REKLAMA

Siedzisz ze smartfonem w ciemnym pokoju i nagle dostajesz po oczach. Google ma na to sposób

Android 15 mówi "dość" oślepianiu bezbronnych użytkowników. W najnowszej aktualizacji systemu pojawi się opcja, która pozwoli na ominięcie jasnych motywów przygotowanych przez deweloperów i wymuszenie w każdej aplikacji ciemnego motywu.

26.04.2024 06.11
Siedzisz ze smartfonem w ciemnym pokoju i nagle dostajesz po oczach. Google ma na to sposób
REKLAMA

Czwartek wieczór, przeglądasz Instagrama, po czym przechodzisz na chwilę do Instagrama, po czym przechodząc do kolejnej aplikacji, zostajesz oślepiony jej jasnym interfejsem. Teraz niech pierwszy rzuci smartfonem ten, który nie był w podobnej sytuacji. Bo choć opcja przełączania pomiędzy ciemnym i jasnym interfejsem to obecnie standard to nadal nietrudno znaleźć aplikacje, które mają tylko jedną wersję kolorystyczną - jasną.

Android 15 ponownie przychodzi z pomocą dla nocnych marków, a to poprzez interweniowanie tam, gdzie twórcy interfejsu aplikacji trochę przysnęli.

REKLAMA

Android 15 będzie przyciemniał wszystkie aplikacje

O nowości po raz kolejny informuje dziennikarz Mishaal Rahman, którą odkrył on w wydanej dziś aktualizacji Androida 15 beta 1.2.

W wydanej w styczniu aktualizacji Android 14 QPR2 beta 2, Google ukryło nową opcję "przyciemnij wszystkie aplikacje" w menu Ustawienia > Dostępność > Kolor i ruch. Ukryło, gdyż nie jest ona widoczny bez przełączenia odpowiednich flag, niedostępnych dla przeciętnego użytkownika.

"Przyciemnij wszystkie aplikacje" pojawiło się także w najnowszej aktualizacji bety Androida 15, jednakże według Rahmana ustawienie działa w większej liczbie aplikacji niż ustawienie "override force-dark" ("nadpisanie wymuszenia trybu ciemnego", znajdujące się w Ustawienia > System > Opcje dla deweloperów). Co z kolei sugeruje, że istniejąca dla deweloperów rezygnacja z wymuszenia trybu ciemnego już nie działa i że podstawowy algorytm force-dark jest inny.

Istniejąca opcja „override force-dark”, jak wyjaśnia Google w dokumentacji dla programistów, ma być „funkcją dla deweloperów, aby szybko zaimplementować ciemny motyw bez wyraźnego ustawiania motywu DayNight”. Działa ona poprzez analizę „każdego widoku aplikacji z jasnym motywem i automatycznie stosuje ciemny motyw, zanim zostanie pokazany na ekranie”. Jednak aplikacje "muszą wyrazić zgodę na force-dark", co oczywiście oznacza, że mogą również nie wyrazić owej zgody.

"Przyciemnij wszystkie aplikacje" ma działać podobnie do "override force-dark", czyli wymuszać tryb ciemny, który system generuje na poczekaniu. A to z kolei stanowi przeciwieństwo do Odwracania kolorów (Ustawienia -> Dostępność -> Kolor i ruch), która jedynie odwraca kolory, czyniąc z białego czarny, ale i z np. niebieskiego czyni pomarańczowy.

Kup abonament
Orange
Orange Abonament
Orange

Zgodnie z przekazem Rahmana "Przyciemnij wszystkie aplikacje" jest w pełni działającą funkcją schowaną w ustawieniach Dostępności (a nie opcjach dla deweloperów), co oznacza, że ma być skierowana do końcowego użytkownika. W obecnej formie użytkownicy wersji beta Androida 15 jedynie czekają, aż Google zdecyduje się oficjalnie włączyć widoczność "Przyciemnij wszystkie aplikacje" w Ustawieniach. Co prawdopodobnie - jak wiele innych nowości - będzie miało miejsce się podczas Google I/O 2024.

REKLAMA

Więcej nowości w Androidzie 15:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA