REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Android 15 z małą, lecz świetną nowością. Tak zmieni się wygląd wszystkich aplikacji

Najnowsze i najbardziej dopracowane aplikacje na system Android z powodzeniem wykorzystują 100 proc. ekranu, ukrywając pasek stanu i pasek nawigacji za pomocą przeźroczystych teł. Jednak nie wszystkie aplikacje wykorzystują tę możliwość - póki co. Wkrótce, wraz z systemem Android 15, to może się zmienić.

06.02.2024
9:00
Android 15 z małą, lecz świetną nowością. Tak zmieni się wygląd wszystkich aplikacji
REKLAMA

Używając wielu różnych aplikacji na smartfonie z systemem Android, zapewne nieraz wpadło ci w oko, że jedne aplikacje posiadają przeźroczysty pasek stanu (powiadomień), który idealnie wtapia się w tło aplikacji. Inne z kolei wymuszają pozostanie, przy dobrze znanym czarnym pasku. Podobnie jest z paskiem nawigacji (przyciskami wstecz, ekranu głównego i ostatnich aplikacji) - ten może być przeźroczysty lub wręcz zostać ukryty i pozwolić użytkownikowi nawigować gestami.

Obecnie stosowanie różnych pasków zależne jest od twórcy aplikacji, jednak to zmieni się za jakiś czas. Bowiem Android 15 będzie wymuszał, by aplikacje wykorzystywały 100 proc. ekranu.

REKLAMA

Android 15 będzie ładniejszy, wykorzystując pełny ekran

By uzyskać efekt od krawędzi do krawędzi (edge to edge, jak nazywa się widok w którym oba paski są przeźroczyste), twórcy aplikacji muszą zaimplementować kilka różnych interfejsów API. A to z kolei wynika z faktu, iż w przypadku niektórych aplikacji przeciąganie interfejsu "za" pasek stanu i nawigacji może nie mieć sensu, zwłaszcza jeśli posiadają one elementy, z którymi można wejść w interakcje, takie jak przyciski, które nakładałyby się na paski systemowe. Wobec czego Google przez długi czas nie poruszał owej kwestii, pozostawiając ją w rękach twórców każdej z aplikacji.

Jak informuje Mishaal Rahman, dziennikarz zajmujący się Androidem, w najnowszym wydaniu Android 14 QPR2 Beta odkrył on kod sugerujący, iż system będzie wymuszać tryb edge to edge. Android QPR Beta to kwartalny program dystrybucji nowych funkcji, opcji i poprawek do testowej wersji systemu Android. Program dostępny jest wyłącznie na urządzenia Pixel, jednak wiele ze zmian finalnie trafia do stabilnej wersji systemu dla większości urządzeń.

Jak tłumaczy Rahman, odnalazł on w systemie nowe ustawienie, które wymusza na aplikacjach wyświetlanie się od krawędzi do krawędzi, jeżeli ich poziom API jest przeznaczony dla Vanilla Ice Cream (słodka nazwa dla Androida 15).

Aplikacje od krawędzi do krawędzi w Androidzie - kiedy?

Z każdym nowym wydaniem Androida, Google zmusza twórców aplikacji, by programy dystrybuowane w sklepie Google Play były kompatybilne z API o innym poziomie. Przykładowo, wraz z premierą Androida 14, Google zwiększył wymóg dla publikacji nowych aplikacji do API poziomu 33 (Android 13). Istniejące aplikacje, aby nadal były dostępne dla nowych użytkowników w sklepie, musiały z kolei używać API poziomu 31 (Android 12). O ile Google nie zmieni swojej polityki, terminem, do którego nowe aplikacje i aktualizacje aplikacji w sklepie Google Play będą musiały być dostosowane do systemu Android 15, jest 31 sierpnia 2025 r. Wtedy też moglibyśmy się spodziewać, że zdecydowana większość aplikacji pozbędzie się dobrze znanych nam "pasków".

Może zainteresować cię także:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Framesira / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA