REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Informacje o baterii będą w Androidzie. Użytkownicy iPhone'ów znają ją od lat

Nowe informacje sugerują, że smartfony z Androidem wreszcie zbliżą się do iPhone pod jednym kluczowym względem – baterii. Nie chodzi jednak o pojemność czy czasy pracy, a funkcję wskazania, jak bardzo akumulator jest już zużyty.

22.12.2023
19:06
iPhone switch to android aplikacja iOS App Store przesiadka zmiana
REKLAMA

Smartfony Apple'a oferują rozwiązanie monitorujące żywotność baterii, co w urządzeniach z tak długim okresem wsparcia jest kluczowe. Dostając 5 lub 6 aktualizacji, chcemy również, aby telefon działał jak najdłużej, jednak degradacja baterii jest naturalna. W świecie Androida większość smartfonów z Androidem takiej funkcji nie oferuje. To się jednak zmieni.

REKLAMA

Android pokaże ci, jak bardzo masz zużytą baterię w swoim smartfonie

Google przez ostatnie miesiące pracował nad rozwiązaniem, które ma umożliwić pokazanie dokładnego stanu baterii smartfona z systemem Android. Najnowsza wersja oprogramowania z dopiskiem 14 wprowadziła podwaliny, natomiast już przyszłoroczny Android 15 faktycznie może zaoferować pełnoprawną wersję tej funkcji. Niezależnie od tego, z jakiej nakładki systemowej będziemy korzystać.

W grudniowej aktualizacji Google Pixeli Google wprowadził zakładkę „Informacje o baterii” w ustawieniach (a dokładniej w sekcji „O urządzeniu”), dzięki czemu wskazywana jest liczba cykli i data produkcji akumulatora, natomiast to nie wystarczy, aby zapewnić podobne rozwiązanie do tego, które ma Apple w swoich iPhone'ach. Oprogramowanie musiałoby wskazywać zdrowie baterii wyrażone w procentach.

Rozwiązanie przedstawione przez Google'a w przyszłości zostanie ulepszone, na co wskazują nowe informacje zaszyte głęboko w systemie operacyjnym. W Androidzie 14 QPR2 w wersji beta 2 pojawiła się strona nazwana "Kondycja baterii", która docelowo ma pokazywać stan naszego akumulatora. Oczywiście funkcja ta jak na razie jest na wczesnym etapie rozwoju i jest wyłączona, chociaż można ją ręcznie aktywować. Niemniej jednak, nawet po aktywacji wciąż nie pokazuje rzeczywistego stanu naszej baterii w smartfonie, a jedynie komunikat, że "baterie z biegiem czasu ulegają degradacji i wytrzymują mniej godzin między ładowaniami".

Jak donosi Nail Sadykov na Telegramie, kod źródłowy systemu ma sugerować, że na tej stronie faktycznie ma być pokazywany stan akumulatora wyrażony w procentach w porównaniu do fabrycznej pojemności baterii. Funkcja ma gromadzić dane dotyczące kondycji baterii i na podstawie okresu dłuższego czasu użytkowania (i coraz większej liczby naładowań) wyrażać stan akumulatora w procentach. Dodatkowo funkcja dostępna w ustawieniach telefonu ma wyświetlać użytkownikowi wskazówki dotyczące tego, jak dbać o baterię w jego smartfonie, gdy pojemność spadnie do określonego poziomu.

Wskaźnik kondycji baterii dla smartfonów Apple iPhone dostępny jest już od dawna

Miejmy nadzieję, że faktycznie z debiutem Androida 15 funkcja ta trafi do większej liczby klientów. To jedna z podstawowych możliwości smartfonów iPhone, gdzie system iOS oferuje takie rozwiązanie już od ponad 5 lat (zostało wprowadzone z iOS 11.3), a użytkownicy smartfonów z systemem operacyjnym Google muszą wykorzystywać tu inne metody, aby określić kondycję baterii – sam korzystam z aplikacji AccuBattery. Jeśli faktycznie funkcja zostanie wprowadzona do nowej wersji systemu, to sprawa zostanie znacznie ułatwiona – będziemy wiedzieć, kiedy przyjdzie czas na wymianę.

REKLAMA

Więcej o systemie operacyjnym Android przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA