REKLAMA

Możesz już przetestować nowego Androida 15. O ile masz taki telefon

Google udostępnił nowe wydanie Androida 15 w wersji beta. Jeśli chcesz przetestować nadchodzący system operacyjny, to możesz zrobić to już nawet dziś. Wcale nie musisz mieć smartfona Google Pixel.

16.05.2024 18.12
Możesz już przetestować nowego Androida 15. O ile masz taki telefon
REKLAMA

Kiedyś do przedpremierowej zabawy z beta wersjami Androida potrzebne były Google Pixele, natomiast od kilku lat działa to tak, że mając telefon innej marki, jesteśmy w stanie przedpremierowo skorzystać z wielu funkcji. Oczekuje się, że Android 15 zadebiutuje jesienią tego roku. Więc naprawdę dużo wcześniej można zacząć testować nowy system.

REKLAMA

Android 15 beta dostępny do pobrania. Nie tylko na Google Pixelach

Jak się możemy spodziewać, producenci, którzy udostępnili beta wydanie Androida 15, nie oferują po prostu czystego systemu sygnowanego zielonym ludzikiem, a zaktualizowaną wersję autorskich nakładek systemowych. Warto jednak zaznaczyć, że proces instalowania wczesnej wersji Androida nie odbywa się automatycznie – w centrum aktualizacji. Najczęściej trzeba się posiłkować USB podpiętym do komputera.

Nie jest to proces prosty, więc jeśli nie macie większego doświadczenia w instalowaniu beta wersji systemu, to lepiej odpuście. Jest bowiem szansa na tzw. zbrickowanie telefonu, czyli sprawienie, że z urządzenia nie możemy normalnie korzystać. Nie jest zalecane to zatem na głównych telefonach, z których korzystacie na co dzień. Co innego, gdy macie odpowiednią wiedzę i umiejętności.

No dobra, ale jakie marki opublikowały własne wersje beta systemów? Lista nie jest długa, ale zawiera popularnych producentów: Honor, Nothing, OnePlus, Oppo, Realme, Sharp, Tecno, Vivo oraz Xiaomi.

Obecnie jednak nie ma możliwości zainstalowania systemu Android 15 w wersji beta na każdym urządzeniu. Oto lista telefonów, na których można to zrobić:

  • Honor: Honor Magic 6 Pro, Magic V2,
  • Xiaomi: Xiaomi 14, Xiaomi 13T Pro, Xiaomi Pads 6S Pro 12,4
  • OnePlus: OnePlus 12, OnePlus Open
  • Oppo: Oppo Find X7, Oppo Find N2
  • Nothing: Nothing Phone 2a
  • Realme: Realme 12 Pro+ 5G
  • Tecno: Tecno Camon 30 Pro 5G

Większość tych smartfonów (urządzeń, bo na liście znajduje się też tablet Xiaomi) jest dostępna w Polsce – no oprócz Oppo oraz Tecno Camon 30 Pro 5G. Jak widać, lista nie obejmuje też "staroci" a jedynie najnowsze modele producentów, które zostały wydane co najwyżej pod koniec 2023 roku (Xiaomi 13T Pro, OnePlus Open). Najczęściej też są to urządzenie z wyższych półek cenowych, chociaż w przypadku Nothing się to nie sprawdza, bo Phone 2a jest najtańszą propozycją marki.

Dopiero w wydaniach Androida 15, które pojawią się w wakacje będziemy mogli liczyć na większą stabilność

Na stronach internetowych poszczególnych producentów można uzyskać szczegóły dotyczące tego w jaki sposób pobrać i zainstalować oprogramowanie. W wielu przypadkach będzie potrzebne pobranie i zaktualizowanie telefonu do najnowszej stabilnej wersji Androida 14, na którym smartfon obecnie (oficjalnie) działa. Warto też dodać, że po zainstalowaniu oprogramowania niektóre kluczowe funkcje mogą nie działać. Producenci na stronach poświęconym systemom podają znane problemy, które mogą występować podczas korzystania ze smartfonu.

Mogą być to zarówno mniejsze błędy, jak i te większe, które wpływają na ważniejsze funkcje. Producenci bowiem udostępnili dopiero pierwszą wersję beta (będą aż cztery, smartfony Google Pixel mogą pobierać "dwójkę"). Jeśli nie macie parcia na najnowsze funkcje, to osobiście polecam się wstrzymać z instalacją. Lepiej zaczekać do czasu, aż marki wprowadzą oficjalne wersje oprogramowania bazującego na Androidzie 15. Albo chociaż pojawią się stabilniejsze wydania.

REKLAMA

Więcej na temat smartfonów przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA