REKLAMA

Samsung to potęga. Nawet Apple nie może mu dorównać

W sieci pojawiły się nowe dane dotyczące smartfonów Samsunga. Okazuje się, że przez ostatnie 10 lat był istnym królem inteligentnych telefonów i nie wygląda na to, aby się to zmieniło.

15.05.2024 19.19
samsung galaxy s24 kontra s24 plus
REKLAMA

Samsung był znany z klasycznych telefonów, ale gdy przyszedł czas na zmiany, nie przespał okazji tak jak inni (ekhem, Nokia). Na rynku smartfonów jest ponad 15 lat i radzi sobie bardzo dobrze. Badania mówią same za siebie – koreański gigant technologiczny przez ostatnie 10 lat dostarczył na cały świat rekordową liczbę telefonów. Przebijając nawet Apple.

REKLAMA

Samsung to potęga. Przez ostatnie 10 lat dostarczył najwięcej telefonów

Nowe badania IDC zebrane i zaprezentowane przez firmę AltIndex pokazują, że Samsung jest rekordzistą, jeśli chodzi o dostawy smartfonów. W ciągu ostatnich 10 lat gigant z Korei Południowej miał dostarczyć niemal 3 miliardy telefonów. To dużo, mało? To potężna liczba, patrząc na to, że dzisiaj na całym globie mamy ponad 8 mld mieszkańców.

Od 1 kwartału 2014 roku aż do 1 kwartału 2024 roku dostarczono bowiem aż 2,93 mld urządzeń. Tak jak możemy się spodziewać, na drugim miejscu jest największy konkurent Samsunga, czyli Apple. Mimo tego różnice w liczbie dostaw są ogromne – amerykańska potęga z Cupertino przez okres 10 lat dostarczyła 2,2 mld urządzeń. To ponad 700 mln mniej w porównaniu do Samsunga. Innymi słowy, w ciągu ostatnich 10 lat Samsung dostarczył aż 33 proc. więcej telefonów na cały świat.

Spójrzmy jednak na poszczególne lata. Dane potwierdzają, że Samsung oraz Apple zmniejszyli dostawy w ciągu ostatnich lat, z pewnymi zmianami. Firma biła rekordy w 2015 roku, kiedy dostarczono niemal 321 mln urządzeń. W tym czasie najlepszymi modelami był Galaxy S6, Galaxy S6 Edge czy Galaxy Note 5, które były niezwykle popularnymi modelami. Z kolei dla Apple był to jeden z lepszych lat, ponieważ w tym czasie królował genialny iPhone 6 i iPhone 6 Plus (wydany pod koniec 2014).

Samsung utrzymywał wynik ok. 300 mln (+/- 20 mln) urządzeń do 2019 roku, natomiast za czasów pandemii – 2020, 2022 liczby dostarczonych telefonów spadły. Z kolei Apple wykorzystał tę sytuację i 2021 był dla niego najlepszym rokiem - osiągnął wynik 234,9 mln dostarczonych smartfonów (przez większość 2021 roku najnowszymi urządzeniami były iPhone'y 12, na jesień zadebiutowały "trzynastki"). Co natomiast z 2024 rokiem? W pierwszym kwartale to Samsung również był górą, dostarczając 60 mln urządzeń, Apple – 50 mln.

Co jednak ciekawe, Samsung… dostarczył podobną liczbę urządzeń co giganci z Chin – Xiaomi, Huawei, Oppo i Vivo razem wzięci. Te cztery marki razem zapewniły na cały świat ok. 3,5 mld urządzeń.

Warto pamiętać, że dostawy nie są równoznaczne ze sprzedażą

Oczywiście należy jasno zaznaczyć, że dostawy nie są równoznaczne ze sprzedażą smartfonów. Wystarczy bowiem wziąć wynik dostaw za 1 kwartał 2024, gdzie Apple "przegrał" o 10 mln z Samsungiem, zaliczając 50 mln dostaw. Natomiast jak wynika z danych Counterpoint, to właśnie iPhone'y były najlepiej sprzedającym się telefonami w minionym kwartale. Na pierwszym miejscu był 15 Pro Max, na drugim 15, z kolei na trzecim 15 Pro.

Kwestia jednak taka, że jak wiadomo, Apple ma trochę inną politykę niż Samsung. Producent z jabłkiem niezmiennie od kilku lat rocznie wydaje tylko kilka sztandarowych modeli urządzeń (najczęściej cztery), chociaż dawniej były to trzy, a wcześniej nawet dwa. Samsung z kolei sprzedaje wiele modeli z najróżniejszych półek cenowych – tych budżetowych, przez średniopółkowe, aż po najdroższe (S Ultra,) seria Galaxy Z Fold. Dzięki czemu my, kupujący mamy większy wybór.

REKLAMA

Więcej na temat smartfonów przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA