REKLAMA

Tak będzie działać komunikacja satelitarna w Androidzie. Trzeba spełnić dwa warunki

Android nie tylko podbiera jedną z pereł w koronie iPhone'ów, ale także ją szlifuje. Bowiem za pomocą smartfonów z Androidem nie tylko wezwiemy pomoc, ale i wymienimy wiadomości ze znajomymi. Aczkolwiek po uprzednim spełnieniu dwóch warunków.

03.04.2024 09.28
Tak będzie działać komunikacja satelitarna w Androidzie. Trzeba spełnić dwa warunki
REKLAMA

Gdy we wrześniu 2022 roku Apple ogłosił, że iPhone 14 otrzymuje łączność satelitarną w nagłych wypadkach, jak grzyby po deszczu powstały pytania i spekulacje dotyczące tego, kiedy ta sama technologia trafi do Androida i jak będzie wyglądać.

W listopadzie sprawa komunikacji satelitarnej skomplikowała się po tym, jak Iridium Communications Inc. zakończyło współpracę z Qualcommem. Nadzieja pojawiła się jednak przy okazji kolejnego deweloperskiego wydania systemu Android 15, a dziś do internetu trafiła kolejna garść informacji dotycząca długo wyczekiwanej technologii.

REKLAMA

Android 15 z komunikacją satelitarną. W bezchmurny dzień porozmawiasz ze znajomymi

Dziennikarze serwisu 9to5Google rozebrali na czynniki pierwsze wersję beta aplikacji Wiadomości Google - domyślnej aplikacji do SMSów w systemie Android. W kompilacji oznaczonej numerem 20240329_01_RC00 odnaleziono treści trzech różnych komunikatów, które sugerują czego możemy spodziewać się po komunikacji satelitarnej:

  • "Aby wysyłać i odbierać, pozostań na zewnątrz z czystym widokiem na niebo"
  • "Przesyłanie wiadomości satelitarnych może trwać dłużej i nie mogą one zawierać zdjęć i filmów"
  • "Możesz wysyłać wiadomości do każdego, w tym do służb ratunkowych"

Pierwsze dwa komunikaty są całkiem zrozumiałe: komunikacja satelitarna możliwa jest jedynie przy bezchmurnym niebie i może być ona wykorzystywana jedynie do przekazywania wiadomości tekstowych.

Zaskakuje trzeci komunikat. Bowiem oznacza on, że komunikacja satelitarna nie będzie ograniczona jedynie do jednostronnego informowania służb ratunkowych (jak ma to miejsce w iPhone'ach 14 i 15), a rzeczywiście do wymiany wiadomości z dowolnym kontaktem.

Warto przypomnieć, że Android 15 wprowadza systemowe powiadomienie o wymownej treści "Automatyczne połączenie z satelitą", które informuje, że "możesz wysyłać i odbierać wiadomości bez sieci komórkowej lub Wi-Fi". Jednak fakt, że Android będzie wspierać technologię nie oznacza, że znajdziemy ją w każdym urządzeniu.

Komunikacja satelitarna będzie prawdopodobnie ograniczona jedynie do flagowych modeli smartfonów, które posiadają odpowiedni układ scalony pozwalający na jej działanie. A tym obecnie jest jedynie Snapdragon 8 Gen 3.

Kup smartfon:
MediaExpert
Xiaomi Redmi Note 13 Pro
REKLAMA

Więcej na temat Androida 15:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA