REKLAMA

Android 15 będzie myślał za ciebie. Bo Google wie, że olewasz bezpieczeństwo

Kwarantanny mają być nie tylko domeną programów antywirusowych. W wersji beta systemu Android 15 pojawiła się nowa funkcja, tym razem dedykowana dla wszystkich tych, którzy ignorują poradniki bezpieczeństwa w sieci. Choć kwarantanna wylądowała w becie najnowszego wydaniu systemu, data jej wydania nie jest pewna.

17.04.2024 10.33
Android 15 będzie myślał za ciebie. Bo Google wie, że olewasz bezpieczeństwo
REKLAMA

"Plik został przeniesiony do kwarantanny" to komunikat dobrze znany praktycznie każdemu użytkownikowi systemu Windows. Poprzez kwarantannę antywirus izoluje plik od reszty systemu, przez co nie można go otworzyć ani uruchomić, lecz jednocześnie nie wyrządzi on "krzywdy".

Jak się okazuje, podobna funkcja ma trafić do Androida 15.

REKLAMA

Pobrałeś niesforną aplikację? Android posadzi ją w kwarantannie

Android - w przeciwieństwie do systemu Windows - został od podstaw zaprojektowany z myślą o byciu "wirusoodpornym". Android znacznie ogranicza dostęp do plików systemowych, aplikacje są domyślnie uruchamiane w sandboksie i mogą komunikować się ze sobą tylko za pomocą zdefiniowanych interfejsów API - do których mogą uzyskać dostęp tylko wtedy, gdy mają dobrze zdefiniowane uprawnienia.

Jednak obecnie to już nie wystarcza, czego dowodem ma być najnowsza aktualizacja Play Protect odnaleziona w wersji beta Androida 15.

Jak informuje dziennikarz Mishaal Rahman zajmujący się systemem Android, dzięki niej system jest w stanie przenieść aplikacje do "kwarantanny". Aplikacje przeniesione do kwarantanny będą wciąż widoczne na liście aplikacji urządzenia, jednak ich działanie zostanie natychmiast przerwane. Nie będą mogły one wysyłać powiadomień, wchodzić w interakcję z innymi aplikacjami czy "być powiązanymi z wysyłaniem lub odbieraniem transmisji na żywo". Pod tym względem Rahman porównuje działanie kwarantanny do działania aplikacji Cyfrowa równowaga, która wymusza zatrzymanie aplikacji, a niektóre aspekty działania kwarantanny są na tyle agresywne, że bliższe im jest działanie opcji Wyłączania aplikacji w systemie Android.

Można więc bezpiecznie powiedzieć, że działanie kwarantanny znajduje się gdzieś pomiędzy istniejącymi stanami wstrzymania i wyłączenia.

Podsumowuje Rahman

Kwarantanna aplikacji ma się rozpoczynać automatycznie po tym, jak system wykryje jej "niepokojące działanie". Użytkownik zostanie poinformowany o akcji systemu poprzez powiadomienie ponad innymi aplikacjami, z którego może przejść do ustawień i samodzielnie wyłączyć kwarantannę. W obecnej, testowej wersji powiadomienie brzmi "[Aplikacja] nie jest obecnie dostępna. [Działanie to] jest zarządzane przez Ustawienia", jednak Rahman spodziewa się, że finalnie powiadomienie będzie bardziej precyzyjnie sformułowane.

Mishaal Rahman / Android Authority

Co ciekawe, nie jest to pierwszy raz gdy kwarantanna pojawia się w systemie Android. Po raz pierwszy zauważono ją w Android 14 QPR2 Beta 1 w listopadzie, ale strona deweloperska dla "Aplikacji poddanych kwarantannie" została usunięta. Jak informuje dziennikarz, flaga funkcji umożliwiająca włączenie kwarantanny aplikacji na poziomie systemu operacyjnego jest nadal obecna, ale nie ma możliwości ręcznego poddania aplikacji kwarantannie, nawet za pomocą wiersza poleceń. Ponadto ani Sklep Google Play, ani aplikacja Usług Google Play nie żądają obecnie uprawnienia niezbędnego dla uruchomienia kwarantanny. Tak więc obecnie możliwe są różne scenariusze: debiut kwarantanny wraz z systemem Android 15, dodanie jej w późniejszej aktualizacji, a nawet przeniesienie do późniejszego wydania systemu.

Zamów abonament
Orange
Abonament w Orange
Orange

Więcej nowości w systemie Android 15:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Primakov / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA