REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Bateria w twoim smartfonie pada zbyt szybko? Android wkracza z rozwiązaniem

Bloatware może sprawić, że procenty baterii spadają zbyt szybko w naszych smartfonach. Najwyraźniej Google o tym bardzo dobrze wie, ponieważ po cichu przygotował narzędzie, które częściowo uchroni nasz telefon przed wieloma skutkami niechcianego oprogramowania.

04.01.2024
17:13
Bateria w twoim smartfonie pada zbyt szybko? Android wkracza z rozwiązaniem
REKLAMA

Android 14 jest na rynku tak naprawdę od października i jak widać jeszcze nie wiemy wszystkiego na temat najnowszego wydania systemu operacyjnego sygnowanego zielonym ludzikiem. Początkowo system był dostępny tylko dla posiadaczy smartfonów Google’a, ale dzisiaj konkurencyjni producenci również korzystają z dobrodziejstw nowej wersji. Znany badacz Androida Mishaal Rahman zauważył, że nowe wydanie ma ukrytą funkcję, o której producent systemu wcale głośno nie mówił.

REKLAMA

Android 14 zabezpieczy cię przed Bloatware. Bateria i pamięć twojego smartfona odpoczną

Użytkownik odkrył bowiem, że Android 14 ma dedykowaną funkcję, która ma po części zabezpieczyć nas przed Bloatware, a dokładniej przed jego skutkami. W bardzo prosty sposób – ma skanować partycje systemowe w poszukiwaniu aplikacji, które mają działać w tle bez naszej zgody, bez wcześniejszego uruchamiania ich przez użytkownika.

Dzięki czemu preinstalowane aplikacje nie będą zużywać zasobów systemowych do momentu ich otwarcia. Dokumentacja dotycząca funkcji ma sugerować, że rozwiązanie "znacznie zmniejsza wykorzystanie zasobów systemowych (np. pamięci i baterii)". Google ma domyślnie włączać tę funkcję w AOSP, natomiast to producenci różnych smartfonów i ich nakładek na Androida będą mogli bez problemu wyłączyć rozwiązanie po stronie systemu.

Co ciekawe, producenci własnych nakładek na Androida mogą też zostawić funkcję odpaloną, ale dodając do listy aplikacji programy, które będą mogły zużywać zasoby systemowe nawet bez uruchomienia aplikacji przez użytkownika. Domyślnie w listę wchodzą przede wszystkim aplikacje Google – m.in. Chrome, Sklep Play, Zdjęcia, Kontakty czy YouTube Music, co ma oczywiście sens – synchronizacja może wymagać działania w tle niektórych aplikacji.

Niemniej jednak funkcja w systemie Android 14 wydaje się naprawdę przydatna, ponieważ urządzenia z Androidem często mają problem m.in. z drenowaniem baterii przez wzgląd na aplikacje działające w tle. Tutaj bez dodatkowego grzebania w ustawieniach problem zostałby rozwiązany automatycznie, ale to zależy przede wszystkim od producentów smartfonów, czy aktywują w swoich nakładkach systemowych to rozwiązanie. To, że Google wprowadzi nowość do swoich smartfonów to jedno, ale przecież rynek urządzeń z Androidem to przede wszystkim marki inne niż Google.

REKLAMA

Więcej o systemie Android przeczytasz na Spider's Web: 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA