REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Tak wielu nowości dawno nie było! Windows z super ważną aktualizacją

Windows 11 24H2 w istocie będzie ważną aktualizacją. W kanale testowym Canary właśnie pojawiła się nowa kompilacja systemu, a w niej wiele dużych nowości i zmian. A przecież to dopiero początek.

10.02.2024
11:02
Tak wielu nowości dawno nie było! Windows z super ważną aktualizacją
REKLAMA

Wygląda na to, że w tym roku nie doczekamy się premiery Windowsa 12. Microsoft zaczął oficjalnie odnosić się do tegorocznej aktualizacji Windowsa 11, którą wedle panującego już od lat zwyczaju ochrzczono mianem 24H2. Równoległej premiery dwunastki, mając na uwadze liczbę planowanych nowości do bieżącej wersji, raczej nie ma się co spodziewać.

REKLAMA

Co będzie zawierać Windows 11 24H2? Tego na dziś jeszcze nie wiemy i prawdopodobnie sam Microsoft nie jest jeszcze pewien które z planowanych nowości trafią do produkcyjnej końcowej wersji aktualizacji, która swoją premierę ma mieć jesienią bieżącego roku. W niejawnym programie testów systemu Windows (wbrew mylącej nazwie jest dostępny dla wszystkich) w kanale Canary pojawiła się jednak nowa kompilacja, w której lista zmian jest relatywnie długa.

Co nowego w Windowsie i innych systemach? A chociażby to:

Należy przy tym mieć na uwadze, że w żadnym razie bieżącej testowej wersji nie można jeszcze uznać nawet za zarys końcowego produktu. Mając w pamięci testy poprzednich aktualizacji należy się spodziewać, że to dopiero pierwsze z nowości, które użytkownicy mają testować. Zapewne dopiero pod koniec wiosny nowe funkcje przestaną być dodawane, by dopiero wtedy skupić się na testach i poprawianiu jakości kodu wprowadzonych nowości. Co oddano do testów?

Windows 11 24H2 spodoba się tak zwanym power-userom. Jest nawet coś dla fanów linuxowej konsoli

Windows już dziś zawiera w sobie linuxowy kernel, za sprawą którego można na nim uruchamiać aplikacje dla Linuxa. Ma nawet wbudowaną aplikację Terminal, za sprawą której można korzystać z basha i innych linuxowych wierszy poleceń. Teraz inspiracja Linuxem dotyczyć będzie już nie tylko niemal pełną z nim zgodnością - ale też kopiowaniem dobrych pomysłów bezpośrednio do Windowsa.

Sudo dla Windows 11 24H2

Mowa o komendzie sudo, użytecznej dla administratorów systemów i zaawansowanych użytkowników. Sudo to polecenie, które pozwala użytkownikom systemów operacyjnych GNU/Linux, Unix i podobnych uruchamiać aplikacje jako inny użytkownik, zwykle jako administrator zwany rootem. Używając sudo, można uzyskać dostęp do funkcji i plików, które są zarezerwowane dla użytkownika z najwyższymi uprawnieniami w systemie.

Sudo jest używane do zwiększenia bezpieczeństwa i kontroli nad tym, kto i co może robić na komputerze. Aby użyć sudo, należy wpisać w terminalu sudo [nazwa programu] i podać hasło użytkownika. Na przykład, aby zainstalować program o nazwie spiders-web, należy wpisać sudo apt-get install spiders-web. Teraz sudo trafia do Windowsa, niebawem zostanie opublikowany też jego kod źródłowy.

Istotnego usprawnienia doczekają się osoby niedosłyszące, korzystające z aparatów wykorzystujących Bluetooth LE. Użytkownicy będą mogli dostosować wstępne ustawienia dźwięku, które oni sami lub ich audiolog skonfigurowali w ich aparatach słuchowych, bezpośrednio z poziomu interfejsu Ustawienia lub Szybkich ustawień w systemie Windows.

Windows 11 24H2: nowości w Bluetooth LE dla osób niedosłyszących

Te elementy sterujące pozwalają klientom szybko dostosować zachowanie aparatów słuchowych do preferencji środowiska, w którym się znajdują. Zaprogramowane opcje i ich dostępność różnią się w zależności od modelu i konfiguracji aparatów słuchowych. Pojawi się też możliwość regulacji głośności dźwięków otoczenia rejestrowanych przez aparaty słuchowe. Te elementy sterujące regulują równowagę pomiędzy przesyłanym strumieniowo dźwiękiem a dźwiękiem odbieranym z otoczenia, pomagając klientom wybrać, na czym chcą się skupić.

Windows 11 24H2: nowe menu konfiguracji profili kolorów

Zmian doczekają się też dwa ważne narzędzia. Po pierwsze zniknie kolejna pozostałość po Panelu sterowania, jakim jest moduł zarządzania profilami kolorów. Interfejs pamiętający czasy prawdopodobnie jeszcze Windowsa 2000 nie będzie już dostępny, a nowe menu pojawi się tam, gdzie jego miejsce - w aplikacji Ustawienia.

Nowość w Edytorze Rejestru w Windows 11 24H2

Liftingu prędko za to nie doczeka się Edytor Rejestru. Aplikacja właśnie zyskała nową funkcję, a jest nią usprawniona wyszukiwarka. Nieruszana przez długie lata przez programistów Microsoftu apka zyskała właśnie możliwość zawężenia wyników wyszukiwania do wskazanego klucza i jego podkluczy.

A co z normalnymi użytkownikami? Nowości nieco mniej, ale te brzmią użytecznie

Narzędzie Wycinanie w Windows 11 24H2

Narzędzie Wycinanie, czyli wbudowana w Windowsa aplikacja do wykonywania zrzutów ekranowych i rejestrowania ekranowego wideo, zyska możliwość dodawania prostych kształtów do wykonanych zrzutów. Użytkownik będzie mógł za jego sprawą w szybki sposób dodać prostokąty, owale, linie i strzałki, zamiast musieć je rysować odręcznie (i najczęściej koślawo).

Integracja Notatnika z Copilotem w Windows 11 24H2

Nowości doczeka się też Notatnik, choć na szczęście drobnej (na szczęście - bo urokiem tej aplikacji jest jej prostota). Użytkownik będzie mógł zaznaczyć fragment tekstu, a następnie za pomocą kontekstowego menu zlecić sztucznej inteligencji Microsoft Copilot wyjaśnienie znaczenia danego fragmentu. Niestety funkcja ta jeszcze nie działa w Polsce i w reszcie krajów Unii Europejskiej, tak jak sam Copilot dla Windows, choć to ma się zmienić już za kilka tygodni.

Ostatnią oddaną do testów nowością jest funkcja Speak for me. Za jej sprawą można komputer nauczyć brzmienia głosu użytkownika, by ten go następnie niemal perfekcyjnie replikował. Windows będzie mógł odczytać dowolne zdanie głosem swojego użytkownika, co ma ułatwiać komunikację, gdy użytkownik w danej chwili nie może rozmawiać.

Aparat Windows ropoznaje kody QR sieci bezprzewodowych

Użytecznym drobiazgiem będzie też nowość dla wbudowanej w system aplikacji Aparat, która teraz umożliwiać będzie półautomatyczne nawiązywanie połączenia z sieciami bezprzewodowymi, jeżeli w obiektywie wykryty zostanie kod QR z opisem sieci.

REKLAMA

Należy mieć na uwadze, co zawsze przypomina Microsoft, że nowości z Windows Canary mogą, ale nie muszą trafić do jednej z przyszłych wersji Windowsa. A także, że to dopiero początek testów i wkrótce mają być zaprezentowane kolejne usprawnienia.

Aktualizacja będzie darmowa dla wszystkich posiadaczy licencji na Windowsa 11.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA