REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Twój telefon ochroni cię przed oszustami. Dzięki tej funkcji

Najnowsze informacje potwierdzają, że Google pracuje nad znaczącym ulepszeniem swojego systemu operacyjnego w kontekście ochrony użytkownika. Android dzięki nadchodzącym zmianom ochroni cię przed oszustami stosującymi najróżniejsze metody phishingu.

12.12.2023
19:50
Ranking dystrybucji wersji Androidów
REKLAMA

Phishing to bardzo często wykorzystywana forma oszustwa internetowego, które polega na podszywaniu się przestępcy pod inne osoby firmy lub instytucje – najczęściej są to firmy kurierskie albo banki. Naciągacze tworzą fałszywe strony internetowe aby wykraść dane do logowania lub dane kart płatniczych. Co prawda ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej zakłada, że będziemy chronieni przed smishingiem (fałszywymi SMS) już na początku 2024, natomiast obok tego w przyszłym roku posiadacze Androida dostaną dedykowane narzędzie.

REKLAMA

Android ochroni cię przed oszustami internetowymi. Google pracuje nad nową funkcją

W nowej testowej wersji systemu Android 14 Beta 2 QPR2 pojawiła się ukryta funkcja, która ma skanować fałszywe aplikacje – ta jest dostępna w ustawieniach w zakładce "Bezpieczeństwo i prywatność" w sekcji "Większe bezpieczeństwo i prywatność". Jak podaje portal Android Police, nowe rozwiązanie ma sprawdzać aktywność aplikacji pod kątem phishingu lub innych niebezpiecznych zachowań.

Skanowanie ma być realizowane lokalnie na naszym urządzeniu i w razie wykrycia fałszywej aplikacji informacje będzie wysyłane do Google Play Protect, aby ostrzec użytkowników. Jak na razie jest to testowa funkcja i szczegóły dotyczące sposobu wykrywania tychże aplikacji są obecnie nieznane – Google obecnie testuje rozwiązanie i firma jeszcze nie udostępniła żadnego omówienia czy nawet dokumentacji dotyczącej nadchodzącego mechanizmu.

Będzie to kolejne zabezpieczenie udostępnione dla użytkowników w systemie Android, ponieważ stosunkowo niedawno, bo w październiku, wdrożono nowe rozwiązanie w ramach Google Play Protect, które skanuje w czasie rzeczywistym wszystkie pobierane aplikacje z internetu. W obecnych czasach, gdzie oszustwa internetowe są realizowane przy pomocy najróżniejszych metod, szereg zabezpieczeń wydaje się tu kluczowy, ponieważ zapewnia ochronę przed wieloma potencjalnymi typami ataków i oszustw.

REKLAMA

Więcej o oszustwach internetowych piszemy na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA