REKLAMA

Ograniczanie powiadomień - drobna nowość w Androidzie, którą może zmienić ci życie

Testowa wersja systemu Android 15 oferuje możliwość ograniczania sygnalizowania nowych powiadomień. Ich seria ma być traktowana jako pojedyncze zdarzenie. To znakomity pomysł.

27.04.2024 18.30
Ograniczanie powiadomień - drobna nowość w Androidzie, którą może zmienić ci życie
REKLAMA

Prawdopodobnie każdy z nas ma takie znajome osoby, które podczas konwersacji tekstowej wręcz nie mogą się powstrzymać od zatwierdzania całej wypowiedzi, wysyłając na bieżąco jej kolejne fragmenty - czasem wręcz wciskając wyślij na ekranowej klawiaturze w połowie zdania, zanim dokończą myśl. Efekt? Pojedyncza wypowiedź takiej osoby to kilkanaście powiadomień w telefonie. Silniczek wibracyjny robi bzz, bzz, bzz, bzz, doprowadzając właściciela telefonu do szewskiej pasji.

REKLAMA

To tylko jeden z wielu możliwych przykładów, kiedy telefon zamiast powiadomić użytkownika o czymś ważnym, robi to co kilka sekund - bo dana aplikacja lub ich grupa z jakiegoś względu wysyła więcej niż jedno pilne powiadomienie. Android 15 ma oferować mechanizm, który zapewni jego użytkownikom nieco więcej pożądanego świętego spokoju.

Ograniczanie powiadomień w Android 15. Ciekawa funkcja już w testach

Android 15 - ograniczanie powiadomień (źródło: Android Authority)

Nowość dostępna jest w systemie Android 15 Beta 1.2 i jest częścią systemowego mechanizmu powiadomień. Jest opcjonalna i domyślnie wyłączona. Po jej włączeniu telefon ogranicza liczbę włączeń silnika wibracyjnego i dźwięków powiadomień, jeśli wykryje serię sukcesywnie występujących po sobie powiadomień. Dodatkowo, użytkownik będzie mógł tak ustawić wibracje powiadomień, by te były aktywowane tylko gdy telefon jest odblokowany.

Nową funkcję można oczywiście wyłączyć, ale też można jej wskazać, by obejmowała wyłącznie aplikacje do czatów i nie ograniczała powiadomień z pozostałych aktywnych na telefonie programów. Nie ukrywam, bardzo na to czekam. Co więcej, Android 15 zapowiada się na całkiem istotną aktualizację. Najciekawsze nowości to, między innymi:

REKLAMA

*Ilustracja otwierająca: Primakov / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA