REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Kiedy USB-C we wszystkich smartfonach? Unia Europejska podała konkretną datę

Dyskusja na temat unijnego wymogu posiadania przez elektronikę interfejsu USB-C trwa od ponad roku. W październiku Parlament Europejski przegłosował nowe prawo, a teraz poznaliśmy konkretne daty końca samowolki ładowarkowej.

09.12.2022
8:32
Kiedy USB-C we wszystkich smartfonach? Unia Europejska podała konkretną datę
REKLAMA

8 grudnia na stronach Unii Europejskiej opublikowany został finalny tekst dyrektywy regulującej wymóg stosowania złącza USB-C jako domyślnego portu ładowania we wszystkich urządzeniach elektronicznych sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej.

REKLAMA

Dyrektywa wchodzi w życie 27 grudnia bieżącego roku, po którym nastąpi dwuletni okres przejściowy, podczas którego producenci będą mieli czas na dostosowanie swoich produktów do wymogów unijnych. Od 28 grudnia 2024 USB-C będzie bezwzględnie wymagane w większości urządzeń elektronicznych, m.in. telefonach komórkowych, tabletach, słuchawkach, przenośnych konsolach wideo czy czytnikach e-book.

W większości, gdyż Unia Europejska nie stawia tego wymogu urządzeniom, w których zastosowanie portów ładowania innych niż USB-C jest dyktowane względami bezpieczeństwa, np. szczoteczkom elektrycznym oraz golarkom.

Z kolei producenci laptopów mają jeszcze więcej czasu. Wymóg stosowania USB-C jako interfejsu ładowania w laptopach będzie egzekwowany nie wcześniej niż 28 kwietnia 2026 roku.

Wspólna ładowarka stanie się wreszcie rzeczywistością w Europie. Czekaliśmy na te przepisy ponad dziesięć lat, ale możemy wreszcie pozostawić w przeszłości obecną mnogość ładowarek. To przyszłościowe prawo pozwala na rozwój innowacyjnych rozwiązań w zakresie ładowania i przyniesie korzyści wszystkim - od sfrustrowanych konsumentów, po nasze wrażliwe środowisko [naturalne - dop. red.]. Są to trudne czasy dla polityki, ale pokazaliśmy, że UE nie zabrakło pomysłów i rozwiązań, które mogą poprawić życie milionów ludzi w Europie i zainspirować inne części świata do pójścia w ich ślady.

- powiedział maltański poseł Alex Agius Saliba

Co oznaczają te daty? Kiedy nie kupimy urządzeń bez USB-C?

REKLAMA

Aż do 28 grudnia 2024 roku w sprzedaży nadal będą urządzenia z portem ładowania innym niż USB-C. Po tej dacie wszystkie urządzenia sprzedawane na terenie UE będą musiały być wyposażone w interfejs USB-C jako interfejs ładowania.

Aż do 28 kwietnia 2026 roku będziemy mogli kupić laptopy z portem ładowania innym niż USB-C. Po tej dacie unijne prawo zacznie obowiązywać także laptopy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA