REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Android pozbył się tej funkcji 10 lat temu. Teraz wróci w wielkim stylu

Jedną z największych zalet systemu Android jest możliwość dostosowania wyglądu i działania systemu na bardzo wielu płaszczyznach. Z wyłączeniem ekranu blokady, na którym możemy dostosować zegar, skróty, tapetę i... tyle. Najnowsza aktualizacja testowej wersji Androida przynosi nadzieję, że Google przywróci funkcję, której pozbyło się z systemu ponad dekadę temu

12.01.2024
8:21
Android pozbył się tej funkcji 10 lat temu. Teraz wróci w wielkim stylu
REKLAMA

Starsi użytkownicy systemu Android, pamiętający czasy świetności systemu Android Jellybean zapewne pamiętają także, że był to ostatni system pozwalający na dodawanie widgetów do ekranu blokady. Od ponad 10 lat ta możliwość jest ograniczona i dostępna dla osób, które lubią zmieniać wygląd swojego telefonu za pomocą nakładek firm trzecich.

W tym roku może się to jednak zmienić. Widgety ekranu blokady mają szansę wrócić w wielkim stylu wraz z premierą Androida 15.

REKLAMA

Widgety na ekranie blokady mogą wrócić do Androida po 11 latach

Jak informuje dziennikarz Mishaal Rahman, w najnowszej aktualizacji Android 14 QPR 2 Beta 3 udało mu się odnaleźć ustawienia, które wskazują na rozwijanie przez Google funkcji mających wprowadzić ponownie widgety ekranu blokady.

Tu warto sobie wyjaśnić czym jest QPR - Quarterly Platform Releases to stosunkowo nowy sposób Google na dostarczanie aktualizacji i nowych funkcji systemu Android. W praktyce QPR stanowi gałąź (branch) wydań systemu Android stanowiąca pole do testów nowych funkcji, a by uzyskać dostęp do niej, należy posiadać jeden z obecnie wspieranych modeli smartfonów Google Pixel.

Jak przekazuje Rahman, w najnowszym wydaniu QPR udało mu się dodać widgety do ekranu blokady tabletu. Dodanie widgetu sprawiło, że na jego ekranie blokady pojawiła się "przestrzeń wspólna" - dodatkowa przestrzeń na ekranie blokady.

Jednak na owej przestrzeni wspólnej dziennikarz był w stanie dodać tylko wybrane widgety Google: Kalendarz, Zegar i Wyszukiwarkę. A to ze względu na fakt, iż aplikacja w kodzie źródłowym musi mieć zawartą informację o pozwoleniu na wyświetlanie na ekranie blokady. Ów pozwolenie jest praktycznie nieużywane przez aplikacje, a to ze względu na wyłączenie możliwości dodawania widgetów do ekranu blokady niemal dekadę temu.

Jednocześnie testy przestrzeni wspólnej na ekranie blokady pokazały, że funkcja jest w dużej mierze niedokończona, a widgety wyświetlają się niepoprawnie, jeden na drugim.

Istnieje szansa, że funkcja będzie dalej rozwijana i trafi do użytkowników w przyszłych wersjach systemu Android - w pozytywnym scenariuszu nawet w tym roku, wraz z Androidem 15. Optymizmem napawa fakt, że możliwość dodawania widgetów do ekranu blokady pojawiła się w iOS 16 (a Google raczej nie chce pozostać gorsze niż Apple) oraz fakt, że domyślnie w Androidzie 14 istnieje możliwość dostosowania skrótów ekranu blokady oraz zegara.

Tak więc istnieją realne przesłanki skłaniające ku tezie, że widgety powrócą na ekran blokady. Zagadką pozostaje fakt czy będzie to opcja ekskluzywna dla Pixeli, tabletów, czy może jednak trafi do wszystkich smartfonów.

REKLAMA

Więcej na temat nowości w systemie Android:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA