REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Sprzęt /
  5. Sprzęt - Poradniki

Karta dźwiękowa USB – co to jest i kiedy może się przydać?

Karty dźwiękowe podłączane przez UBS nie są już tak popularne jak dawniej, z tego prostego powodu, że jakość przetworników dźwięku w dzisiejszych komputerach zwykle zadowala potrzeby przeciętnego Kowalskiego. Są jednak przypadki kiedy urządzenia tego typu są niezwykle przydatne.

29.10.2023
17:33
Karta dźwiękowa USB – co to jest i kiedy może się przydać?
REKLAMA

Zewnętrzne karty dźwiękowe podłączane przez USB mogą być niezwykle pomocne, gdy jakość dźwięku z komputera nas nie satysfakcjonuje, bądź układ dźwiękowy uległ awarii. Modeli dostępnych na rynku jest całkiem sporo, a najtańsze możemy już kupić dosłownie za kilkanaście złotych - ale oczywiście po najtańszych konstrukcjach nie można się wiele spodziewać.

REKLAMA

Częstą „dolegliwością” tanich układów dźwiękowych jest również niska głośność. Zewnętrzne karty dźwiękowe zwykle rozwiązują ten problem, gdyż często są wyposażone we wzmacniacz słuchawkowy.

Istnieje co najmniej kilka scenariuszy, kiedy zewnętrzna karta dźwiękowa na USB nam się przyda:

  • Kiepska jakość układu dźwiękowego na płycie głównej – łatwo można się z tym spotkać w starszych bądź budżetowych konstrukcjach
  • Awaria układu dźwiękowego w komputerze, bądź gniazdka/gniazdek audio
  • Konieczność podłączenia bardziej zaawansowanego zestawu audio (np. 7.1 lub przez S/PDIF) do komputera / laptopa, który nie posiada odpowiednich wyjść dźwięku
  • Brak złącza PCI Express do podłączenia wewnętrznej karty dźwiękowej

Jak karta dźwiękowa USB?

Na starcie zwróć uwagę, że większość modeli podłączamy do standardowego gniazdka USB typu A, ale istnieją również takie zewnętrzne karty dźwiękowe podłączane przez USB typu C.

Tania karta dźwiękowa USB – Creative Sound BlasterX G1

Sound BlasterX G1 to zewnętrzna karta dźwiękowa obsługująca dźwięk w standardzie 7.1, wyposażona również we wzmacniacz słuchawkowy. Sound BlasterX G1 kosztuje około 100 zł.

 class="wp-image-4121807"
Creative Sound BlasterX G1

Zaawansowana karta dźwiękowe UBS – LogiLink USB SoundBox 7.1

Jeśli potrzebujesz podłączyć do komputera zdecydowanie bardziej zaawansowany zestaw, to z pomocą przyjdzie ci LogiLink USB SoundBox 7.1. Sześć gniazdek mini jack (z czego cztery do dźwięku przestrzennego) pozwala podłączyć naprawdę wszystko, a są tu również wyjścia stereo, jak i wejścia i wyjścia S/PDIF. LogiLink USB SoundBox 7.1 kosztuje około 200 zł.

 class="wp-image-4121786"
LogiLink USB SoundBox 7.1

Wypasiona karta dźwiękowa USB - Sharkoon X-Rest 7.1

Te niestandardowa konstrukcja to zewnętrzna karta dźwiękowa i... stojak na słuchawki w jednym. Może to i trochę dziwne rozwiązanie, ale na pewno znajdzie swoich amatorów. Sharkoon X-Rest kosztuje około 100 zł.

 class="wp-image-4121783"
Sharkoon X-Rest 7.1

Zobacz inne teksty poruszające tematykę audio:

REKLAMA

Warto pamiętać, że podłączenie zewnętrznej karty dźwiękowej przez USB nie jest jedyną opcją. W twoim komputerze stacjonarnym prawdopodobnie jest co najmniej jeden wolny slot PCI Express, do którego możesz podłączyć wewnętrzna kartę dźwiękową.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA