REKLAMA

Google udostępnia Androida 15. Na razie skorzystają nieliczni

Czym będzie Android 15? Część z tajemnic Google'a poznamy bardzo niedługo: pierwsza deweloperska wersja systemu jest już gotowa do pobrania.

16.02.2024 20.08
Google udostępnia Androida 15. Na razie skorzystają nieliczni
REKLAMA

Google nieustępliwie trzyma się ustalonego harmonogramu wydawniczego systemu Android i zgodnie z oczekiwaniami opublikował właśnie pierwszą deweloperską wersję systemu Android 15. Fani telefonów z Androidem, którzy nie mogą się doczekać sposobności do zabawy zupełnie nowymi funkcjami, powinni jednak chwilowo powściągnąć nieco swój entuzjazm: deweloperska wersja jest przeznaczona przede wszystkim dla twórców aplikacji. To dopiero przedsmak wszystkich planowanych nowości.

REKLAMA

Za sprawą tej testowej kompilacji deweloperzy będą mogli sprawdzić działanie swoich aplikacji z nowymi wersjami usług systemowych, w tym najnowszej wersji Privacy Sandbox za sprawą której system ma coraz mniej polegać na mechanizmie internetowych ciasteczek, a także najnowszej wersji Health Connect.

Systemy operacyjne. Co nowego?

Android 15: coś dla amatorów mobilnej fotografii, coś dla graczy i użytkowników wymagających aplikacji.

Kolejną ze zmian, której będą zapewne przyglądać się przede wszystkim programiści tworzący aplikacje do aparatu, ma być możliwość zwiększonej programowej kontroli nad sprzętową częścią aparatu. Jak zapowiada Google, umożliwi to aplikacjom między innymi zwiększanie jasności na podglądzie widoku z obiektywu czy większą kontrolę nad lampą błyskową.

Google zwraca też uwagę deweloperów na uaktualnienia dla innego mechanizmu, który może mieć wpływ również na użytkowników. Chodzi o Android Dynamic Performance Network, który zarządza przydzielaniem zasobów aplikacjom. Wprowadzony zostanie nowy energooszczędny tryb przetwarzania wybranych wątków aplikacji, dzięki czemu te polegające na stałym nieintensywnym przetwarzaniu danych w tle mają mieć mniejszy wpływ na zużycie energii przez urządzenie. Zwiększona też zostanie kontrola nad przydzielaniem zadań do CPU i GPU, w tym z uwzględnieniem scenariusza throttlingu (zdarzenia, w którym urządzenie obniża swoje parametry pracy, by chronić się przed przegrzaniem).

REKLAMA

Android 15 Developer Preview 1 jest już dostępny dla urządzeń Pixel 6, Pixel 7, Pixel 8, Pixel Fold i Pixel Tablet. Należy podkreślić, że jest to bardzo wczesna wersja systemu, z pewnością nadal zawierająca liczne braki, niedoróbki i usterki. W skrajnych (choć mało prawdopodobnych) przypadkach jej instalacja może nawet skutkować koniecznością oddania telefonu do serwisu. Produkcyjna wersja systemu powinna pojawić się jesienią bieżącego roku.

Ilustracja otwierająca: Qcon / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA