REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie /
 3. Poradniki
 4. Oprogramowanie /
 5. Oprogramowanie - Poradniki

Windows 11. Jak pobrać i zainstalować aktualizację?

Windows 11 jest już oficjalnie dostępny. Aktualizacja jest gotowa do pobrania. Sprawdź, jak pobrać i zainstalować Windowsa 11. Oto nasz poradnik.

05.10.2021
12:19
windows 11 beta jak zainstalowac
REKLAMA

Premiera Windowsa 11 już za nami. Aktualizacja była gotowa do pobrania i zainstalowania już rankiem we wtorek 5 października 2021 roku.

REKLAMA

Pierwotnie pierwsze PC z Windows 10 miały zgłosić dostępność aktualizacji do Windowsa 11 we wtorek w godzinach popołudniowych. Microsoft zaskoczył jednak użytkowników. Jak zaktualizować Windowsa do wersji 11? Czy warto to zrobić? W naszym poradniku znajdziesz wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

Od zapowiedzi do premiery minęło raptem kilka miesięcy. Windows 11 – wydawać by się mogło – powstał wręcz błyskawicznie. To jednak tylko pozory, bo w rzeczywistości system ten stanowi recykling porzuconych pomysłów.

Po zrezygnowaniu z wprowadzenia na rynek Windowsa 10X, część z zaprojektowanych na jego potrzeby i testowanych już od dawna nowości przeniesiono właśnie do Windowsa 11. Resztę uzupełniono pracami prowadzonymi w ramach projektu Sun Valley, mającego zwiększyć spójność wizualną interfejsu użytkownika Windowsa 10.

Tak się prezentuje Windows 11

Czytaj też:

Windows 11 nie jest więc zupełnie nowym systemem. To Windows 10 z odświeżonym interfejsem użytkownika, nowymi mechanizmami bezpieczeństwa i optymalizacji z Windowsa 10X i z obsługą technik przetwarzania gier, inspirowanych rozwiązaniami z konsol Xbox. Co warto wiedzieć przed uaktualnieniem?

Windows 11. 9 rzeczy które musisz wiedzieć o aktualizacji Windowsa.

Windows 11 – premiera aktualizacji

 class="wp-image-1875939"
Windows 11 - Eksplorator plików

Aktualizacja Windowsa do wersji 11 pojawiła się do porania i zainstalowania 5 października 2021 w godzinach porannych. Początkowo miały to być godziny południowe (ok. 17:00 polskiego czasu). Aktualizacja pojawiła się jako opcjonalna w usłudze Windows Update.

Na serwerach Microsoftu pojawiły się także pliki ISO z Windowsem 11 dla zaawansowanych użytkowników, chcących zainstalować system na czysto.

Windows 11 – ile kosztuje aktualizacja?

 class="wp-image-1875585"
Windows 11 - Paint

Aktualizacja do wersji Windows 11 jest w pełni darmowa dla posiadaczy Windowsa 10. Jest też w pełni darmowa dla posiadaczy Windowsa 7 i Windowsa 8.1, którzy skorzystali z darmowego uaktualnienia do Windowsa 10 – nawet jeśli potem wrócili do poprzedniej wersji systemu.

Jest też darmowa wersja Windowsa 11 dla posiadaczy wyżej wskazanych systemów dla użytkowników z niepełnosprawnościami. Inwalidztwo nie jest przy tym w żaden sposób weryfikowane, więc interpretację tej formy promocji pozostawiam czytelnikowi. Uważa się, że Microsoft z premedytacją pozostawił taką furtkę, chcąc przenieść jak największą liczbę użytkowników na nowy system.

Windows 11 – wymagania sprzętowe. Które PC da się uaktualnić do Windowsa 11?

 class="wp-image-1875342"
Windows 11 - Microsoft Store

Windows 11 wymaga, by w PC znalazły się co najmniej:

 • 4 GB RAM
 • 64 GB pamięci
 • UEFI z włączoną funkcją Secure Boot
 • Modułu TPM 2.0
 • Układy graficznego zgodnego co najmniej z DirectX 12 i WDDM 2.0
 • Wyświetlacza o rozdzielczości 720p, 8-bitowym kolorze i o przekątnej wyższej niż 9 cali
 • Aktywna łączność internetowa (tylko dla Windows 10/11 Home)
 • Windows 10 w wersji 2004 lub nowszej (starsze wersje mogą być uaktualnione wyłącznie na czysto).
 • 1-gigahercowego procesora z dwoma rdzeniami. Lista obsługiwanych procesorów znajduje się pod następującymi adresami:

Windows 11 – jak zaktualizować z Windowsa 10?

 class="wp-image-1872408"
Windows 11 - Szybkie akcje

Gdy aktualizacja do wersji Windows 11 będzie już dostępna na naszym sprzęcie, należy uruchomić aplikację Ustawienia, następnie wybrać kategorię Aktualizacja i zabezpieczenia i tam sekcję Windows Update, po czym wcisnąć przycisk Sprawdź teraz. Pojawi się informacja o dostępności aktualizacji i propozycja jej zastosowania. Wystarczy się zgodzić i odpowiedzieć na kilka prostych pytań.

Windows 11 – jak zaktualizować z Windowsa 7 lub Windowsa 8?

 class="wp-image-1843654"
Windows 11 - Menu Start

Niestety, nie jest to proste, a aktualizacja jest tu pojęciem dość umownym. Użytkownik ma dwie drogi. Pierwszą jest uaktualnienie do Windowsa 10, po czym następnie uaktualnienie do Windowsa 11 – co może potrwać bardzo długi czas.

Drugą jest instalacja na czysto Windowsa 11 na miejsce poprzedniej wersji. Czemu więc w ogóle mówimy o aktualizacji? Windows 11 przyjmie klucz do systemów Windows 7 i Windows 8.1, na identycznej zasadzie co Windows 10. Bezpośrednia aktualizacja z Windowsa 7 lub 8.1 oznacza jednak konieczność ponownej instalacji wszystkich gier i programów. Wysoce wskazane jest też wykonanie kopii zapasowych ważnych dla użytkownika danych.

Aktualizacja do Windowsa 11 – ile potrwa?

 class="wp-image-1837765"
Windows 11 - Widżety

Czas potrzebny na aktualizację będzie zależał od wydajności komputera użytkownika oraz liczby zainstalowanych pod Windowsem gier i aplikacji. Jednak nawet na najszybszym PC przesiadka na Windowsa 11 potrwa dłuższy czas. Prawdopodobnie minimum 20 minut, zaś na starszym i zapchanym komputerze operacja może potrwać nawet ponad godzinę. Zdecydowanie należy przeprowadzić uaktualnienie tylko gdy użytkownik nie ma przed sobą pilnej pracy do wykonania na PC.

Nie widać aktualizacji Windows 11. Nie pojawia się. Dlaczego?

 class="wp-image-1796977"
Windows 11 z Microsoft Teams

Jeżeli mijają kolejne dni, a komputer nadal nie widzi uaktualnienia do Windowsa 11, to są dwa możliwe wyjaśnienia tej sytuacji. Po pierwsze: być może PC użytkownika nie spełnia minimalnych wymagań sprzętowych Windowsa 11 (w szczególności zwróciłbym uwagę na listę obsługiwanych procesorów linkowaną wyżej). Jeżeli jednak PC je spełnia, to i tak brak dostępności aktualizacji należy uznać za coś normalnego.

Microsoft zastrzegł bowiem, że uaktualnienie nie będzie od razu dostępne dla wszystkich. System Windows 11 ma być ostrożnie udostępniany kolejnym grupom użytkowników stopniowo – by w razie wystąpienia jakichś problemów móc szybko zawęzić szukanie przyczyny do konkretnej kombinacji sprzętu i oprogramowania. Niektórzy użytkownicy, jak informuje Microsoft, mogą się nie doczekać uaktualnienia nawet do wiosny przyszłego roku.

Czy aktualizacja do Windows 11 jest obowiązkowa? Co gdy komputer nie spełnia wymagań Windowsa 11?

 class="wp-image-1855933"
Windows 11 - grupowanie aplikacji

Aktualizacja do Windowsa 11 pozostanie opcjonalną aż do 2025 r. i nie będzie do tego czasu stosowana automatycznie. Windows 10 ma być do tego roku nadal serwisowany i rozwijany. Przejście na Windowsa 11 do tego czasu jest opcjonalne. Użytkownicy, którzy zdecydują się pozostać na Windowsie 10 lub jeśli nie mogą z przyczyn technicznych dokonać aktualizacji, mogą nadal liczyć na łatki bezpieczeństwa i wsparcie techniczne.

Windows 11 – czy warto aktualizować?

 class="wp-image-1872420"
Windows 11 - Powiadomienia i kalendarz
REKLAMA

Warto… ale nie od razu. Stosowanie jutrzejszej aktualizacji do Windowsa 11 polecam tylko entuzjastom, którzy lubią cyfrowe nowości i nie mogą się doczekać liftingu technicznego dla swojego komputera.

Osobom polegającym na swoich PC codziennie jako główne narzędzie pracy i mających mało wolnego czasu lub wiedzy informatycznej polecam odczekanie kilku tygodni i upewnienie się, że z nowym systemem nie występują żadne problemy. To samo podejście należy stosować przy okazji wszystkich dużych uaktualnień dla wszystkich systemów operacyjnych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA