REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Oprogramowanie

Windows 11 już dostępny. Premiera za nami. Wszystko, co musisz wiedzieć

Nieco przed czasem Microsoft udostępnił system Windows 11 na swoich serwerach. Pierwsi użytkownicy mogą już pobrać aktualizację. Dlaczego nie wszyscy? Co nowego w systemie? Wszystkie informacje o Windows 11 w jednym miejscu.

05.10.2021
7:35
start11 windows 11 menu start
REKLAMA

Windows 11 doczekał się swojej pierwszej wersji produkcyjnej. Dziś w sprzedaży pojawią się pierwsze komputery z tym systemem na pokładzie. Na serwerach Microsoftu pojawiły się pliki ISO nowego systemu, narzędzie Media Creation Tool również już pozwala na instalację systemu. Radzę jednak zachować cierpliwość i polegać na usłudze Windows Update. Tylko ta droga daje względną gwarancję, że aktualizacja do Windowsa 11 przebiegnie względnie szybko i bez przeszkód.

REKLAMA

Windows 11 – wymagania sprzętowe. Aktualizacja się nie pojawi, jeżeli PC ich nie spełnia. Jak pobrać aktualizację?

Windows 11 wymaga, by w PC znalazły się co najmniej:

 • 4 GB RAM
 • 64 GB pamięci
 • UEFI z włączoną funkcją Secure Boot
 • Modułu TPM 2.0
 • Układy graficznego zgodnego co najmniej z DirectX 12 i WDDM 2.0
 • Wyświetlacza o rozdzielczości 720p, 8-bitowym kolorze i o przekątnej wyższej niż 9 cali
 • Aktywna łączność internetowa (tylko dla Windows 10/11 Home)
 • Windows 10 w wersji 2004 lub nowszej (starsze wersje mogą być uaktualnione wyłącznie na czysto).
 • 1-gigahercowego procesora z dwoma rdzeniami. Lista obsługiwanych procesorów znajduje się pod następującymi adresami:

PC które nie spełniają powyższych wymagań pozostaną na Windows 10, który będzie serwisowany aż do października 2025 r. Dodatkowo, należy pamiętać, że nie wszyscy użytkownicy otrzymają propozycję uaktualnienia od razu.

System Windows 11 ma być udostępniany falami na kolejne komputery, w zależności od ich konfiguracji sprzętowej i zainstalowanego oprogramowania. Kolejkę można ominąć wymuszając ręczną instalację z pliku ISO lub narzędzia Media Creation Tool – mniej zaawansowani użytkownicy nie powinni tego robić.

Windows 11 – co nowego?

Windows 11 ma być szybszy od Windowsa 10.

Daleko idące optymalizacje w kodzie systemu Windows 11 mają zapewnić wyższą wydajność gier i aplikacji. Te mają uruchamiać się szybciej i nieco mniej obciążać zasoby sprzętowe.

Windows 11 z zupełnie nowym Menu Start.

 class="wp-image-1843645"
Windows 11 - Menu Start

Menu Start w Windowsie 11 zostało gruntownie przeprojektowane. Zrezygnowano z aktywnych kafelków na rzecz zwykłych ikon. Dodano jednak zupełnie nową sekcję, w której pojawiać się będą dobrane przez sztuczną inteligencję elementy – jak ostatnio otwierane dokumenty, przeglądane multimedia czy świeżo zainstalowane aplikacje.

Windows 11 i odświeżony Eksplorator plików.

 class="wp-image-1875939"
Windows 11 - Eksplorator plików

Eksplorator plików Windowsa 11 pozbył się interfejsu opartego o Wstążkę na rzecz tego znanego z usług Microsoft 365 – a więc polegającego na kontekstowych menu. Odświeżono też wygląd Eksploratora, by ten był bardziej nowoczesny.

Windows 11 – nowe menu kontekstowe.

 class="wp-image-1881234"
Windows 11 - menu kontekstowe

Menu kontekstowe w Windowsie 11 przeszły gruntowny lifting. Nie tylko doczekały się nowego wzornictwa, ale i struktury. Najważniejsze opcje są teraz wyciągnięte na samą górę, pozostałe zaś są zgrupowane w logiczne zbiory.

Wygodniejsze zarządzanie wirtualnymi Pulpitami w Windows 11.

 class="wp-image-1880961"
Wirtualne Pulpity w Windowsie 11

Windows 11 upraszcza interfejs zarządzania przestrzenią roboczą użytkownika. Zniknęła oś czasu, ale za to pojawiły się wygodne kontrolki do zmiany kolejności Pulpitów.

Zarządzanie wydajnością i energią w Windowsie 11.

 class="wp-image-1881168"
Windows 11 - zasilanie i wydajność

Windows 11 oferuje nowe narzędzia do analizy zużycia energii przez aplikacje i tego, jak te wpływają na wydajność. Microsoft posprzątał w ustawieniach systemu, dzięki czemu wszystkie informacje są użytkownikowi prezentowane w ramach jednego, spójnego interfejsu.

Wizualny liting systemowych aplikacji Windowsa 11.

 class="wp-image-1875585"
Windows 11 i nowy Paint

Niemal wszystkie dostarczone z systemem Windows 11 aplikacje doczekały się wizualnego lifingu oraz paru funkcjonalnych drobiazgów. Mają bardziej nowoczesny wygląd, w którym pojawiają się przeźroczystości i zaokrąglone krawędzie. Aplikacje są serwisowane przez Microsoft Store, więc mogą być uaktualniane na bieżąco, bez konieczności czekania na nową wersję systemu.

Z Windowsa 11 zniknęło Centrum akcji. Szybkie akcje i powiadomienia w nowym miejscu.

 class="wp-image-1872408"
Windows 11 - Szybkie akcje

Znane z Windowsa 10 Szybkie akcje doczekały się dedykowanego menu. Z kolei Powiadomienia są teraz wyświetlane razem z… kalendarzem.

Wygodne zarządzanie oknami w Windowsie 11.

 class="wp-image-1855927"
Kreator dzielenia ekranu w Windowsie 11

W Windowsie 11 Microsoft rozwinął sprawdzone z poprzednich wersji systemu pomysły. Przeciąganie okien do krawędzi jest teraz dużo łatwiejsze. Nowością są grupy aplikacji, pozwalające na błyskawiczne przywrócenie ostatnio wykorzystywanego rozkładu okien.

Nowy Pasek zadań w Windowsie 11 stawia na prostotę.

 class="wp-image-1862601"
Windows 11 - Pasek zadań

Pasek zadań w Windowsie 11 został znacznie uproszczony. Nie można go nawet przenieść w inne miejsce. W zamian jednak oferuje kilka ciekawych nowości. Najbardziej widoczną jest integracja z usługą Microsoft Teams.

W Windowsie 11 pojawiły się widżety.

 class="wp-image-1837762"
Windows 11 - Widżety

Windowsowe widżety mają formę wysuwanego z Paska zadań panelu. Można je swobodnie dodawać, usuwać, przenosić czy zmieniać ich rozmiar. Na dziś jedynymi dostępnymi widżetami są te powiązane z usługami Microsoftu – jak OneDrive czy Microsoft Start. W przyszłości twórcy aplikacji będą mogli proponować użytkownikom ich własne widżety.

Windows 11 z technikami z konsol Xbox.

 class="wp-image-1747149"

Nowy system wykorzysta technologię DirectStorage by istotnie odciążyć procesor przy operacjach na pamięci masowej SSD NVMe, zapewniając grom zupełnie nowe możliwości przetwarzania danych. W Windowsie 11 pojawił się też mechanizm wykorzystujący sztuczną inteligencję do dodawania efektu HDR do gier SDR. System też jest w pełni zintegrowany z usługami Xbox dla PC oraz Xbox Cloud.

A także szereg innych nowości.

Nie sposób w relatywnie krótkim artykule zmieścić wszystkich zmian, jakie wprowadzono do systemu Windows 11. Są ich setki – od małych drobiazgów, jak nowe dźwięki i animacje czy informacje o przewidywanym czasie stosowania aktualizacji – aż po rzeczy fundamentalnie ważne, jak nowe mechanizmy bezpieczeństwa, możliwość uruchamiania 64-bitowych aplikacji x86 na układach ARM czy obsługa linuxowych aplikacji z interfejsem graficznym.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA