REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Jeśli Apple się nie podda, to iPhone zniknie. Unia Europejska ustaliła nowe zasady

Europejski Parlament formalnie uchwalił nowe prawo, w ramach którego od końca 2024 r. wszystkie telefony komórkowe, tablety i aparaty cyfrowe muszą być wyposażone w złącze ładowania USB-C. Decyzja jest nieodwołalna.

04.10.2022
16:03
apple lightning
REKLAMA

USB-C jako złącze ładowania właściwie jest już nieformalnym standardem. Niemal wszyscy producenci elektroniki użytkowej zgodnie doszli do wniosku, że w ich wspólnym interesie leży interoperacyjność między urządzeniami i łatwość ich ładowania. Niemal wszyscy - to nie większość. Kilka firm preferuje rozwijać autorskie rozwiązania. W tym jedna, która każdego miesiąca sprzedaje miliony nowych urządzeń. Chodzi oczywiście o Apple’a.

REKLAMA

Czytaj też:

Telefony iPhone, będące rynkowym megahitem, korzystają z opracowanego przez Apple’a złącza Lightning. Nie tylko ma ono unikalne atuty nad innymi złączami (choć też i unikalne wady), na dodatek gwarantuje Apple’owi dodatkową lojalność klientów. Użytkownik iPhone’a, z ładowarkami i akcesoriami Lightning, mniej chętnie wymieni telefon na ten od innego producenta. By nie musieć wymieniać też akcesoriów.

To koniec tej polityki. iPhone musi być wyposażony w złącze USB-C, albo nie zostanie dopuszczony do obrotu w Europie.

Tyczy się to oczywiście wszystkich mobilnych urządzeń elektronicznych, w tym czytników e-booków czy słuchawek bezprzewodowych. Prawo będzie obowiązywać zarówno elektronikę produkowaną na terenie Unii Europejskiej, jak i importowaną z innych krajów. Prawo zostało przegłosowane znaczącą większością głosów: 602 europosłów głosowało za jego uchwaleniem, 13 przeciwko.

Władze Unii Europejskiej motywują nowe regulacje oczywistymi oszczędnościami finansowymi dla klienta oraz chęcią ograniczenia elektroodpadów. Apple w odpowiedzi publicznie protestował, argumentując, że uchwalenie jednego standardu wpływa negatywnie na rozwój techniki i innowacyjność. Komisja Europejska zaznaczyła jednak, że wraz z ewolucją technologii USB-C może być w przyszłości zastąpione innym, uniwersalnym formatem.

REKLAMA

USB-C ma również być obowiązkowo wykorzystywane jako jedna z form ładowania akumulatorów w laptopach. W tym przypadku obowiązek będzie wprowadzony w życie dopiero od 2026 r. Komisja Europejska zapowiada też podobną standaryzację w zakresie ładowarek bezprzewodowych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA