REKLAMA

Apple zaszalał. Tak sprzedawały się iPhone'y w zeszłym roku

Nowe informacje potwierdzają – 2023 był dla Apple’a świetnym rokiem. W rankingu 10 najlepiej sprzedających się telefonów w ubiegłym roku aż 7 pozycji zajęły iPhone’y.

21.02.2024 18.00
Apple zaszalał. Tak sprzedawały się iPhone'y w zeszłym roku
REKLAMA

Nikogo nie zaskoczę twierdzeniem, że to właśnie Apple jest liderem na rynku smartfonów. Co roku w wynikach sprzedaży i dostaw Apple zajmuje najwyższe miejsca, ale nie zdarzyło się jeszcze, żeby gigant technologiczny z Cupertino tak bardzo zdominował światowy rynek. Mamy też ciekawe dane dotyczące Polski.

REKLAMA

Apple zdominował światowy rynek smartfonów w 2023 r.

Serwis Counterpoint opublikował badanie dotyczące globalnego rynku smartfonów za miniony rok. Według raportu, firma Apple zupełnie zdominowała światowy rynek, ponieważ z 10 najpopularniejszych telefonów aż siedem pierwszych miejsc zajmują telefony iPhone'y. Na czele jest znalazł się przystępny cenowo model z 2022 r. - iPhone’a 14, który zebrał 3,9-procentowy udział.

Drugie miejsce zajmuje iPhone 14 Pro Max, ale zauważamy tu dużą różnicę w udziale – do tego modelu należy 2,8 proc wszystkich sprzedaży. Trzecie miejsce piastuje iPhone 14 Pro z 2,4-procentowym udziałem. Dalej mamy iPhone’a 13 z 2021 r.,na czwartym miejscu, a trzy następne miejsca zajmują iPhone’y 15 – Pro Max, Pro oraz podstawowy.

Na 8., 9. i 10. miejscu mamy smartfony Samsunga: Galaxy A14 5G, A04e oraz Galaxy A14 4G. Dzięki temu, razem z wynikami iPhone’ów, top 10 najpopularniejszych modeli stanowiło aż 20 proc. sprzedaży na całym świecie.

W Stanach Zjednoczonych oraz Chinach sprzedała się połowa wszystkich iPhone'ów 14. Oczywiście większość najlepiej sprzedających się modeli iPhone’ów nie pochodziła z 2023 r., tylko ze wcześniejszych lat. Mimo tego że iPhone’y 15 były na rynku stosunkowo od niedawna, bo od września 2023 r., to wciąż stanowiły mocny udział na rynku – ze wszystkich czterech modeli z serii to najdroższy okazał się najpopularniejszy.

Najnowsze iPhone'y 15
Media Expert
iPhone 15 128 GB Zielony
Media Expert
iPhone 15 Plus 128 GB Czarny
Media Expert
iPhone 15 Pro 128 GB Tytan Naturalny
Media Expert
iPhone 15 Pro Max 256 GB Tytan Czarny

Warto też wspomnieć o tym, że w rankingu najlepiej sprzedających się 10 telefonów nie było innej marki poza Apple'em oraz Samsungiem. Koreański gigant technologiczny wygrał budżetowymi propozycjami. Najlepiej sprzedającym się modelem na całym świecie okazał się Galaxy A14 z modemem 5G, chociaż udział Galaxy A04e oraz Galaxy A14 4G również był bardzo podobny. Galaxy A14 5G uzyskał 8. miejsce przede wszystkim dzięki sprzedaży w USA oraz Indiach, natomiast dwa pozostałe modele napędziły rynki w Brazylii, Indiach, Meksyku i Indonezji.

Więcej o smartfonach przeczytasz na Spider's Web:

Jak popularność wyglądała w Polsce?

REKLAMA

Serwis Canalys opublikował również ciekawe dane, chociaż te obejmują one nasz rynek. W tych danych nie chodzi jednak o sprzedaż telefonów, a dostawy. Jak się okazuje, w Polsce Samsung jest liderem, ponieważ w czwartym kwartale 2023 uzyskał 28-procentowy udział  w dostawach. Na drugim miejscu jest natomiast Xiaomi z wynikiem 21 proc, trzecie miejsce zajmuje Apple z 19 proc. udziałem, na czwartym miejscu mamy Motorolę (13 proc.), a piąte miejsce należało do realme z 6-proc. udziałem.

W pierwszym kwartale 2024 r. natomiast dane mogą się zmienić z prostego powodu – Samsung wypuścił bowiem serię Galaxy S24, która wśród Polaków cieszyła się dużym zainteresowaniem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA