REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Windows 11 będzie szybszy od Windowsa 10. Wyciśnie więcej z tego samego sprzętu

Następca Windowsa 10 to nie tylko odświeżony interfejs i nowe Menu Start. To również wiele nowych technologii pod maską. Windows 11 ma być łaskawszy dla sprzętu użytkownika. Microsoft tłumaczy dlaczego.

09.09.2021
9:34
windows 11 nowe testy
REKLAMA

Intel już wielokrotnie się chwalił tym, że jego nowe układy Alder Lake były projektowane wspólnie z Microsoftem i że mają być dość ściśle zoptymalizowane pod Windowsa 11. Ale co z obecnym już na rynku sprzętem?

REKLAMA

Jak twierdzi Microsoft, korzyści mają być zauważalne. Jedną z nowości w Windows 11 są usprawnione mechanizmy zarządzania pamięcią i zadaniami, które inteligentniej mają przydzielać zasoby sprzętowe do poszczególnych procesów – priorytetyzując aplikacje, których okna są aktywne, a nie w tle.

Windows 11 kontra Windows 10 – wydajność.

 class="wp-image-1851265"
Windows 11 radzi sobie z wielozadaniowością nawet pod obciążeniem

Microsoft nawet pokusił się o demonstrację różnic pomiędzy Windowsem 10 i 11 na jednym ze swoich kanałów YouTube’owych (cały materiał wideo załączony jest pod tekstem). Firma wykorzystała darmowe narzędzie HeavyLoad, by maksymalnie obciążyć sprzęt, a następnie na filmie zaczęto uruchamiać kolejne aplikacje. Te w istocie pojawiają się na ekranie błyskawicznie, mimo sabotowania systemu darmowym programikiem do tego celu.

 class="wp-image-1851271"
Windows 11 kontra Windows 10 – wydajność

System ma też jeszcze szybciej się wybudzać. Windows 11 ma mieć lepiej zoptymalizowane kolejkowanie zadań i poleceń do urządzeń, ma też lepiej zarządzać samą energią. Usprawniono też działanie mechanizmu Windows Hello, który ma być nawet o 30 proc. szybszy. Przy okazji Windows 11 zajmuje też mniej miejsca w pamięci masowej, mniej polega na pamięci podręcznej, a wbudowane w system aplikacje mają dużo rzadziej się odwoływać do danych na dysku.

REKLAMA

Tyle teorii. Praktyka na szczęście już niebawem: aktualizacja do Windowsa 11 ma się rozpocząć już za niecały miesiąc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA