REKLAMA

Windows 11 pod lupą. Wszystko o zarządzaniu oknami

Właściwą rolą systemu operacyjnego jest pośredniczenie między użytkownikiem a aplikacjami. Windows 11 zawiera kilka usprawnień, dzięki którym praca z wieloma programami równocześnie jest wygodniejsza. Przyjrzyjmy się im bliżej.

20.09.2021 05.26
Windows 11 Menu Start
REKLAMA

Już za niecały miesiąc rynkowa premiera systemu Windows 11. Najwięcej zmian względem Windows 10 zaszło w interfejsie, choć nie brakuje i usprawnień technologicznych. Dziś skupimy się na rzeczonym interfejsie. A konkretniej, na zarządzaniu oknami.

REKLAMA

Czytaj też:

Przyciąganie okien w Windows 11.

Windows 10 już dziś pozwala na wygodne przyciąganie okien do krawędzi. Po przeciągnięciu okna do jednej z bocznych krawędzi wyświetlacza automatycznie zmieni rozmiar okna tak, by zajmowało dokładnie połowę powierzchni tegoż ekranu, po czym wyświetli pozostałe otwarte okna pozwalając opcjonalnie wybrać drugie z nich, które miałoby wypełnić pozostałą na ekranie przestrzeń. Z kolei po przeciągnięciu okna do któregoś z rogu ekranu to zmienia rozmiar i położenie tak, by zajmować dokładnie ćwierć powierzchni wyświetlacza.

 class="wp-image-1855927"
Przyciąganie okien w Windows 11. Kreator przy przycisku maksymalizacji pozwoli na szybkie rozmieszczenie okien na ekranie

Windows 11 uwalnia użytkownika z konieczności żmudnego przeciągania okien celem szybkiego rozplanowania przestrzeni roboczej. Po najechaniu kursorem na przycisk maksymalizacji okna pojawi się miniaturowy kreator rozmieszczania ich na ekranie. W zależności od rozmiaru wyświetlacza, Windows 11 proponuje użytkownikowi cztery lub sześć szablonów. Po najechaniu kursorem na jedno z pół kreatora to się podświetla, wskazując możliwość umieszczenia okna w prezentowanym na ekranie układzie. Kliknięcie na to pole potwierdza wybór szablonu.

 class="wp-image-1855930"
Przyciąganie okien w Windows 11. Edge, YouTube i Twitter na jednym ekranie w kilka klików

Windows 11 zapamięta przy tym ostatnio stworzony układ okien i umożliwi jego łatwe przywrócenie. Wystarczy najechać kursorem na jedną z aplikacji na Pasku zadań będącej częścią grupy. Użytkownik zyska wybór przywrócenia wskazanej aplikacji lub całej grupy.

 class="wp-image-1855933"
Przyciąganie okien w Windows 11. Użytkownik może przywrócić okno lub stworzoną przez siebie grupę

Grupy okien w Windows 11. Możliwości konfiguracji.

Funkcja przyciągania i grupowania okien jest w systemie domyślnie włączona. Jest użyteczna, ale zapewne nie wszystkim użytkownikom przypadnie do gustu. Osoby uznające, że funkcja bardziej przeszkadza niż pomaga, mogą ją dość szeroko konfigurować w aplikacji Ustawienia.

REKLAMA
 class="wp-image-1855939"
Przyciąganie okien w Windows 11. Konfiguracja i personalizacja

Możliwe jest wyłączenie proponowania kolejnej aplikacji do tej przyciągniętej do krawędzi, wyłączenie kreatora na przycisku maksymalizacji, zapamiętywanie grup czy automatyczną zmianę rozmiaru przeciąganych okien.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA