REKLAMA

Android 15 beta 2 już tu jest. Co nowego?

Do testerów i deweloperów Androida 15 beta trafiło drugie z czterech wydań testowych nowej wersji systemu operacyjnego. Choć według zapowiedzi aktualizacja jest mała, to przynosi ze sobą dwie ważne funkcje, które docenią osoby ze wścibskimi znajomymi oraz posiadacze tabletów i składanych smartfonów.

16.05.2024 06.30
Android 15 beta 2 już tu jest. Co nowego?
REKLAMA

Google I/O 2024 to największe tegoroczne wydarzenie, którego gospodarzem jest Google. Choć sztuczna inteligencja nie jest głównym produktem koncernu, to właśnie ona była dominującym tematem większości prezentacji. Google nie poświęcił zbyt wiele czasu produktom, które nie opierają się na AI, a entuzjaści systemu Android byli co najmniej zawiedzeni.

Bowiem jedyna ważna informacja, którą przekazano podczas Google I/O to fakt, że tuż po prezentacji udostępniony zostanie Android 15 beta 2.

REKLAMA

Kolejny etap rozwoju Androida 15. Google udostępniło drugą betę Androida 15

Google nie był gołosłowny, bowiem minionego wieczoru do pobrania udostępniono Android 15 beta 2 - drugie z w sumie czterech wydań testowych systemu Android 15. Jest to ostatnie wydanie Androida 15 beta, zanim program testów nadchodzącego systemu wejdzie w wersję Stability, co Google zaplanowało na lipiec wraz z wydaniem Androida 15 beta 3.

Najważniejszą zmianą - co prawda dla testerów beta i deweloperów, ale jednak - jest zmiana dostępności wersji beta Androida 15. Od kilku już lat testy zarezerwowane były jedynie dla posiadaczy smartfonów Pixel, jednak dzięki współpracy z różnymi producentami, Google rozszerzyło dostępność Androida 15 beta o smartfony następujących firm: Honor, iQOO, Lenovo, Nothing, OnePlus, OPPO, realme, Sharp, TECNO, vivo, Xiaomi.

Z perspektywy użytkownika największą nowością jest Prywatna Przestrzeń (Private Space). Prywatna Przestrzeń tworzy oddzielny obszar dla wybranych aplikacji na Androida, do którego użytkownik może uzyskać dostęp jedynie za pomocą odcisku palca lub hasła. W prywatnej szufladzie można schować choćby sklep Google Play by dzieci nie instalowały na nim aplikacji, aplikację bankową by niepowołana osoba nie dostała do niej dostępu, czy galerię by ciekawscy znajomi nie zaczęli przeglądać zdjęć.

Z kolei posiadacze tabletów i składanych smartfonów w Androidzie 15 odnajdą funkcję zapisywania par aplikacji. Przykładowo, mając upodobanie w jednoczesnym korzystaniu z Google Docs i przeglądarki internetowej, użytkownik może zapisać to połączenie i utworzyć do niego skrót na ekranie głównym, by powrócić do pary aplikacji w dowolnym momencie.

Android 15 beta 2 to garść pomniejszych usprawnień

Do systemu trafiło także zapowiadane automatyczne włączanie Bluetooth, a sekcja "Pamięć" w Ustawieniach od teraz pokazuje rzeczywisty rozmiar plików systemowych, oddzielając go od tymczasowych plików systemowych.

Ze względu na specyfikę drugiej aktualizacji Androida 15 beta - czyli delikatne usprawnienie Androida 15 beta 1 w oczekiwaniu na Androida 15 beta 3, pozostałe zmiany są kosmetyczne. Mowa tu o choćby predykcyjnym cofaniu, które przyspiesza i upłynnia korzystanie z urządzenia w przypadku ustawienia nawigowania gestami, nie będzie już ukryte w ustawieniach deweloperskich i będzie dostępne dla "wszystkich poprawnie zmigrowanych aplikacji".

Do Androida 15 dodano także dostosowywanie siły wibracji do otoczenia. Urządzenie za pomocą mikrofonu będzie automatycznie wykrywać, w jakim otoczeniu się znajduje (np. w kieszeni podczas zajęć lub na stole w restauracji) i na tej podstawie dostosowywać siłę wibracji powiadomień i połączeń.

Usprawniono także tryb Picture in Picture, który będzie działał lepiej w przypadku korzystania z aplikacji "posiadających elementy interfejsu nałożone na główny interfejs użytkownika".

W Androidzie 15 beta 2 pojawiła się także możliwość zmiany tego, jakich płci (w języku polskim: rodzajów) ma używać telefon "zwracając się" do użytkownika. Pierwszym językiem, który otrzyma tę zmianę jest francuski, w którym użytkownicy będą mogli wybierać pomiędzy rodzajem męskim, żeńskim i nijakim.

Następna większa aktualizacja Androida 15 to beta 3, zapowiedziana na lipiec bieżącego roku. Zanim Google ją udostępni, do Androida 15 beta 2 będą trafiać kolejne pomniejsze zmiany, tak jak miało to miejsce dotychczas w Androidzie 15 beta 1.

IDŹ DO SKLEPU
Media Expert
Smartfon GOOGLE Pixel 8
Media Expert
Media Expert
Smartfon GOOGLE Pixel 8 Pro
Media Expert
Media Expert
Smartfon GOOGLE Pixel 8a
Media Expert

Co jeszcze nowego zobaczymy w Androidzie 15? Oto przegląd nowości:

REKLAMA

Zdjęcie główne: tomeqs / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA