REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Smartfon z Androidem jako kamerka internetowa. Teraz nie będzie trzeba instalować aplikacji

Czy kamery internetowe jako osobne urządzenia staną się przeżytkiem? Inżynierowie Google'a idą w ślady Apple'a, ale po swojemu. Do kodu źródłowego Androida dodano natywne wsparcie telefonu jako kamery internetowej. Takiej podłączanej przez USB.

03.02.2023
10:48
Smartfon z Androidem jako kamerka internetowa. Teraz nie będzie trzeba instalować aplikacji
REKLAMA

Zmiany w edukacji oraz w kodeksie pracy pokazują, że bez kamerki internetowej w komputerze czy laptopie jest trudno funkcjonować. Zdecydowana większość dostępnych na rynku monitorów nie posiada wbudowanej kamery internetowej. Z kolei laptopy w zdecydowanej większości wyposażone są w kamerę internetowej o relatywnie niskiej rozdzielczości.

REKLAMA

Chcąc wyposażyć się w urządzenie czy po prostu polepszyć jakość przekazywanego obrazu można wydać nawet kilkaset złotych. Można też wykorzystać smartfona.

Smartfon jako kamera internetowa. Zobaczymy to w przyszłych wersjach Androida

Jak informuje dziennikarz i znawca systemu Android, Mishaal Rahman, do kodu źródłowego Androida w ramach Android Open Source Project dodano nową funkcję. Mowa tu o funkcji "DeviceAsWebcam", która "zamienia urządzenie z Androidem w kamerę internetową. Funkcja sprawiłaby, że po podłączeniu do komputera lub laptopa urządzenie wykrywane byłoby wykrywane jako urządzenie USB wideo - czyli jako kamera łącząca się z komputerem przez USB.

Warto zaznaczyć, że chodzi tu o natywne wsparcie używania smartfona z systemem Android jako kamery internetowej. Obecnie takie wykorzystanie urządzenia jest możliwe, lecz wymaga pośrednictwa jednej z aplikacji dostępnych w Google Play Store.

REKLAMA

Z darmowych aplikacji można wyróżnić m.in. Camo, iVCam czy XSplit Connect. Popularne są również DroidCam i Iriun, które w podstawowej wersji również są darmowe, lecz oferują także płatną wersję dodającą do aplikacji kilka dodatkowych funkcji.

Z kolei niedawna aktualizacja macOS 13 Ventura dodała możliwość używania iPhone'a jako kamery internetowej za pomocą funkcji Kamery Continuity.

Trudno powiedzieć czy natywna obsługa stosownych protokołów w przyszłości obejmie również bezprzewodową transmisję obrazu i dźwięku. Funkcja wdrożona w systemie operacyjnym Apple'a oferuje całkowicie bezprzewodowe korzystanie z iPhone'a jako kamerki. Co ciekawe, aplikacje dla Androida dostępne w Google Play również pozwalają na bezprzewodową łączność. Odkryte fragmenty kodu wskazują, że funkcja dotyczy wyłącznie podpięcia telefonu do komputera przez USB.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA