Smartfon z Androidem jako kamerka internetowa. Teraz nie będzie trzeba instalować aplikacji
Czy kamery internetowe jako osobne urządzenia staną się przeżytkiem? Inżynierowie Google'a idą w ślady Apple'a, ale po swojemu. Do kodu źródłowego Androida dodano natywne wsparcie telefonu jako kamery internetowej. Takiej podłączanej przez USB.
Zmiany w edukacji oraz w kodeksie pracy pokazują, że bez kamerki internetowej w komputerze czy laptopie jest trudno funkcjonować. Zdecydowana większość dostępnych na rynku monitorów nie posiada wbudowanej kamery internetowej. Z kolei laptopy w zdecydowanej większości wyposażone są w kamerę internetowej o relatywnie niskiej rozdzielczości.
Chcąc wyposażyć się w urządzenie czy po prostu polepszyć jakość przekazywanego obrazu można wydać nawet kilkaset złotych. Można też wykorzystać smartfona.
Smartfon jako kamera internetowa. Zobaczymy to w przyszłych wersjach Androida
Jak informuje dziennikarz i znawca systemu Android, Mishaal Rahman, do kodu źródłowego Androida w ramach Android Open Source Project dodano nową funkcję. Mowa tu o funkcji "DeviceAsWebcam", która "zamienia urządzenie z Androidem w kamerę internetową. Funkcja sprawiłaby, że po podłączeniu do komputera lub laptopa urządzenie wykrywane byłoby wykrywane jako urządzenie USB wideo - czyli jako kamera łącząca się z komputerem przez USB.
Warto zaznaczyć, że chodzi tu o natywne wsparcie używania smartfona z systemem Android jako kamery internetowej. Obecnie takie wykorzystanie urządzenia jest możliwe, lecz wymaga pośrednictwa jednej z aplikacji dostępnych w Google Play Store.
Z darmowych aplikacji można wyróżnić m.in. Camo, iVCam czy XSplit Connect. Popularne są również DroidCam i Iriun, które w podstawowej wersji również są darmowe, lecz oferują także płatną wersję dodającą do aplikacji kilka dodatkowych funkcji.
Z kolei niedawna aktualizacja macOS 13 Ventura dodała możliwość używania iPhone'a jako kamery internetowej za pomocą funkcji Kamery Continuity.
Trudno powiedzieć czy natywna obsługa stosownych protokołów w przyszłości obejmie również bezprzewodową transmisję obrazu i dźwięku. Funkcja wdrożona w systemie operacyjnym Apple'a oferuje całkowicie bezprzewodowe korzystanie z iPhone'a jako kamerki. Co ciekawe, aplikacje dla Androida dostępne w Google Play również pozwalają na bezprzewodową łączność. Odkryte fragmenty kodu wskazują, że funkcja dotyczy wyłącznie podpięcia telefonu do komputera przez USB.