Oprogramowanie  /  News

Windows 11 będzie darmowy dla użytkowników Windowsa 7. Przynajmniej na razie

Picture of the author

Wygląda na to, że Microsoft nie będzie robił problemów użytkownikom Windowsa 7, którzy szukają sposobu na przejście na nowszy system. Windows 11 zawiera mechanizm do uwzględniania starych licencji.

Tuż po premierze Windowsa 10 Microsoft ogłosił ograniczony czasowo program darmowej aktualizacji dla użytkowników starszej wersji systemu. Program ten był ograniczony czasowo, jednak Microsoft – przynajmniej od strony technicznej – nigdy go nie zakończył. Do dziś użytkownicy Windowsa 7 mogą bez przeszkód i dalszych opłat przejść na Windowsa 10, pod warunkiem posiadania licencji na starszy system.

Co ważne, techniczna możliwość aktualizacji nie oznacza, że aktualizacja się użytkownikowi należy – to konkretnie definiuje licencja, jaką użytkownik nabył. Te względy formalne są już kwestią indywidualną poszczególnych klientów. Windows 10 zainstalowany jako aktualizacja Siódemki bez problemu się aktywuje i będzie widziany przez serwery Microsoftu jako użytkowany zgodnie z licencją.

To nadal działa. Windows 11 to darmowa aktualizacja z Windows 7.

Windows 11 za darmo dla użytkowników Windows 7 i Windows 8.x

Windows 11 zawiera identyczne wpisy w swoim mechanizmie pozyskiwania licencji, co Windows 10, co zresztą widać na powyższym zrzucie ekranowym i na co jako pierwszy uwagę zwrócił WindowsLatest. Jedenastka przyjmie licencję na Windowsa 7, 8 lub 8.1, skonwertuje ją na licencję na Windowsa 11 i ją z powodzeniem zarejestruje na serwerach Microsoftu.

Przynajmniej na razie.

Warto pamiętać, że na dziś posługujemy się nieoficjalną kompilacją tego systemu, która wyciekła jeszcze przed jego zapowiedzią, a tym bardziej rynkową premierą. Na dziś największą zmianą w nowym systemie zdają się nowe Pasek zadań i pozbawione kafelków Menu Start. Microsoft sugeruje jednak, że to co trafiło w nasze ręce to tylko wycinek całości i że zmian w Windowsie 11 będzie sporo więcej.