Dostępność: App Store (iPhone, iPad, Mac), Steam (Windows XP, Mac)

The Last of Us. Emocjonalna podróż przez koniec świata.

Kwestią sporną jest to, czy The Last of Us ma genialny scenariusz. Nie wszyscy się też zgodzą, że to opus magnum generacji konsol reprezentowanej przez PlayStation 3. Mało kto dyskutuje jednak z opinią, że nikt nigdy wcześniej tak umiejętnie nie prowadził narracji w grze wideo, co twórcy The Last of Us. To absolutny majstersztyk i pod tym względem niedościgniony wzór w grach wideo. Gracz w The Last of Us prowadzony jest przez emocjonalną i mroczną przygodę w sposób wyjątkowo umiejętny, porywając jego uwagę równie skutecznie, co najlepsze książki i seriale. Gra przy tym wizualnie niewiele się zestarzała, zwłaszcza w swojej remasterowanej wersji.

The Last of Us opowiada historię Joel i Ellie, którzy spotkali się w tragicznych okolicznościach. Obie postacie będą musiałyna sobie polegać, by przetrwać niebezpieczną podróż przez to, co zostało z światowej apokalipsie ze Stanów Zjednoczonych.

Dostępność: PlayStation (PS3, PS4, zgodne z PS5)

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Wiadomo.

Tej gry nie mogło tu zabraknąć. Nie z jakichś pobudek patriotycznych - to by było dla Wiedźmina 3 krzywdzące. Gracze z całego świata i mający z Polską niewiele wspólnego również w dużej części przyznali, że Wiedźmin 3 to jedna z najlepszych gier RPG w historii całego gatunku. Niektórzy heretycy twierdzą wręcz, że stanowi lepszą rozrywkę od świetnych książek Sapkowskiego, których gra jest adaptacją.

Trudno się nie zgodzić przynajmniej z pierwszym stwierdzeniem. Wiedźmin 3, poza swoją świetną oprawą i przyjemną mechaniką, fabularnie jest dopracowany w sposób zaskakująco drobiazgowy. Porywa nie tylko główna opowieść, a nawet te poboczne, najdrobniejsze questy i przygody, których Geralt może się opcjonalnie podjąć. To również jedna z najwyżej ocenianych gier w profesjonalnych mediach o grach. A na deser: to ten rzadki przypadek, w której polski dubbing jest co najmniej równie dobry - jeśli nie lepszy - od obcojęzycznej wersji.

REKLAMA

Dostępność: GOG.COM (Windows 7), Steam (Windows 7, Steam Deck), Epic Games Store (Windows 7), PlayStation (PS4, zgodne z PS5), Xbox (Xbox One, Xbox Series), Nintendo Switch.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA