REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Sprzęt - Poradniki

Jakie są rodzaje i jak działa USB? Oto co musisz wiedzieć

Nie ma drugiej tak jednoczącej technologię rzeczy jak USB. Dzięki USB od lat przesyłamy dane pomiędzy telefonami, komputerami, tabletami, dyskami, aparatami czy pendrivami - w dowolnej konfiguracji. Mimo to USB USB nie równy, a kable mogą się różnić nawet pomimo faktu, że mają identyczne złącza. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego co chciałbyś wiedzieć o USB i jego rodzajach.

06.01.2024
7:05
Jakie są rodzaje USB?
REKLAMA

Kiedyś dosłownie tonęliśmy w różnorakich kablach, dzisiaj... akurat to się nie zmieniło, bo nadal w domu mamy stosy kabli. Jednak to, co się zmieniło to fakt, że toniemy w konkretnym typie kabli: USB. "Zwykłe" USB, micro USB czy USB-C towarzyszą nam każdego dnia, dlatego całkiem ważne jest, by zrozumieć różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami USB oraz ich działaniem.

REKLAMA

USB i ich rodzaje - kompletny poradnik:

Co to jest USB?

USB (skrót od Universal Serial Bus) to popularny interfejs umożliwiający komunikację różnych urządzeń elektronicznych za pomocą kabla. Najczęściej o USB mówimy w kontekście smartfonów, tabletów czy pendrive, ale obecnie USB to także standardowy sposób na połączenie z komputerem myszki, klawiatury, kamery internetowej czy drukarki. Ponadto - w przeciwieństwie do rozwiązań popularnych jeszcze kilka lat temu - USB umożliwia także natychmiastowe działanie sprzętu bez konieczności instalowania jakiegokolwiek oprogramowania lub ponownego uruchamiania komputera. Dzięki specyfice działania samego interfejsu USB umożliwia również ładowanie urządzeń, takich jak smartfony i tablety, dostarczając energię elektryczną za pośrednictwem kabla.

Jak działa USB?

Działanie USB opiera się na przesyłaniu danych i energii elektrycznej za pomocą kabla z czterema przewodami wewnątrz. Jeden przewód przenosi napięcie dodatnie, drugi przewód przenosi napięcie ujemne, a dwa pozostałe przewody pozwalają na przesyłanie i odbiór danych. Przewody do przesyłania danych wykorzystują metodę zwaną komunikacją szeregową, co oznacza, że w bardzo szybkim tempie wysyłają bity (podstawową jednostkę informacji, reprezentowaną przez 1 oraz 0) jeden po drugim. Natomiast komputer i urządzenie połączone kablem "uzgadniają" prędkość i format danych, dzięki czemu mogą się wzajemnie "zrozumieć" i wykonywać różne czynności, zwykle po prostu przesyłać pliki.

Różnica pomiędzy złączem a standardem USB

Przeglądając specyfikację urządzenia, które chcesz zakupić lub czytając recenzję, możesz się często natknąć się na jednoczesne wspomnienie dwóch "rodzajów" USB, np. USB-C i USB 3.2. Nie oznacza to, że masz "dwa różne USB", a oznacza odpowiednio złącze oraz standard.

Złącze USB (zwykle oznaczane czysto literowo, np. USB-C, USB-A, micro USB) to część kabla USB lub urządzenia, którą podłącza się do portu USB. Z kolei port USB to otwór lub gniazdo w komputerze, lub innym urządzeniu, do którego wpina się kable (lub urządzenia) zakończone złącza USB.

Natomiast standard USB (oznaczany liczbowo, np. USB 3.0) to zestaw zasad i specyfikacji, które określają, w jaki sposób złącza USB, porty, kable i urządzenia powinny ze sobą współpracować. Standardy USB różnią się pomiędzy sobą pod wieloma względami, takimi jak możliwa do osiągnięcia szybkość przesyłu danych, moc, napięcie i natężenie prądu, ale i możliwe do wykorzystania złącza (np. mini USB współpracuje tylko ze standardami USB 1.0, USB 1.1 i USB 2.0).

Najpopularniejsze rodzaje złącz USB

USB typu C - popularnie zwane po prostu USB-C, są charakterystyczne ze względu na swoje zaokrąglone rogi. Złącza USB-C znajdziemy jedynie w standardzie USB 3.1, lecz na rynku dostępne są liczne adaptery zapewniające wsteczną kompatybilność ze standardami USB 3.0 i 2.0. USB-C rozwiązało często problem tego czy "wsadzasz do góry, czy do dołu" i docelowo ma się stać głównym standardem USB dominującym w elektronice konsumenckiej na rynku

USB typu B - oficjalnie nazywane USB Standard-B, a zwykle USB-B, to prawdopodobnie najmniej popularny typ złącza USB. Poznamy je po kwadratowym złączu (lub porcie), które dodatkowo w standardzie USB 3.0 posiada dodatkową "narośl" na górze. Wtyczki USB 1.1 typu B i USB 2.0 typu B są fizycznie kompatybilne z gniazdami USB 3.0 typu B, ale wtyczki USB 3.0 typu B nie są kompatybilne z gniazdami USB 2.0 typu B lub USB 1.1 typu B.

USB typu A - zapewne znane ci także jako USB-A lub po prostu USB, to złącze o charakterystycznym prostokątnym kształcie. Złącze A jest prawdopodobnie najpopularniejszym złączem na świecie, a to za sprawą kompatybilności. Wtyczki i gniazda USB-A w standardach USB 1.1, USB 2.0 i USB 3.x są fizycznie kompatybilne, dzięki czemu nadal możesz podłączać kable w standardzie USB 3.0 do portów USB 2.0 i cieszyć się poprawnym działaniem nowych sprzętów (aczkolwiek nie szybszą prędkością przesyłu danych).

 class="wp-image-4286315"

Oprócz złącz USB-A, USB-B oraz USB-C, na rynku możemy spotkać także warianty mini i micro: USB mini-A, USB mini-B, USB micro-A oraz micro-B. Są one charakterystyczne dla (obecnie już) starszych smartfonów, aparatów, odtwarzaczy MP3 oraz konsol do gier (port USB micro-B posiada chociażby kontroler Dualshock 4 konsoli Playstation 4). Złącza mini i micro w dużej mierze zostały wyparte z użytku na rzecz USB-C, które jest nie tylko poręczniejsze, ale i szybsze. Bowiem w większości wspierają one jedynie wychodzące z użytku USB 1.0, 1.1 i USB 2.0.

 class="wp-image-4286504" width="840" height="574"

Standardy USB

USB 1.0 to pierwsza wersja USB, wprowadzona na rynek w 1996 roku. Umożliwiała ona przesyłanie danych z prędkością 1,5 megabitów na sekundę (Mb/s), czyli około 0,18 megabajta na sekundę (MB/s). Było to wystarczające dla urządzeń takich jak klawiatury i myszy, ale nie dla szybszych urządzeń, takich jak drukarki i skanery. USB 1.0 posiadało dwa rodzaje złączy: USB-A i USB-B.

Z kolei USB 1.1 to ulepszona wersja USB 1.0, wydana w 1998 roku. Zwiększono prędkość przesyłania danych do 12 Mb/s, czyli około 1,43 MB/s. Ten standard okazał się znacznie lepszy dla urządzeń takich jak drukarki i skanery, ale osiągane przez niego prędkości wciąż pozostawiały wiele do życzenia przy korzystaniu z aparatów fotograficznych i przenośnych nośników pamięci. USB 1.1 wprowadziło również nowy typ złącza: USB mini-B, które było mniejsze niż USB-B i używane w niektórych urządzeniach przenośnych.

W 2000 roku w ręce konsumentów oddano największą dotychczas aktualizację interfejsu, która zdominowała rynek na wiele lat: USB 2.0. Zwiększyła ona prędkość transferu danych do 480 Mb/s, czyli około 57 MB/s, naprawiając główny problem poprzedniego standardu. USB 2.0 wprowadziło również nowy typ złącza: USB micro-B, który był jeszcze mniejsze niż USB mini-B. USB 2.0 było wstecznie kompatybilne z USB 1.1, co oznacza, że urządzenia USB 2.0 mogły współpracować z portami USB 1.1 i odwrotnie. USB 2.0 działa w trybie half-duplex, czyli pozwala na jednoczesny przesył danych z tylko jednego urządzenia.

Kolejna duża aktualizacja interfejsu przyszła w 2008 roku za sprawą USB 3.0. Dzięki niej prędkość transferu danych osiągała do 5 gigabitów na sekundę (Gbps), czyli około 625 MB/s. Było to dziesięciokrotnie szybsze niż USB 2.0 i pozwoliło na wykorzystanie USB jako złącza w profesjonalnych aparatach, ale i przenośnych dyskach twardych. USB 3.0 wprowadziło również nowy typ złącza: obecnie popularne USB-C, które ma owalny kształt i mogło być podłączane w dowolny sposób. Ponadto nowy standard pozwala na obsługę sygnału audio i wideo, umożliwiając podłączenie monitorów i głośników. USB 3.0 jest wstecznie kompatybilne z USB 2.0 - urządzenia USB 3.0 mogą współpracować z portami USB 2.0 i odwrotnie, wykluczając z użytku archaiczne USB 1.0 i USB 1.1. W przeciwieństwie do USB 2.0, USB 3.0 działa w trybie full-duplex pozwalający na jednoczesne przesyłanie i odbieranie danych z obu urządzeń.

USB 3.1: to ulepszona wersja USB 3.0, wydana w 2013 roku. Dzięki niej prędkość transferu danych zwiększyła się do 10 Gb/s - około 1,25 GB/s. Było to dwa razy szybciej w porównaniu do oryginalnego USB 3.0 i pozwoliło na obsługę przez USB urządzeń takich jak monitory 4K. USB 3.1 poprawiło również możliwości zasilania USB-C, umożliwiając szybsze ładowanie podłączonych urządzeń. USB 3.1 jest wstecznie kompatybilne z USB 3.0 i USB 2.0, co oznacza, że urządzenia USB 3.1 mogą współpracować z portami USB 3.0 i USB 2.0 i odwrotnie.

Najnowszą aktualizacją standardu USB dostępną na rynku jest USB 3.2 z 2017 roku. Zwiększyła ona prędkość transferu danych do 20 Gb/s, czyli około 2,5 GB/s - dwa razy więcej w porównaniu do USB 3.1. USB 3.2 poprawiło również możliwości zasilania USB-C, pozwalając na dostarczanie do 240 watów mocy elektrycznej do urządzeń. USB 3.2 jest wstecznie kompatybilne z USB 3.1, USB 3.0 i USB 2.0.

REKLAMA

Więcej na temat USB:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA