REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Windows 11 pod lupą. Wszystko o zarządzaniu oknami

Właściwą rolą systemu operacyjnego jest pośredniczenie między użytkownikiem a aplikacjami. Windows 11 zawiera kilka usprawnień, dzięki którym praca z wieloma programami równocześnie jest wygodniejsza. Przyjrzyjmy się im bliżej.

20.09.2021
7:26
Windows 11 Menu Start
REKLAMA

Już za niecały miesiąc rynkowa premiera systemu Windows 11. Najwięcej zmian względem Windows 10 zaszło w interfejsie, choć nie brakuje i usprawnień technologicznych. Dziś skupimy się na rzeczonym interfejsie. A konkretniej, na zarządzaniu oknami.

REKLAMA

Czytaj też:

Przyciąganie okien w Windows 11.

Windows 10 już dziś pozwala na wygodne przyciąganie okien do krawędzi. Po przeciągnięciu okna do jednej z bocznych krawędzi wyświetlacza automatycznie zmieni rozmiar okna tak, by zajmowało dokładnie połowę powierzchni tegoż ekranu, po czym wyświetli pozostałe otwarte okna pozwalając opcjonalnie wybrać drugie z nich, które miałoby wypełnić pozostałą na ekranie przestrzeń. Z kolei po przeciągnięciu okna do któregoś z rogu ekranu to zmienia rozmiar i położenie tak, by zajmować dokładnie ćwierć powierzchni wyświetlacza.

 class="wp-image-1855927"
Przyciąganie okien w Windows 11. Kreator przy przycisku maksymalizacji pozwoli na szybkie rozmieszczenie okien na ekranie

Windows 11 uwalnia użytkownika z konieczności żmudnego przeciągania okien celem szybkiego rozplanowania przestrzeni roboczej. Po najechaniu kursorem na przycisk maksymalizacji okna pojawi się miniaturowy kreator rozmieszczania ich na ekranie. W zależności od rozmiaru wyświetlacza, Windows 11 proponuje użytkownikowi cztery lub sześć szablonów. Po najechaniu kursorem na jedno z pół kreatora to się podświetla, wskazując możliwość umieszczenia okna w prezentowanym na ekranie układzie. Kliknięcie na to pole potwierdza wybór szablonu.

 class="wp-image-1855930"
Przyciąganie okien w Windows 11. Edge, YouTube i Twitter na jednym ekranie w kilka klików

Windows 11 zapamięta przy tym ostatnio stworzony układ okien i umożliwi jego łatwe przywrócenie. Wystarczy najechać kursorem na jedną z aplikacji na Pasku zadań będącej częścią grupy. Użytkownik zyska wybór przywrócenia wskazanej aplikacji lub całej grupy.

 class="wp-image-1855933"
Przyciąganie okien w Windows 11. Użytkownik może przywrócić okno lub stworzoną przez siebie grupę

Grupy okien w Windows 11. Możliwości konfiguracji.

Funkcja przyciągania i grupowania okien jest w systemie domyślnie włączona. Jest użyteczna, ale zapewne nie wszystkim użytkownikom przypadnie do gustu. Osoby uznające, że funkcja bardziej przeszkadza niż pomaga, mogą ją dość szeroko konfigurować w aplikacji Ustawienia.

REKLAMA
 class="wp-image-1855939"
Przyciąganie okien w Windows 11. Konfiguracja i personalizacja

Możliwe jest wyłączenie proponowania kolejnej aplikacji do tej przyciągniętej do krawędzi, wyłączenie kreatora na przycisku maksymalizacji, zapamiętywanie grup czy automatyczną zmianę rozmiaru przeciąganych okien.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA