REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Google rzucił nowościami w Androidzie. Te funkcje niedługo trafią na telefony

Choć rok powoli zbliża się ku końcowi, Google nie zapada w zimowy sen. Koncern właśnie zapowiedział kilka nowości, które umilą (i ułatwią) ci korzystanie z twojego smartfona oraz pozostałych urządzeń w domu.

04.12.2023
10:10
Google rzucił nowościami w Androidzie. Te funkcje niedługo trafią na telefony
REKLAMA

Google cyklicznie, co miesiąc publikuje listę nowości, których w najbliższych aktualizacjach (lub już teraz) mogą spodziewać się użytkownicy mobilnego systemu koncernu. Jedna z wielu tego typu list została właśnie opublikowana na blogu Google, a wśród kilku zapowiedzianych funkcji dla siebie znajdą coś zarówno posiadacze smartfonów, jak i smartwatchy.

REKLAMA

Nowe funkcje w Androidzie. Ułatwią ci życie, ale i umilą SMS-y

Aż trzy nowości dotyczą Wiadomości Google - aplikacji do SMS-ów domyślnej dla większości smartfonów z systemem Android. Pierwszą z nich jest kuchnia emoji, dzięki której użytkownicy będą mogli łączyć ze sobą dwie różne emotikony w jedną, która zostanie wysłana jako naklejka.

Druga, która, póki co dostępna jest jedynie w wersji beta aplikacji to Nastroje Głosu (Voice Moods). Do odtwarzacza wiadomości głosowych zostanie dodana możliwość dodania motywu, który odzwierciedla nastrój wypowiedzi czy rozmowy.

Również w wersji beta znajdziemy efekty reakcji, czyli animacje, które pojawiać się będą za każdym razem, gdy do wiadomości zostanie dodana nowa reakcja.

Kolejne dwie nowości dotyczą ułatwień dostępu. Pierwszą z nich jest generowanie i czytanie na głos opisu zdjęć lub obrazów, które Talkback będzie generować za pomocą AI. Ponadto Google zamierza udostępnić szerszemu gronu posiadaczy smartfonów funkcję dotychczas ekskluzywną dla smartfonów Google Pixel. Mowa tu o Live Caption, które pozwoli na tekstowe odpowiadanie podczas rozmowy głosowej, które telefon odczyta na głos dla rozmówcy "po drugiej stronie".

Google dopieściło także system Wear OS, czyli Androida dla smartwatchy. Najważniejszą nowością na nadgarstkach będzie możliwość odtwarzania rutyn przez Asystenta Google. Jeżeli w ramach Asystenta Google posiadasz skonfigurowaną rutynę osobistą (np. rutynę "dojazd do pracy"), która pomaga nawigować do pracy, sprawdzać pogodę i słuchać planu dnia zapisanego w Kalendarzu Google, to o każdej porze dnia będziesz mógł uruchomić tę rutynę, mówiąc do Asystenta Google w zegarku "Hej Google, dojazd do pracy".

Kolejne dwie nowości dedykowane są posiadaczom Google Home. Od teraz z pomocą zegarka będą mogli oni kontrolować światło w domu (w tym kolor, odcień, czy nastrój) oraz ustawiać status bycia w domu lub wyjścia z niego.

Jak informuje Google, funkcje będą się nieznacznie różnić w zależności od platformy i indywidualnych wymagań. Aktualizacje Wear OS są przeznaczone dla Wear OS 3 lub nowszego, podczas gdy aktualizacja Live Caption jest dostępna dla Androida 10 lub nowszego, a aktualizacja Talkback jest przeznaczona dla Androida 11 lub nowszego.

Więcej na temat systemu Android:

REKLAMA

Zdjęcie główne: suprunovich / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA