REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Sprzęt
  3. Technologie
  4. Tech

Procesory Intel Alder Lake mają być szybkie. Ale szybciej wyczyszczą portfele klientów

Jeżeli ktoś się spodziewał, że Intel będzie walczył z Apple M1 za pomocą ceny, to mam złe wieści. Wyciekły ceny układów Alder Lake, czyli pierwszych procesorów Intela typu big.LITTLE. Mają być szybkie, będą drogie.

Windows 11 Alder Lake
REKLAMA

Procesory Intel Core 12. generacji – znane też pod nazwą Alder Lake – jako pierwsze w historii tej linii będą korzystać z rdzeni różnych rozmiarów. Podobną konstrukcję od lat wykorzystuje konkurencja, głównie w postaci licencjobiorców ARM. To telefony i tablety spopularyzowały konstrukcję big.LITTLE, w której duży rdzeń karmiony jest złożonymi obliczeniami, a małe rdzenie zajmują się prostymi zdaniami tła. To również jeden z atutów układu Apple M1, który okazał się tak dobry, że Apple całkowicie zerwał współpracę z Intelem.

REKLAMA

Układy Alder Lake mają się pojawić w sprzedaży jeszcze w tym roku. Nie jest jasne czy faktycznie zaoferują duże korzyści względem tradycyjnych układów Intel Core. Wiemy jednak, że mają się sprawdzać szczególnie dobrze na Windowsie 11, który ma być w szczególny sposób pod nie zoptymalizowany.

Intel Alder Lake – ceny.

Intel Core 12. generacji Alder Lake - ceny
REKLAMA

Jeden ze sklepów internetowych przedwcześnie opublikował ceny procesorów Alder Lake przeznaczonych do samodzielnego montażu. Co ciekawe, ceny są nieco wyższe w porównaniu do cen premierowych odpowiedników w linii Intel Core 11. generacji, ale nadal – porównując topowe modele – wychodzi nieco taniej od topowego Ryzena 9 5950X od konkurencji w formie AMD.

Warto jednak mieć na uwadze, że do ceny procesora należy doliczyć cenę płyty głównej. Układy Alder Lake będą wymagać gniazda LGA 1700. Pierwsze takie płyty główne, z chipsetem Z690, mają pojawić się w sprzedaży od 19 listopada.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA