REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Jest pierwsza wersja Androida 14. Google pokazał nowości, a to dopiero początek

To jeden z tych momentów, na który z niecierpliwością czeka co roku każdy fan Androida. Google oficjalnie zaprezentował pierwszą wersję Androida 14 Developer Preview - podglądu nowego systemu dla deweloperów. Sprawdzamy, co nowego w kolejnym wydaniu najpopularniejszego na świecie mobilnego systemu operacyjnego.

08.02.2023
21:26
Jest pierwsza wersja Androida 14. Google pokazał nowości, a to dopiero początek
REKLAMA

Choć premiera nowej wersji Androida będzie miała miejsce w sierpniu, Google - podobnie jak to było z Androidem 13 - udostępnia pierwszą wersję Androida 14 dla deweloperów. Pomimo że Android 14 Developer Preview jest całkiem daleki od swego finalnego wydania, już teraz możemy zobaczyć jakie smaczki i nowe funkcje ukrył w nim Google.

REKLAMA

Android 14 Developer Preview zaprezentowany - co nowego w systemie mobilnym Google?

Android 14 i aplikacje na niego będą w lepszym stopniu dostosowane do niestandardowych rozmiarów ekranów. Obecnie system musi być równie efektywny i łatwy w użyciu, zarówno na zwykłych smartfonach, składanych, tabletach, jak i na innych urządzeniach. W związku z tym Google zaktualizował wytyczne oraz przykładowe układy poszczególnych aplikacji, tak aby zainspirować deweloperów do tworzenia jeszcze lepiej dostosowanego oprogramowania.

Android 14 będzie też czytelniejszy. Google dodał do systemu jeszcze większe skalowanie czcionki: dotychczasowe maksimum to 130 procent, w 14. wydaniu Androida będzie to 200. W systemie dodana zostanie także zupełnie nowa funkcja, pozwalająca na ustawienie języków poszczególnych aplikacji na różne od systemowego. Ponadto ulepszone zostaną narzędzia odpowiadające w aplikacjach za odmianę słów w językach, w których rozróżniana jest płeć podmiotów (czyli w m.in. języku polskim).

 class="wp-image-3306105"
Opcje skalowania tekstu w Android 14 / Google

Oczywiście wiele zmian w nowych wersjach różnych systemów jest niewidocznych gołym okiem - i podobnie jest z Androidem 14. Jak zapowiedziano na blogu deweloperskim, w nowej wersji znacznie poprawiono nie tylko zużycie energii przez aplikacje (a tym samym czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu), ale także sposób w jaki aplikacje współdziałają ze sobą. Deweloperzy otrzymali narzędzia, dzięki którym aplikacje działające w tle będą zużywać mniej zasobów urządzenia i potrzebować mniejszej przepustowości sieci.

Instalacja Androida 14 oznaczać będzie także pożegnanie się z niektórymi starszymi aplikacjami, gdyż system będzie wspierał oprogramowanie jedynie zgodne z Androidem 6 lub nowszym. W zamian za to 14. wydanie Androida będzie wspierać Passkeys.

REKLAMA

Android 14 - kiedy premiera?

Zgodnie z informacjami podanymi przez Google, aż do połowy marca Android 14 będzie w fazie podglądu dla deweloperów, by po tym czasie przejść do wydania Beta. Planowo na początku czerwca system wejdzie w fazę Platform Stability - innymi słowy deweloperzy będą mieli do czynienia z niemal gotowym produktem. W myśl harmonogramu Android 14 zostanie oficjalnie wydany w sierpniu bieżącego roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA