REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Chciał się wzbogacić na kryptowalutach. Stracił 4 mln zł

71-letni mężczyzna z Lublina padł ofiarą internetowych oszustów. Chciał się wzbogacić na kryptowalutach, ale zamiast tego stracił ogromne środki. Policja mówi o niemalże 4 mln złotych.

08.12.2023
19:22
Chciał się wzbogacić na kryptowalutach. Stracił 4 mln zł
REKLAMA

Jak poinformował nadkomisarz KMP w Lublinie Kamil Gołębiowski, wczoraj na komendę zgłosił się starszy mieszkaniec Lublina. Powiadomił policjantów o oszustwie, które ciągnęło się od roku 2021 (był to czas świetności kryptowalut - najpopularniejszy Bitcoin kosztował wtedy ponad 260 tys. złotych). Dużo osób w tamtym momencie decydowało się na inwestycje, natomiast oszuści internetowi również korzystali z okazji.

REKLAMA

Został oszukany na prawie 4 mln złotych, bo chciał się wzbogacić

71-letni mieszkaniec Lublina już w 2021 roku chciał zainwestować w kryptowaluty, więc przeszukując sieć, natknął się na ofertę pewnej firmy internetowej, która miała mu w tym rzekomo pomóc. Oszuści podający się za przedstawicieli tej firmy namówili starszego mężczyznę do zainwestowania w nową kryptowalutę, a ten dokładnie wykonywał wszelkie polecenia, które dyktowali przestępcy. Skończyło się na tym, że w ręce naciągaczy przekazane zostały około 3 mln zł, które oczywiście stracił.

Gdy zorientował się, że padł ofiarą oszustów, próbował odzyskać swoje pieniądze. Po pewnym czasie zaczął poszukiwania osób, które miały mu w tym pomóc i natrafił na pewną kancelarię. Przedstawiciele firmy mieli obiecywać odzyskanie ogromnych kwot – po pewnym czasie działań rzekomo mieli zgromadzić ok. 400 tys. dolarów (ok. 1,6 mln zł), natomiast aby odzyskać środki, 71-latek musiał wnieść opłaty za usługi.

Jak się okazało, to również byli oszuści, którzy mieli na celu wyłudzić pieniądze od starszego mieszkańca Lublina. Aby odzyskać wcześniej utracone 3 mln zł, mężczyzna był skłonny zapłacić za pomoc, jednak zamiast tego stracił kolejne środki – dodatkowe 800 tys. zł. W pewnym momencie 71-latek odmówił dalszych wpłat na rzekomą pomoc, na skutek czego spotkał się z groźbami. Łącznie stracił blisko 4 mln zł.

O oszustwach internetowych możesz przeczytać na Spider's Web:

Inwestycje tak ogromnych środków bez odpowiedniej wiedzy mogą się bardzo źle skończyć, czego powyższa historia jest przykładem. Zapewnienia łatwego i szybkiego zysku gwarantowanego przez przypadkowe osoby z internetu mogą wydawać się bardzo kuszące, natomiast trzeba mieć z tyłu głowy, że oszuści właśnie na tym żerują. Nie każdy o tym wie, więc warto edukować znajomych i bliskich, że istnieje takie prawdopodobieństwo.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA