REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nie potrzeba dodatkowych programików. Windows 10 sam poinformuje, czy PC jest gotowy na Windowsa 11

Na dziś jedynym oficjalnym sposobem na sprawdzenie zgodności PC z Windows 11 jest poglądowa wersja aplikacji, którą trzeba samodzielnie sobie ściągnąć i zainstalować. Będzie dało się to zrobić łatwiej.

30.08.2021
9:43
windows 11 pasek zadań nie działa
REKLAMA

Za dużo tego niepotrzebnego zamieszania z Windowsem 11. Najpierw sugerowano, że każdy użytkownik Windowsa 10 dostanie aktualizacje do Jedenastki. Potem ogłoszono wymagania sprzętowe nowego systemu – okazały się bardzo surowe. Jeszcze potem Microsoft ogłosił, że zezwoli na instalację Windowsa 11 na PC niespełniających wymagań, ale nie będzie brał za to odpowiedzialności. I wreszcie, że takie komputery mogą nie otrzymać wszystkich aktualizacji, w tym tych związanych z bezpieczeństwem.

REKLAMA

I jak zwykły użytkownik ma się w tym połapać?

Najprościej zdać się na automat i ustawienia domyślne. Już najbliższej wiosny komputery spełniające wymagania sprzętowe Windowsa 11 zaczną zgłaszać dostępność aktualizacji, proponując użytkownikowi jej instalację. Te nieobsługiwane będą nadal otrzymywać łatki serwisowe, aż do 2025 r. Trudno jednak dziwić się użytkownikom, którzy chcą wiedzieć jaką przyszłość czeka ich PC.

Windows 11 – jak sprawdzić zgodność komputera z systemem. Na razie jest jedna metoda, wkrótce będą dwie.

 class="wp-image-1838761"
Sprawdzanie kondycji komputera. Aplikacja sprawdza zgodność PC z Windows 11

Na dziś jedyną metodą na sprawdzenie zgodności jest udostępniona niedawno przez Microsoft aplikacja. Jest ona nadal w wersji poglądowej, więc u niektórych użytkowników może nie działać poprawnie. Dostępna jest pod tym adresem. Należy wybrać wersję (dla większości użytkowników właściwą jest 64-bit Download), pobrać i zainstalować. Aplikacja poinformuje, czy PC jest zgodny z nowym systemem – a jeżeli nie, to wyjaśni dlaczego.

REKLAMA
 class="wp-image-1838764"
Informacja o zgodności z Windows 11 w Windows Update (źródło: WindowsLatest)

Niebawem jednak pojawi się dużo prostsze rozwiązanie. Jak informuje redakcja WindowsLatest, moduł Windows Update również będzie informował o zgodności komputera z Windowsem 11. To logiczne miejsce na umieszczenie tej informacji, wszak właśnie tam użytkownik się udaje będąc zainteresowanym aktualizacjami systemu. Mechanizm jest już publicznie testowany (w kręgu Kanał wersji zapoznawczej niejawnego programu testów systemu Windows) i prawdopodobnie pojawi się na komputerach użytkowników wraz z aktualizacją Windows 10 21H2, spodziewaną jesienią bieżącego roku. Zatem czekamy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA