REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Procesory Intel Alder Lake mają być szybkie. Ale szybciej wyczyszczą portfele klientów

Jeżeli ktoś się spodziewał, że Intel będzie walczył z Apple M1 za pomocą ceny, to mam złe wieści. Wyciekły ceny układów Alder Lake, czyli pierwszych procesorów Intela typu big.LITTLE. Mają być szybkie, będą drogie.

06.09.2021
12:51
Windows 11 Alder Lake
REKLAMA

Procesory Intel Core 12. generacji – znane też pod nazwą Alder Lake – jako pierwsze w historii tej linii będą korzystać z rdzeni różnych rozmiarów. Podobną konstrukcję od lat wykorzystuje konkurencja, głównie w postaci licencjobiorców ARM. To telefony i tablety spopularyzowały konstrukcję big.LITTLE, w której duży rdzeń karmiony jest złożonymi obliczeniami, a małe rdzenie zajmują się prostymi zdaniami tła. To również jeden z atutów układu Apple M1, który okazał się tak dobry, że Apple całkowicie zerwał współpracę z Intelem.

REKLAMA

Układy Alder Lake mają się pojawić w sprzedaży jeszcze w tym roku. Nie jest jasne czy faktycznie zaoferują duże korzyści względem tradycyjnych układów Intel Core. Wiemy jednak, że mają się sprawdzać szczególnie dobrze na Windowsie 11, który ma być w szczególny sposób pod nie zoptymalizowany.

Intel Alder Lake – ceny.

 class="wp-image-1846957"
Intel Core 12. generacji Alder Lake - ceny
REKLAMA

Jeden ze sklepów internetowych przedwcześnie opublikował ceny procesorów Alder Lake przeznaczonych do samodzielnego montażu. Co ciekawe, ceny są nieco wyższe w porównaniu do cen premierowych odpowiedników w linii Intel Core 11. generacji, ale nadal – porównując topowe modele – wychodzi nieco taniej od topowego Ryzena 9 5950X od konkurencji w formie AMD.

Warto jednak mieć na uwadze, że do ceny procesora należy doliczyć cenę płyty głównej. Układy Alder Lake będą wymagać gniazda LGA 1700. Pierwsze takie płyty główne, z chipsetem Z690, mają pojawić się w sprzedaży od 19 listopada.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA