REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Wstyd i nieporozumienie. Nadal nowe komputery Microsoft Surface nie otrzymają Windowsa 11

Microsoft opublikował listę produkowanych przez siebie PC i tabletów, które otrzymają aktualizację do systemu Windows 11. Co zdumiewa, a wręcz szokuje, lista ta jest żałośnie krótka.

25.06.2021
8:55
Czy Surface dostanie aktualizację do Windows 11? Lista urządzeń
REKLAMA

Surface to linia, która ma swoje lepsze i gorsze czasy. To linia telefonów, desktopów i tabletów Microsoftu, które aspirują do miana towarów luksusowych. Są zazwyczaj też dość drogie – nawet linia Surface Go dla oszczędnych to wydatek trudny do zracjonalizowania dla mało zamożnego klienta. Choć trzeba przyznać, że niektóre sprzęty Microsoftu to urządzenia najwyższej klasy (a niektóre okazują się problematyczne i zdecydowanie zbyt drogie).

REKLAMA

Nie czas jednak na gruntowną ocenę Surface’ów. Jakiekolwiek by nie były, to komputery od tej samej firmy, która też tworzy system Windows. Ktoś mógłby słusznie założyć, że to oznacza, że ich użytkownicy będą jeszcze długo cieszyć się najnowszymi systemami operacyjnymi Microsoftu. Otóż nie. Lista zgodnych microsoftowych PC z Windowsem 11 jest kompromitująco krótka.

Czy Microsoft Surface dostanie aktualizację do Windows 11? Pełna lista obsługiwanych urządzeń.

Po zamieszaniu z rzekomym wymogiem TPM 2.0 w PC, by móc zainstalować Windowsa 11 – co na szczęście okazało się nieprawdą – magazyn PCWorld zdecydował się zapytać wprost Microsoft o listę urządzeń Surface, jakie otrzymają aktualizację do Windowsa 11. Odpowiedź Microsoftu jest szokująca. Zacznijmy od samej listy:

Na 25 urządzeń Microsoft Surface tylko 13 z nich otrzyma aktualizację do Windowsa 11. Nie otrzyma jej większość tabletów Surface Pro ani też, ani jeden komputer z linii Surface Studio bądź Surface Hub. Właściwie to żaden komputer Surface wprowadzony do sprzedaży przed 2018 r. (za wyjątkiem odświeżonego Surface Booka 2) nie otrzyma Jedenastki.

To się nie mieści w głowie.

To oczywiście nie oznacza, że użytkownicy starszych Surface’ów zostaną pozbawieni wsparcia serwisowego. Ich urządzenia będą nadal otrzymywać – w razie potrzeby –  aktualizacje oprogramowania układowego do końca wyznaczonego czasu wspomnianego wsparcia dla danego modelu. Windows 10 zainstalowany na tych urządzeniach będzie serwisowany do października 2025 r. Zakupione urządzenia będą więc działać jak do tej pory i nie stracą na funkcjonalności.

REKLAMA

Nie wydaje się być jednak nierozsądnym założenie, że klienci klasy premium z punktu widzenia Microsoftu, kupując za duże pieniądze jego komputery, mogą liczyć na dostępność wszystkich produktów programowych Microsoftu jeszcze przez długie lata. Najwyraźniej nie mogą.

Wstyd.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA