REKLAMA

Ten smartfon sprzedaje się najlepiej. Być może masz go w kieszeni

Poznaliśmy najlepiej sprzedające się smartfony na świecie. Z raportu wynika… że to właśnie najdroższy model jest zdecydowanie najchętniej wybierany.

06.05.2024 17.29
Chcą wyrzucić ze smartfonów wszystkie aplikacje. Dadzą nam coś innego i każą kombinować
REKLAMA

Mogło by się zdawać, że to właśnie najtańsze modele za kilkaset złotych są kupowane najczęściej. Prawda jest jednak zupełnie inna i od wielu lat w globalnych rankingach najwyższe miejsca piastują urządzenia z segmentu premium – sztandarowe modele, chociaż oczywiście nie brakuje pojedynczych budżetowych modeli. Na poszczególnych rynkach wygląda to trochę inaczej – w Polsce np. królują średniaki. Spójrzmy jednak na cały świat.

REKLAMA

Mówią, jakie smartfony najchętniej się sprzedają. To walka pomiędzy dwoma gigantami

W lutym informowaliśmy o 10 najlepiej sprzedających się telefonach 2023 r. Na szczycie był sztandarowy model Apple iPhone 14, który jednocześnie był najtańszą propozycją producenta z 2022 r. (obecnie ten model dostępny jest w promocjach za ok. 3 tys. zł). Ranking zupełnie zdominował Apple i aż 7 telefonów tego producenta znalazło się na pierwszych miejscach, gdzie trzy pozostałe zajmowały budżetowe propozycje Samsunga. Teraz serwis Counterpoint podał dane dot. najchętniej sprzedawanych telefonów w pierwszym kwartale 2024 r.

Tak jak możemy się spodziewać, w dalszym ciągu liderem jest Apple, natomiast tym razem na pierwszym miejscu nie jest najtańszy model giganta z Cupertino… a najdroższy. iPhone 15 Pro Max stanowi 4,4 proc. wszystkich sprzedanych urządzeń. Z kolei dopiero na drugim miejscu jest tańszy iPhone 15 z wynikiem 4,3 proc. Podium zamyka iPhone 15 Pro z wynikiem 3,7 proc. Poza podium na czwartym miejscu znajduje się zeszłoroczny lider w postaci iPhone'a 14.

Piąte miejsce natomiast zajmuje Samsung oraz jego najlepszy model na rok 2024, czyli Galaxy S24 Ultra – urządzenie ma identyczny udział jak iPhone 14 - 1,9 proc. rynku. Wysoka popularność tego modelu na początku roku nie powinna nikogo dziwić, ponieważ to właśnie w pierwszym kwartale (a dokładniej w środku stycznia 2024 r.) seria S24 miała swoją premierę. Na 6. miejscu znajduje się Galaxy A15 5G, będący budżetowym, ale bardzo dobrze ocenianym smartfonem Samsunga). Poniżej znajduje się zeszłoroczny Galaxy A54. Czemu nie Galaxy A55? To proste, ponieważ Galaxy A55 zadebiutował pod koniec pierwszego kwartału 2024.

10-stopniowy ranking zamykają: iPhone 15 Plus z 1,3-procentowym udziałem oraz dwa telefony Samsunga – podstawowy S24 i A34. Jak widać, niezmiennie Apple i Samsung królują na globalnym rynku smartfonów i nie wydaje się, aby miało się to zmienić. Najnowsze modele wypierają zeszłe generacje w rankingu ze względu na dostępność oraz coraz lepsze ceny urządzeń.

Najlepsze smartfony szybko tanieją

iPhone 15, który na początku był wyceniany na 4,5 tys. zł, obecnie kosztuje około 3,5 tys. zł, podczas gdy nieco tańszym, ale starszym modelem jest nadal oficjalnie sprzedawany iPhone 14. Wybierając najnowszy podstawowy model, otrzymujemy nie tylko dynamiczną wyspę, ale także, co ważniejsze, złącze USB-C. Pierwszy model w zestawieniu, czyli iPhone 15 Pro Max, debiutował w Polsce z ceną 7199 zł, a teraz, kilka miesięcy po premierze, można go kupić za poniżej 6000 zł.

Z kolei w świecie Androida na popularności zyskały tegoroczne Samsungi między innymi przez wzgląd na sztuczną inteligencję oraz zmiany w poszczególnych modelach – w Galaxy S24 Ultra zastosowano płaski ekran z niemalże matowym szkłem, tytanową ramkę oraz ulepszony zestaw aparatów, a tańsze modele otrzymały pomniejsze zmiany typu większe baterie. Smartfony Samsunga również tanieją z każdym miesiącem i takiego S24 Ultra kupimy dużo poniżej 6000 zł.

Najdroższe modele z zestawienia
Media Expert
Samsung Galaxy S24 Ultra 12/512 GB
Media Expert
Media Expert
iPhone 15 Pro Max 256 GB
Media Expert

Jednocześnie raport Counterpoint pokazuje, że telefony z 5G są zupełnym standardem – wszystkie 10 najlepiej sprzedających się modeli na świecie oferuje łączność piątej generacji. W sztandarowych modelach taka funkcja jest to już od lat, ale dziś nawet najtańsze modele ją zapewniają.

REKLAMA

Więcej o smartfonach przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA