REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Windows 11 – premiera. Nowy interfejs, wydajność w grach i zgodność z Androidem

Koniec tajemnic. Właśnie zakończyła się oficjalna prezentacja nowości, jakie wprowadzi Windows 11 do PC i tabletów. Microsoft nie oszukiwał: faktycznie chodzi o więcej, niż tylko nowy Start i Pasek zadań.

24.06.2021
18:47
Windows 11
REKLAMA

Prezentacja Windowsa 11 zaczęła się od tego, co już wiedzieliśmy z wycieków. Nowa wersja systemu będzie wyposażona w zupełnie nowe Menu Start oraz Pasek zadań. Te wyróżniają się nie tyko wyglądem – szef działu Windows wręcz stwierdził, że upiększono każdy piksel – ale też i funkcjonalnością.

REKLAMA
Windows 11 class="wp-image-1760739"
Windows 11 i nowe Menu Start

Zniknęły aktywne kafelki, a zamiast nich pojawiła się integracja z chmurą Microsoft 365. To oznacza, że jej użytkownicy będą widzieli w Starcie nie tylko przypięte i ulubione aplikacje, ale też ostatnie dokumenty, nad którymi pracowali. Nie tylko na bieżącym urządzeniu, ale na każdym – również tym z iOS czy Androidem. Microsoft chwalił się też rozwiązaniem wszystkich problemów, jakie dręczyły Windowsa w kontekście obsługi wielu monitorów.

Windows 11 class="wp-image-1760670"
Windows 11 z asystą rozmieszczania okien

Nowością jest też funkcja asysty przy rozmieszczaniu okien na Pulpicie. Po najechaniu kursorem na przycisk maksymalizacji pojawi się małe menu kontekstowe, dzięki któremu okno aplikacji będzie można wygodnie przypiąć do jednej z krawędzi ekranu, automatycznie rozmieszczając pozostałe otwarte okna. Pojawią się też widżety, które prezentować będą informacje z usługi Microsoft News – a w nieodległej przyszłości też od zewnętrznych twórców aplikacji.

Czas na nowości, które do tej pory nie wyciekły.

Co jeszcze nowego w interfejsie Windowsa 11? Tryb tabletowy i grupy aplikacji.

Windows 11 w trybie tabletowym będzie automatycznie dostosowywał się do pozycji urządzenia… ale co to znaczy? Chodzi o dynamiczne rozmieszczanie otwartych na ekranie apek. Jeżeli, dla przykładu, użytkownik ma otwarte dwie aplikacje obok siebie, a następnie obróci tablet – apki powędrują w nowe miejsca, by zachować preferowany przez użytkownika układ.

Dodatkowo, pojawi się funkcja zapamiętywania layoutu otwartych apek – nie tylko na tabletach. To oznacza, że użytkownik za pomocą jednej ikony w Pasku zadań będzie mógł przywrócić cały layout okien Pulpitu.

Windows 11 Autosave class="wp-image-1760673"
Windows 11 pozwala na łatwe przywrócenie rozmieszczenia apikacji na ekranie.

Windows 11 żegna Skype’a. W systemie pojawi się głęboka integracja z usługą Microsoft Teams.

Windows 11 class="wp-image-1760691"
Windows 11 i Microsoft Chat

Aplikacja Skype zostanie całkowicie zastąpiona przez Microsoft Chat. Ta jest dostępna jako skrót w Pasku zadań i pozwala na błyskawiczne nawiązanie połączenia lub czatu ze znajomymi. Po prawdzie samo to nie jest niczym nowym – podobną integrację oferował Skype. Microsoft jednak zdecydował się najwyraźniej ubić wyświechtaną markę, a zamiast tego przez Microsoft Chat zachęcić użytkowników do sprawdzenia bardziej zaawansowanego komunikatora, jakim bez wątpienia jest Microsoft Teams.

Windows 11 dla graczy. Lepsza grafika, wyższa płynność i integracja ze streamingiem Xbox Game Pass.

Windows 11 Xbox Game Pass class="wp-image-1760679"
Windows 11 i głęboka integracja z Xbox Game Pass

W Windowsie 11 pojawi się funkcja Auto HDR znana z konsol Xbox Series, gdzie sprawdza się doskonale. Wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji, by konwertować sygnał SDR na HDR w grach, które rzeczonego HDR nie obsługują. Funkcja oczywiście działać będzie wyłącznie ze zgodnymi wyświetlaczami, ale w zamian gracze będą mogli się cieszyć bogatszą reprodukcją kolorów. Mechanizm ten oczywiście można wyłączyć.

Drugą technologią jaka zadebiutowała w konsolach Xbox i która pojawi się w Windows 11 jest DirectStorage API. To przepisany zupełnie na nowo interfejs do pamięci masowej, który zastąpi mocno wysłużony i zupełnie niedostosowany do SSD mechanizm w obecnych Windowsach. Odciąża on w dużym stopniu od operacji wejścia/wyjścia procesor główny urządzenia. W praktyce oznacza to dużo szybsze wczytywanie się gier – zarówno podczas uruchamiania, jak i w trakcie zabawy.

Pojawi się też, co akurat nie jest żadną niespodzianką, integracja ze streamingiem Xbox Game Pass. Gracze będą mogli strumieniować z Internetu gry bez konieczności ich instalacji. To również oznacza, że będzie można się bawić w produkcje klasy AAA nawet na energooszczędnym i mało wydajnym urządzeniu – wystarczy stabilne i szybkie połączenie z Internetem.

Już nie tylko Linux. Windows 11 obsłuży aplikacje z Androida. Pomogli w tym Intel i Amazon.

Windows 11 TikTok class="wp-image-1760727"
Windows 11 i TikTok z Androida

Użytkownicy będą mogli pobierać aplikacje z repozytorium Amazon Appstore. To oznacza pewien bałagan, bowiem w systemie pojawią się dwa repozytoria: przeprojektowany Microsoft Store z grami i aplikacjami natywnymi dla Windowsa i Amazon Appstore z aplikacjami dla Androida. Wszystkie aplikacje mają działać na wszystkich procesorach – a nie tylko na układach ARM. Ponoć za sprawą rozwiązania opracowanego wspólnie z Intelem użytkownik ma nie odczuć żadnego spadku wydajności na układach x86.

Szybkie i lekkie aktualizacje w Windows 11.

Microsoft Store class="wp-image-1760712"
Microsoft Store w Windows 11

Microsoft podczas transmisji zapewnił, że uaktualnianie Windows 11 będzie niezauważalne dla użytkownika. Pliki aktualizacji mają być o 40 proc. mniejsze i instalowane w tle, bez konieczności ingerencji ze strony użytkownika.

Windows 11 – kiedy testy i premiera? Ile będzie kosztować? Jakie wymagania sprzętowe?

REKLAMA

Windows 11 w formie wstępnej testowej kompilacji pojawi się w przyszłym tygodniu do pobrania dla członków programu Windows Insider. Produkcyjna wersja systemu pojawi się przed świętami Bożego Narodzenia.

Aktualizacja będzie darmowa dla wszystkich użytkowników Windowsa 10, ale nie każdy będzie mógł z niej skorzystać. Windows 11 zwiększa bowiem swoje wymagania sprzętowe: 64-bitowy gigahercowy procesor (brak obsługi 32-bitowych), 4 GB RAM, 64 GB pamięci, 9-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1366 x 768 px to absolutne minimum. Dodatkowo urządzenie musi być wyposażone w UEFI, TPM 2.0 i układ graficzny zgodny z DirectX 12. Oprócz tego wersja dla użytkowników indywidualnych będzie wymagała połączenia z Internetem oraz posiadania darmowego Konta Microsoft.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA