REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Koniec dominacji ZIP. Będziesz kompresował pliki inaczej

Jedną z użyteczniejszych nowości Windowsa 11 była wbudowana obsługa popularnych formatów archiwizacji danych. Już niedługo system Microsoftu będzie potrafił nie tylko je odczytywać, ale również w pełni wykorzystywać. Koniec polegania na formacie ZIP.

28.01.2024
11:10
Windows Bing czatbot
REKLAMA

Przez ostatnie kilka dekad Windows potrafił obsługiwać wyłącznie archiwa w formacie ZIP. Jeżeli użytkownik chciał odczytać inny format lub skompresować do niego dane, musiał posłużyć się dodatkową aplikacją. Windows 11 wprowadził jednak pewne zmiany. System pozwala na odczytywanie danych z większości popularnych formatów, w tym 7zip, RAR czy TAR. Nie potrafił jednak takich archiwów tworzyć.

REKLAMA

Najnowsza testowa wersja Windowsa, dostępna na razie w kanale Canary, oferuje już pełną obsługę większości alternatywnych formatów archiwizacji danych. Podobnie jak do tej pory, by skompresować dane należy zaznaczyć odpowiednie pliki i foldery, kliknąć na zaznaczeniu prawym klawiszem myszy lub gładzika (lub przytrzymać dłużej palec na ekranie dotykowym) i wybrać opcję Skompresuj do pliku.

Nowości w Windows 11. Najświeższe teksty na Spider’s Web:

Windows zaproponuje format ZIP, 7z lub TAR lub zaawansowanego kreatora. W tym kreatorze użytkownik będzie mógł zdecydować o lokalizacji skompresowanego pliku, formacie kompresji, jej algorytmie i stopniu, a także opcję zachowania łącz twardych i symbolicznych. Niestety na dziś nie wiadomo, kiedy mechanizm trafi do produkcyjnej wersji Windowsa. Na dziś nie działa też jeszcze kompresja do formatu RAR.

Czym różnią się od siebie poszczególne formaty kompresji i archiwizacji danych? Który wybrać?

REKLAMA

Formaty archiwizacji danych to sposoby zapisywania i kompresowania plików w celu zmniejszenia ich rozmiaru i ułatwienia ich przechowywania lub transportu. Istnieje wiele różnych formatów archiwizacji danych, nie tylko ZIP, 7zip, TAR i RAR z Windowsa. Czym się od siebie różnią?

  • ZIP to najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny format archiwizacji danych, który jest obsługiwany przez większość systemów operacyjnych i programów. ZIP pozwala na kompresję jednego lub więcej plików w jednym archiwum, które można łatwo rozpakować lub wyodrębnić. ZIP używa bezstratnej kompresji danych, co oznacza, że oryginalne pliki nie tracą żadnych informacji po skompresowaniu i rozpakowaniu.
  • 7zip to format archiwizacji danych, który wykorzystuje wyższy stopień kompresji niż ZIP, co pozwala na uzyskanie mniejszych rozmiarów archiwów. 7zip jest jednak mniej powszechny i wymagał do niedawna specjalnej aplikacji do tworzenia i otwierania archiwów. 7zip również używa bezstratnej kompresji danych, ale oferuje także możliwość stosowania kompresji stratnej dla niektórych typów plików, takich jak obrazy czy dźwięki.
  • TAR to format archiwizacji danych, który jest często używany w systemach Linux i Unix. TAR nie kompresuje plików, ale jedynie łączy je w jedno archiwum, które można następnie skompresować za pomocą innego programu, takiego jak gzip czy bzip2. TAR jest przydatny do przechowywania i przenoszenia wielu plików, zwłaszcza tych, które mają wiele powiązań lub zależności.
  • RAR to format archiwizacji danych, który jest podobny do ZIP, ale oferuje lepszą kompresję i więcej funkcji. RAR również do niedawna wymagał specjalnej aplikacji do tworzenia i otwierania archiwów. RAR pozwala na tworzenie archiwów podzielonych na części, zabezpieczonych hasłem, z możliwością naprawy uszkodzonych danych. RAR używa bezstratnej kompresji danych, ale także umożliwia kompresję stratną dla niektórych typów plików.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA