REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Android to teraz lody waniliowe. Skąd taka nazwa?

W 2019 roku Google porzucił słodkie nazewnictwo swojego mobilnego systemu operacyjnego. Jednak w 2024 roku desery mają wrócić do łask. Właśnie poznaliśmy nazwę Androida... 15. Tak, 15.

06.03.2023
19:42
Android to teraz lody waniliowe. Skąd taka nazwa?
REKLAMA

Android 13 miał premierę 7 miesięcy temu, a następnej wersji spodziewamy się w sierpniu bieżącego roku, dlatego publikacja nazwy Androida 15 może trochę zaskakiwać. Zwłaszcza że Google porzucił słodkie nazewnictwo niemalże 4 lata temu - wraz z premierą Androida 10.

REKLAMA

Słodka nazwa Androida 15 znana. Na pewno też ją kojarzysz.

Jak się okazuje, deserowe nazwy wchodzą ponownie na salony Androida. O nazwie przyszłorocznego wydania Androida poinformował Mishaal Rahman, dziennikarz zajmujący się Androidem, który informował o m.in. natywnej opcji użycia smartfona z Androidem 14 jako kamerki internetowej.

Android 15 będzie nosił nazwę Vanilla Ice Cream - lody waniliowe.

Nowa nazwa systemu widoczna jest w repozytoriach Android Open Source Project. Jak mówi Rahman, choć Android 15 to dla końcowych użytkowników dość odległa przyszłość, nie jest tak w przypadku deweloperów.

- Jeśli myślicie, że to jest naprawdę wczesne, to w rzeczywistości nie jest. Zawsze będą pomysły na funkcje/koncepcje, które Google chce zaimplementować, ale nie ma wystarczająco dużo czasu, aby dodać je do aktualnego wydania, więc albo już planują na następne, albo je odpuszczają.

- pisze Rahman na Twitterze

Słodkie nazewnictwo wersji Androida - skąd się wzięło?

Jednym z wręcz kultowych elementów systemu Android jest jego nazewnictwo. Począwszy od wersji 1.5 - Android Cupcake (Babeczka) z 2009 roku, system oprócz numeru posiadał nazwę pochodzącą od deserów i słodyczy. Przez dekadę Google zaszczycił nas szeroką gamą słodyczy, kolejno: 1.6 Donut, 2.0 Eclair (Eklerka), 2.2 Froyo (Mrożony Jogurt), 2.3 Gingerbread (Piernik), 3.0 Honeycomb (Plaster miodu), 4.0 Ice Cream Sandwich (Kanapka Lodowa), 4.1 Jelly Bean (Żelka [w kształcie fasolki]), 4.4 KitKat, 5.0 Lollipop (Lizak), 6.0 Marshmallow (Pianka), 7.0 Nougat (Nugat), 8.0 Oreo, 9.0 Pie (Ciasto).

Ponadto wprawne oko dostrzeże, że nazwy oprócz słodyczy posiadają jeszcze jedną cechę: ich nazwy zaczynają się od liter następujących po sobie w alfabecie (Cupcake, Donut, Eclair...).

Pierwsze wersje systemu Android nie posiadały nazwy. Otrzymały je dzięki inicjatywie proacownika Google - Ryana Gibsona. Powody tej decyzji nie są znane, jednak w wywiadzie udzielonym krótko po wydaniu wersji 4.4 KitKat Google oficjalnie podało powód słodkiego nazewnictwa.

Ponieważ te urządzenia sprawiają, że nasze życie jest tak słodkie, każda wersja Androida nosi nazwę deseru.

REKLAMA

Począwszy od Androida 10 Google porzucił słodkie nazewnictwo, jednakże jest ono nadal obecne w nazwach kodowych systemu. Są to kolejno: 10 Quince Tart (Tarta Pigwowa), 11 Red Velvet Cake, 12 Snow Cone, 13 Tiramisu, 14 Upside Down Cake (Ciasto Do Góry Nogami).

Powody porzucenia słodkiego nazewnictwa były dość prozaiczne. Po pierwsze, Android jest systemem dostępnym globalnie, a co za tym idzie, używają go ludzie mówiący w różnych językach i wymowa nazw niektórych słodkości mogła sprawiać problemy. Po drugie, nie wszystkie słodycze są znane we wszystkich regionach świata. O ile Babeczkę, Oreo czy Kanapkę Lodową zna bardzo dużo osób, to Marshmallow jest słodkością charakterystyczną dla Ameryki Północnej. Z kolei na próżno w naszych cukierniach szukać Red Velvet Cake, a ciasto Do Góry Nogami pieczone w Polsce różni się od tego w Stanach. Dochodzi także problem samych nazw - Androidowi kończy się alfabet.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA