REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Microsoft wskrzesił z martwych widżety. W Windowsie 11 powraca pomysł z Windowsa Vista

Windows 11 przywraca pomysł wprowadzony w Windows Vista. Panel widżetów na razie nie jest dostępny dla zewnętrznych twórców, co znacząco ogranicza jego użyteczność. To ma się jednak zmienić.

21.06.2021
8:04
Microsoft wskrzesił z martwych widżety. Jak dodać je do Windows 11?
REKLAMA

Jedną z nowości interfejsu Windowsa 11 są widżety. Dostępne pod przyciskiem na pasku zadań, wysuwają się na życzenie na ekran, prezentując kafelki z informacjami opcjonalnie linkujące do powiązanych treści. Jest tylko jeden problem. Dla dużej części użytkowników windowsowe widżety będą absolutnie niepotrzebne.

REKLAMA

Czytaj też:

Na dziś bowiem przycisk do wysuwania widżetów równie dobrze mógłby nosić nazwę Microsoft News. Nie prezentuje on żadnych innych treści poza tymi pochodzącymi od informacyjnej usługi firmy z Redmond, której jakość nie wszystkim będzie odpowiadać. Na dobrą sprawę to widżety z Jedenastki to właściwie Wiadomości i zainteresowania z Windowsa 10 – tyle że zaprezentowane w bardziej efektowny sposób.

Jak dodać widżety do Windows 11? Na razie się nie da, ale to ma się zmienić.

 class="wp-image-1750545"
Widżety w Windows 11. Na dziś to strumień informacji z Microsoft News.

Na szczęście Pasek zadań w Windowsie 11 można personalizować pod swoje potrzeby, co oznacza również możliwość ukrycia przycisku do widżetów. Jestem przekonany, że wiele osób z tej możliwości skorzysta, bowiem jakość usługi Microsoft News… jest dyskusyjna. Co gorsza, podobno zamkniętość funkcji widżetów to nie jest tylko cecha kompilacji, która wyciekła do Internetu. Bieżąca forma i funkcjonalność ma być z grubsza zachowana do rynkowej premiery OS-a.

REKLAMA

To jednak nie oznacza, że tak już będzie na stałe. Jak twierdzi WalkingCat – który nieraz udowodnił, że ma informacje z dobrych źródeł – widżety mają być w przyszłości rozszerzalne. Ma się pojawić API dla zewnętrznych programistów, by ci mogli proponować użytkownikom swoje kreacje. Tyle że nie od razu, nie na premierę systemu.

Szkoda, bo jak głosi znane porzekadło, pierwsze wrażenie wywiera się tylko jeden raz. Wydaje się wątpliwe, by użytkownicy którzy ukryli widżety będąc niezadowolonymi z Microsoft News mieli szansę odkryć te nowe, dodatkowe, jak w końcu się pojawią.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA