REKLAMA

Android 15 z przełomową zmianą. NFC nie tylko do płatności

Po niemalże czterech latach Google wyciąga z szuflady standard NFC Wireless Charging. Zmiany w kodzie źródłowym wersji beta Androida 15 wskazują, że koncern chce wykorzystać istniejące w praktycznie każdym smartfonie anteny do ładowania bezprzewodowego. I nie jest to jedynie krok w stronę użytkowników.

16.04.2024 07.57
Android 15 z przełomową zmianą. NFC nie tylko do płatności
REKLAMA

Ładowanie bezprzewodowe - w postaci najpopularniejszego standardu Qi - to technologia obecna powszechnie w topowych smartfonach. Jednak nawet po wielu latach na rynku na próżno szukać jej w tańszych urządzeniach, a to zarówno za sprawą kosztu implementacji, jak i problematycznego rozmiaru samej cewki ładowania indukcyjnego.

Jednocześnie, niezależnie od półki cenowej, od każdego smartfona możemy oczekiwać posiadania modułu NFC. I to właśnie ten moduł ma sprawić, że każdy smartfon naładujemy bezprzewodowo.

REKLAMA

Google chce użyć technologii NFC także do ładowania

W 2020 r. NFC Forum, organizacja zrzeszająca m.in. producentów smartfonów i inne organizacje, dla których technologia NFC jest istotna, oficjalnie ogłosiła ustalenie specyfikacji technicznej dla standardu ładowania realizowanego przez antenę NFC (NFC Wireless Charging). Jednak na ogłoszeniu się skończyło, bo przez cztery lata technologia "leżała w szufladzie".

Teraz z owej szuflady technologię wyciąga Google. Jak informuje Mishaal Rahman, dziennikarz zajmujący się tematyką systemu Android, przeglądając kod źródłowy Androida 15 beta 1, zauważył on "znaczne zmiany" we fragmentach odnoszących się do działania NFC.

Na przykład aplikacja systemowa obsługująca zdarzenia związane z NFC zawiera teraz klasę o nazwie NfcCharging, która uruchamia i zatrzymuje ładowanie NFC, odczytuje ładunki informacji o ładowaniu wysyłane przez NFC i nie tylko.

W 2020 r. NFC Forum ogłosiło pierwszą wersję (1.0) standardu NFC Wireless Charging (WLC), natomiast pod koniec 2021 r. doczekaliśmy się jej drugiej wersji - oznaczonej numerem 2.0. Jedyna różnica pomiędzy 1.0 i 2.0 to fakt, że WLC 2.0 obsługuje jeszcze mniejsze anteny niż technologia w wersji 1.0. Jest to ważne ze względu na fakt, że Rahman odnalazł w kodzie oznaczenie "version 1.0.0", ale jego zdaniem odnosi się ono do wersji aplikacji obsługującej technologię, aniżeli do samej kompatybilności Androida 15 z WLC.

Wprowadzenie do Androida wsparcia dla WLC ma być z korzyścią nie tylko dla posiadaczy tańszych urządzeń bez modułu ładowania indukcyjnego, ale także dla osób posiadających inteligentne lokalizatory. Bowiem te zwykle już posiadają wbudowaną antenę NFC, a za to brakuje im efektywnych możliwości ładowania. Biorąc pod uwagę niedawną modernizację sieci Znajdź moje urządzenie tak, by działała niczym rozwiązanie konkurencji, Google może mieć interes w dodaniu do Androida 15 kompatybilności z technologią WLC.

REKLAMA

Więcej na temat Androida 15:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA